Jak správně skladovat vejce a jak poznat, zda jsou ještě čerstvá? Pomůže jednoduchý trik se sklenicí a vodou
31. 10. 2022 Vaření
Vejce jsou stále dražší, a tak se vyplatí kromě jejich kvality sledovat i čerstvost. Podívejte se, jak poznáte, v jakém stavu jsou, ale připomeňte si s námi také, jak je vhodně skladovat. Využijte naše tipy.
Proč si dávat vajíčka
Konzumace vajec je zdravá (v rozumné míře). Najdete v nich vitaminy (A, B6, B12, B2, B6, D, E a K), minerální látky (vápník, fosfor, draslík, železo, zinek), aminokyseliny a antioxidanty. Cena vajec ale vystřeluje do závratných výšin a doba, kdy stály korunu, je dávno smutnou minulostí. Pro vajíčka jsou důležité některé faktory zacházení a na nich pak může záviset doba skladování.
Mohlo by vás zajímat
Co prozradí obal
Při pořízení vajec je třeba hlídat datum spotřeby, které najdete na obalu. Pokud kupujete vejce v obchodních sítich, jsou vejce označována podle jakostních tříd. Vejce čerstvá se značí jako třída A. Vejce Extra A mají minimální trvanlivost 9 dnů a musejí obsahovat údaj o datu snášky a dobu použitelnosti. Prodejci by měli vejce skladovat v rozmezí teplot 5-18 °C a smí se prodávat nejpozději 7 dnů před uvedeným datem minimální trvanlivosti. Toto datum minimální trvanlivosti má být nejdéle 28 dní po snášce v případě třídy A.
Co udělat po přinesení vajec domů
Když si přinesete domů vejce, mohou být špinavá, ale nechte je tak (pokud je chcete umýt, udělejte to těsně před použitím). Umytím totiž narušíte ochrannou vrstvu skořápky. Taková vejce se snáz znehodnotí. Vejce je nejlepší nechat v původním kartonovém obalu. Pokud je vyndáte, umístěte je určitě odděleně od ostatních potravin a špičkou dolů. Na širším konci vejce je totiž vzduchová bublina, kterou vejce přijímá kyslík. Pokud chcete vajíčka skladovat delší dobu, zhruba po deseti dnech je otočte.
Mohlo by vás zajímat
Kde skladovat vajíčka
Vajíčka je nejlepší skladovat v lednici, ideálně v místech s teplotou 5-8 °C, lépe než ve dveřích jim bude na poličce. Dveře lednice vhodné nejosu, protože se často otevírají a je v nich lehce vyšší teplota. Skladovat vejce můžete i v prostorech se stálou teplotou, která nepřekročí 18 °C (spíž, sklep). Pokud budou vejce v lednici delší dobu než 10 dnů, tak s nimi trochu pohněte, aby žloutky nepřischly ke skořápkám. V lednici by neměly být volně uložené aromatické potraviny, protože by ostatní uložené věci přejímaly jejich pach. A právě skořápka vajec patří mezi ty nejnáchylnější na přejímání pachů.
Pokud chcete skladovat vejce déle než tři až pět týdnů, můžete je zamrazit tímto způsobem.
Mohlo by vás zajímat
Jak zjistit čerstvost vajec
Na zjištění stavu čerstvosti vajec existuje řada triků a testů. Podle nich zjistíte, jestli si je můžete s klidem připravit, nebo by měla putovat do odpadu. Jedním ze základních poznávacích znaků je síla skořápky. Jestliže je tenká, vajíčko byste měli co nejrychleji zkonzumovat. Můžete také zkusit s ním zatřást. Jestliže šplouchá, není už čerstvé.
