Pečeme s Ivou: Hruščák, koláč s hruškovými povidly a s tvarohovou náplní, pekly už kdysi dávno naše prababičky
29. 9. 2022 Vaření
Co je hruščák? Jsou to jednoduché kynuté řezy nebo koláč na celý plech? Obojí je správně! Náplň je dvojí, tvarohová a hrušková, a výborně se spolu doplňují. Celý koláč je pak korunován máslovou drobenkou.
Když pekařka promluví...
U nás doma máme s podzimem spojený hruščák. Že snad nevíte, co to hruščák je? Kynutý koláč s hruškovými povidly. Jsou bezkonkurenční, vynikající. A koláč s nimi také. Své jméno získal už kdysi pradávno, právě podle hrušek. Doufám, že bude chutnat i u vás doma!
Co budeme na úžasný hruščák potřebovat? Těsto na jeden plech: 160 g vody, 70 g měkkého sádla, 80 g cukru, špetka soli, 400 g hladké mouky, 15 g čerstvého droždí
Náplň: 250 g tvarohu, 1 vejce, 1 lžíce pudinku Creme Olé pudink bez vaření), 2 lžíce cukru, 300 ml hruškových povidel
Posýpka (drobenka): 120 g polohrubé mouky, 60 g moučkového cukru, 60 g studeného másla
Jak budeme postupovat? Pomocí domácí pekárny: Všechny suroviny na těsto (nejprve tekuté, pak sypké, droždí až nahoru na mouku) dáme do pekárny a použijeme program Těsto.
Ručně nebo robotem: Ve vodě dobře rozmícháme droždí, přidáme zbytek surovin (sádlo změklé) a uhněteme příjemně tvárné těsto, které necháme přibližně hodinu kynout.
Mezitím si připravíme drobenku a náplň: Suroviny na drobenku v misce prsty promícháme tak, až se začne drobit a žmolkovatět. Na tvarohovou náplň smícháme tvaroh s vejcem, cukrem a sypkým pudinkem.
Vykynuté těsto propracujeme a rozválíme na velikost klasického plechu, kam ho pak na pečící papír nebo fólii uložíme. Potřeme tvarohovou náplní, na ni lehce rozetřeme hrušková povidla, posypeme posýpkou a necháme tak asi 30 minut kynout. Vykynuté upečeme ve vyhřáté troubě (180°C/25-35 minut).
Drobečky z ošatky
- Hrušková povidla mám pouze domácí, s úspěchem je připravuji a zavařuji podle zdejšího receptu - pečená v troubě. Jsou bezkonkurenční!
- Kynuté těsto můžete použít kterékoliv svoje, vyzkoušené, nejen to moje.
- Rozválet můžete klidně už přímo na pečicím papíře a i s ním pak bezproblémově přenést na plech.
- Pokud posýpka zbyde, vydrží v lednici nebo dobře zabalená v mrazáku, až do dalšího pečení.
Další recepty ode mě najdete na tomto webu pod mou přezdívkou cathleen.
Příběh mého života i mé cesty k pečení najdete zase zde.
Iva Trhoňová je, jak sama říká, „pečící manželka, matka a babička“, ale také autorka kuchařských knih Ruce v mouce, Upečeno s láskou, Hrátky s těstem a Kouzlo domácí pekárny, a také webové stránky Pekárnománie. Péct začala kdysi před lety, aby rodina ušetřila, postupně se z toho stala celoživotní vášeň, která má ještě i hlubší smysl. „Dokud peču, žiju,“ říká Iva, která s rodinou bydlí v jihomoravských Mouchnicích.
Témata
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Oblíbené pečivo ze špaldové mouky. Jak se špalda používá a na co se hodí
Hrušková povidla vaříme z dobře vyzrálého ovoce. Výborně chutnají a jsou oblíbenou náplní buchet, koláčů a knedlíků
Dokud peču, žiju, říká Iva Trhoňová, která je upoutána na vozík, přesto vydává kuchařky, fotí a vymýšlí nové recepty