Královna levandule: Kdy ji sbírat, jak ji správně sušit a jak z ní upéct tento voňavý citronový moučník s polevou
5. 8. 2022 Vaření
Kvete vám na zahradě levandule? Tuto aromatickou bylinku si většinou spojujeme s parfémy, vonnými svíčkami nebo polštářky, které se dávají pod polštář pro sladké sny. Pokud vůni levandule milujete nadevše, můžete si voňavé kvítky propašovat i do jídla. V kombinaci s citronem v koláči je dokonalá.
Levandule léčí i uklidňuje
Při zmínce o levanduli si většinou vybavíme francouzskou oblast Provence, proslavenou dlouhými levandulovými lány. Keříky levandule však rostou téměř v celém Středomoří, hlavně v horských oblastech. Levandulové farmy jsou však také u nás a mnozí ji mají i na zahrádkách.
Levandule je oblíbená léčivá bylinka, která pomáhá při mnoha zdravotních obtížích. Je možné z ní připravit nálev nebo se můžete opájet jen její vůní. Levandule má hlavně uklidňující účinky, ne nadarmo je levandulová esence součástí mnoha kosmetických přípravků, které vám mají po večerním použití usnadnit usínání.
Mohlo by vás zajímat
Ozdobte levandulí dort
Drobné levandulové kvítky se také často využívají jako jedlé květy, stejně jako třeba okvětní lístky růží. Nejčastěji se z nich připravuje sirup, který lze přidat do limonád, ale i do jiných nápojů nebo třeba dezertů. Květy je také možné kandovat a pak je využít třeba k výzdobě dortů. Krásně se vyjímají na bílých svatebních dortech nebo třeba na cheesecaku.
,Za účelem dalšího využití v kuchyni se květy suší. Pak z nich můžete uvařit nejen čaj, ale i je vmíchat do těsta na sušenky či koláče, do krémů nebo i třeba do zmrzlinové směsi. Chuť levandule v jídle sice nevyhovuje každému, pokud ale vůni levandule zbožňujete, určitě vás levandulové dezerty nadchnou.
Mohlo by vás zajímat
Jakou levanduli do dezertu?
Levandulí existuje více než 40 druhů, nejčastěji se však pěstuje levandule úzkolistá, známá též jako levandule lékařská. Sušené květy levandule se obvykle prodávají zašité v polštářcích určených třeba k provonění šatníku a odlákání molů, je ovšem možné i koupit nasušené květy určené přímo pro potravinářské účely. Sušením se vůně levandule zesiluje, při pečení proto raději s levandulí šetřete, aby výsledný dezert nebyl voňavý až příliš.
Pokud vám levandule kvete na zahradě, není nic snazšího, než si květy nasušit doma. I když levandule kvete od půlky června do srpna, je třeba ji začít sbírat včas. Květy totiž nesmí být úplně rozvinuté. Zastřihujte krátké stonky a na „lov“ vyrazte za hezkého slunečného počasí, levandule nesmí být mokrá po dešti.
Pro uchování vůně a barvy je dobré levanduli sušit svázanou ve svazích na nějakém tmavém suchém místě pověšenou květy dolů. Na sluníčku bude levandule usušená dřív, ale vybledne. Na pomoc si můžete vzít i sušičku na ovoce. V ní je sušení nejrychlejší, jen si ohlídejte teplotu,, neměla by přesáhnout 35 °C.
Výborný koláč s vůní levandule
Vůně levandule je úžasná sama o sobě, v dezertech se ale krásně snoubí s chutí citronu, který pokrmu dodá svěží nádech. Tuto kombinaci můžete ochutnat třeba ve vynikajícím levandulovém koláči s citronovou polevou. Upéct ho můžete v klasické koláčové formě, jako bábovku a nebo třeba ve formě chlebíčku.
Jak na to? Budete potřebovat: 300 g krystalového cukru, ¾ lžíce sušené levandule, 175 g hladké mouky, ½ lžičky prášku do pečiva, ½ lžičky jedlé sody, ¼ lžičky soli, 2 velká vejce, lehce našlehaná, 250 g řeckého jogurtu, 125 ml jemného olivového nebo slunečnicového oleje, najemno nastrouhanou kůru z 1 citronu a 1 lžíce šťávy.
Na polevu a ozdobu si připravte: 1 bílek, 150 g prosátého moučkového cukru, vymačkanou citronovou šťávu, 6-8 snítek čerstvé levandule, moučkový cukr na posypání.
Postup: Troubu předehřejte na 180 °C. Cukr a levanduli vložte do kuchyňského robotu a rozmixujte na prášek. Do mísy prosejte mouku, prášek do pečiva, jedlou sodu a sůl. Přidejte levandulový cukr. V jiné míse smíchejte vejce s jogurtem a olejem. Doprostřed suchých ingrediencí udělejte důlek a postupně do něj za stálého míchání přilévejte mokré ingredience. Přidejte citronovou kůru a šťávu. Těsto pak přelijte do formy vymazané máslem a vysypané moukou.
Pečte v troubě 55 minut. Pak koláč nebo chlebíček vyklopte z formy a dejte vychladnout na mřížku. Na polevu ušlehejte bílek vidličkou a rozdělte na poloviny. Smíchejte moučkový cukr s jednou polovinou bílku a šlehejte do hladka. Přidejte vymačkanou citronovou šťávu. Lžící potřete vrchní část koláče a nechte polevu stékat po stranách. Nakonec si připravte cukrovou levanduli. Celé větvičky nejprve namočte do zbylého bílku a pak je posypejte moučkovým cukrem. Nechte zaschnout a pak květy ozdobte moučník.
Zdroje informací:
Medicalnewstoday.com
Levandule-online.cz
Houseandgarden.co.uk
Vláčný citronový moučník nadchne každého.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Den francouzské omáčky
Traduje se, že francouzských opravdu mateřských omáček je celkem pět. Jsou to bešamel, velouté, espagnole, holandská a rajčatová. Z nich je možné… Číst více
Tajemství elixíru dlouhého života? Střeží ho mniši z kláštera Grande Chartreuse
Dějiny alchymistického umění pamatují řadu… Číst více
Křehké, lehké a krásně barevné: Návod na pravé makronky podle profi cukrářky
Byť k nám tenhle proslavený francouzský moučník… Číst více
Velikonoce ve Francii: Na stole nesmí chybět chřest s vajíčky a majonézovou omáčkou. Jak na to?
Velikonoce jsou ve Francii významným svátkem, a… Číst více
Chutě slavných: Napoleon Bonaparte snídal kuře, bál se fazolek a miloval čerstvé mandle, kterých klidně spořádal celý talíř
Milovaný i nenáviděný francouzský vojevůdce,… Číst více
Cukrářka Míša Landová poradí, jak na dokonalé makronky s arašídy a mléčnou čokoládou
Francouzské elegantní a pestré makronky se na… Číst více
Ve Francii zakázali prodej pálivých českých chipsů, jsou prý nebezpečné pro zdraví. Varujeme před tím, brání se výrobce
Výzva na internetu, chipsy s vysokým obsahem… Číst více
Lékařka Kateřina Kotíková k zakázaným českým chipsům: Po požití většího množství chilli hrozí zvracení i šok, pomoci může mléko
Francouzská média minulý týden informovala o… Číst více
Malá útrata nebo nedostatečné spropitné, důvody, proč vás do některých restaurací v Saint-Tropez nepustí
Slavný filmový četník by se divil. V jeho Saint… Číst více