„Staročeský“ dezert povidloň je hitem i moderních cukráren. Jak jej dnes pečou na Šumavě?
16. 8. 2022 Vaření
Dezert povidloň je typickým regionálním dezertem, na který jsou patřičně hrdi na jihu naší země, tam, kde se rozkládá pohoří Šumava. Dokonce natolik, že po něm pojmenovali i cukrárnu. I když je označován jako staročeský, vznikl tento dokonalý kříženec klasického českého koláče a cukrárenského věnečku poměrně nedávno.
Moderní staročeský povidloň
I když by lokální šumavský původ povidloně mohl budit zdání, že jde o nějaký původní dezert, který se u nás peče dlouhá staletí, skutečnost je jiná. Dezert sice opravdu v ráji šumavských hvozdů vznikl, ale teprve před pár lety, přímo v srdci Šumavy, jedné z turisty nejvyhledávanějších a opravdu malebných obcí, na Kvildě. Poprvé jej upekli v místní pekárně a inspirací mu zřejmě bylo opravdu staročeské pečivo, jako jsou třeba pravé posvícenské koláče s tvarohem a povidly. Kynuté těsto však v povidloni nahrazuje odpalované, jaké známe z věnečků větrníků nebo profiterolek. To povidloň povyšuje na mnohem vyšší úroveň a dělá z něj moučník takřka luxusní.
Mohlo by vás zajímat
Povidloň jako věneček nebo éclair?
Povidloň se peče na Šumavě v mnoha podobách. Může mít tvar našeho českého věnečku, koláče na plech nebo se podobá slavnému francouzskému dezertu éclair. Právě tak povidloň připravují inspirováni moderními trendy v cukrařině v cukrárně Povidloň u Lipna. Všem povidloňům jsou však společné tři lahodné vrstvy, které společně vytvářejí úžasnou kombinaci chutí. V povidloni se totiž dokonale snoubí jemná chuť smetany s tvarohem, poctivých švestkových povidel a nadýchaného odpalovaného těsta. I když se často v receptech na povidloň uvádí pouze tvaroh, nejlepší je tento zákusek s krémem z tvarohu a šlehačky, případně z kysané smetany. Právě tyto chutě tak zbožňujeme v různých jiných sladkostech, povidloň je tak dokonalou možností, jak si je užít v jednom.
Jak poskládat povidloň?
Povidloň patří k náročnějším dezertům na přípravu, pokud ale zvolíte snadnější verzi na plech budete ho mít raz dva. Nejtěžším a rovněž zásadním bodem je připravit odpalované těsto, což snadno zvládnete díky našim radám. Pokud byste ale měli z něj i tak obavy, může je zastoupit i těsto listové, případně i sušenky. Pak už jen stačí připravit náplně a vše navrstvit na sebe podle vaší umělecké vize nebo mlsného jazýčku. V té nejzákladnější verzi tvoří základ plát odpalovaného těsta, na něm jsou povidla a vše zakončuje smetanový krém zakrytý druhým plátem těsta. Díky němu se i dezert snadno drží v ruce, aniž byste se zašpinili. Před podáváním je lepší nechat dezert odležet v chladu, aby se vše důkladně propojilo.
Náš tip: Pokud jste dostali na povidloň chuť, můžete si ho připravit podle našeho prověřeného receptu.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Sladké léto s Josefem Maršálkem: Jak na nadýchané žloutkové věnečky? Podle tohoto receptu je zvládnete jako profík!
„Na povrchu klouzavý a uvnitř kyprý a vláčný….“ Jak vypadá knedlík a jak nok? Film Pelíšky nabídl před 25 lety jasnou odpověď
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Přečtěte si Zobrazit více
Jak připravit odpalované těsto? Není to nic složitého, stačí dodržet několik zásad
Na Vánoce patří vaječňák: Nejlepší je z kvalitního rumu a smetany. Pravá vanilka z něj udělá delikatesu
„Když nemáte kečup, dejte tam hořčici“ aneb Jak se proměňovala česká gastronomie během třiceti let existence TV Nova