Ovšem nejlepším ze všech testů je test vodní. Když ponoříte vejce do sklenice s vodou, snadno tak poznáte, zda je čerstvé i jak moc. Nejčerstvější vajíčko zůstane u dna. Vejce, které vyplave někam doprostřed, je zhruba 3 týdny staré. Vejce, které vyplave na hladinu, je staré měsíc a více. Skořápka se totiž časem stává poréznější, což umožňuje proudění vzduchu. Více vzduchu ve skořápce způsobuje růst vzduchové kapsy mezi membránou a skořápkou na větším konci vejce. Velký vzduchový vak způsobí, že se vejce vznáší. Rozhodně si takové vejce nedávejte syrové. Můžete ho ale stále ještě využít na palačinky, do nákypů a dalších tepelných úprav.
Další kontrolní znaky zjistíte po rozklepnutí skořápky. Nejtypičtějším znakem zkaženého vejce je zápach, ale také se může jednat o zvláštní barvu žloutku. Ta může být růžová, modrá a dokonce i zelená. Se všemi takto zkaženými vejci zamiřte do koše. O kvalitě nevypovídá oranžovost žloutku. Tak je způsobena druhem krmiva, které žloutek obarví.
Když rozklepáváte vejce, můžete poznat rozdíl při oddělení bílku a žloutku. Čerstvé vejce má hustý žloutek, stárnutím řídne, a pak jde od bílku špatně oddělit.
Zdroje informací:
https://www.vitalia.cz/clanky/potvrzeno-pravidelna-konzumace-vajec-je-zdrava/
https://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/92081.aspx
https://www.thespruceeats.com
Náš tip: Připravte si šťavnatá bramborová hnízda s vejci.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Čajové pečivo stříkané sáčkem se zdobičkou s námi zvládne téměř každý
Těsto má jiný postup přípravy i jiné složení než klasické linecké. Obsahuje hodně tuku, je křehké a v puse se rozplývá. Můžeme jej tvarovat sáčkem,… Číst více
S marcipánem i modelovací hmotou musíme správně zacházet, abychom je nezničili
Jedná se o několik jednoduchých pravidel, která se opravdu vyplatí dodržovat, pokud má být výsledek dokonalý. Většina z nich platí pro pravý i… Číst více
Retro okénko: Arabesky aneb vánoční chuť dětství. Oblíbené želé bonbony úspěšně konkurovaly kolekcím i salonkám
Věšíte každoročně na stromeček kromě kouliček… Číst více
Pohlreich prozradil, kdo u nich doma peče cukroví i co nemá rád v bramborovém salátu: Dělám si takový polovlašák, říká
Příprava na Vánoce, především pak na Štědrý den,… Číst více
Ochutit nebo obarvit marcipán můžete produkty koupenými nebo přírodními. Vyberte si
Umělá ochucovadla koupíme v drogeriích nebo na cukrářských webech. Máme na výběr pestrou paletu barev, a dokonce i několik příchutí. Více ceněné jsou… Číst více
Falešný vařený marcipán: Naučíme vás vyrobit levnou potahovací hmotu
Základem této hmoty je mouka zpracovaná obdobně jako u odpalovaného těsta. V horké tekutině "odpálíme" mouku a po zchladnutí zapracujeme příchuť a… Číst více
Příběh vánoční kolekce: Prodávaly se v Tuzexu a sloužily i jako úplatky. Jednopatrová stávala 48 Kčs
Pestrobarevné figurky zvířátek a dalších… Číst více
Špaldové rohlíčky, žitné perníčky nebo pohankové linecké aneb Jak se peče z jiných druhů mouky
Vánoční cukroví sice většinou pečeme z klasické… Číst více
Estonský věnec kringel: Severský vánoční moučník je krásně vláčný, omamně voní skořicí a příprava je překvapivě snadná
Skořicové rolky z kynutého těsta určitě znáte.… Číst více
Svátky slavných: Šéfkuchař Roman Paulus šokoval svou alergií na cukr a prozradil, proč dělá dva bramborové saláty
Na vánoční svátky se těší i populární šéfkuchař… Číst více