Mořské řasy jako potravina budoucnosti: Patří nejen do sushi, využít je můžeme i do mnoha dalších pokrmů
1. 11. 2022 Vaření
Mořské řasy jsou u nás stále spíš exotickou potravinou, kterou vnímáme hlavně jen jako jakýsi „obal“ na sushi rolky. Díky množství živin v nich obsažených se však řasy dají směle označit za super potravinu. Není proto od věci je zařadit do jídelníčku i v jiné formě. Možností je spousta.
Mořské řasy jako super potravina
Pří zmínce o mořských řasách si většina lidí představí vylisovaný plát ve tvaru obdélníku, do něhož se balí rýže a další pochutiny při přípravě u nás nejznámějších maki rolek. Ve skutečnosti je ale řas mnoho druhů, přičemž se používají nejen ty mořské ale i sladkovodní. Kromě již zmiňovaných nori využívaných na sushi si možná vybavíte ještě známou chlorellu či spirulinu, prodávané ve formě tabletek nebo prášku jako potravinový doplněk. Není divu, řasy jsou totiž přímo nadopované spoustou živin.
Mořským řasám se občas říká mořská zelenina, co do množství přínosných látek jsou na tom ale mnohem lépe než zelenina běžná. Jsou přímo úžasným zdrojem široké škály vitaminů a minerálů, vlákniny i bílkovin. Nejvíc vynikají jako dokonalá zásobárna jódu, železa a vápníku. To z nich dělá vynikající potravinu vhodnou pro vegetariány, vegany nebo lidi s různými alergiemi. Pomocí řas totiž mohou doplnit živiny, které by jim jinak mohly chybět.
Mohlo by vás zajímat
Japonská kuchyně se bez řas neobejde
Mořské řasy nejsou jen zelené. Kromě nich totiž existují i hnědé nebo červené. Zbarvení přitom vychází z toho, jak moc byly vystaveny působení světla. Mořské řasy jsou oblíbenou surovinou asijské kuchyně. Zatímco u nás se stále používají jen zřídka, na Dálném východě se konzumují odpradávna a jsou důležitou ingrediencí, bez níž se neobejde mnoho specialit různých asijských zemí. Jednou z jejich mnoha předností totiž je, že jsou nositeli páté chuti umami, která dokáže zvýraznit všechny další chutě pokrmu.
Mohlo by vás zajímat
Jak využít různé druhy řas?
U nás se obvykle řasy prodávají v sušené podobě. Stačí je ale jen namočit a krásně změknou. Občas ovšem můžete ve specializovaných asijských obchodech narazit i na řasy čerstvé chlazené nebo mražené. Použití řas se pak odvíjí od druhu řasy. A jak řasy se u nás běžně prodávají?
Nori – jde o nejznámější a nejpopulárnější řasy v japonské kuchyni. Při přípravě sushi se bez této zelené řasy neobejdete, oblíbené japonské specialitě dodává typickou chuť. Nori se prodávají ve formě plátů, ty je ale možné i nadrtit a použít jako koření. Posypat jím můžete třeba pečenou nebo smaženou rybu. Jako koření se dá využít při vaření zeleninových polévek nebo luštěnin. Vhodné jsou i jako ozdoba třeba rizota s mořskými plody.
Wakame – patří k nejpoužívanějším mořským řasám vůbec. Má lehce nasládlou a výraznou chuť. Prodává se buď čerstvá nebo nasušená ve formě proužků, které se musí namočit, aby změkly a nabyly na objemu. Wakame řasy jsou krásně křupavé a svou strukturou připomínají zeleninu. Často se proto upravují jako salát ochucený sójovou omáčkou, zázvorem, česnekem, octem a sezamovými semínky. Tradičně se wakame přidává i do japonských polévek miso či ramen.
Kombu – řasa tmavě zelené barvy má podobu pruhů širokých 2-3 cm. U nás je známá také jako kelp. Používá se podobně jako wakame, často se přidává do polévek, např. do japonské miso polévky. Jen malý proužek řasy povařený v polévce jí dokáže dodat delikátní chuť. Navíc můžete řasu používat opakovaně. Pokud se rozemele na prášek, můžete ji také přidat do hrnce, když budete vařit luštěniny. Urychlí dobu vaření a luštěniny budou s její pomocí i lépe stravitelné. Zvýrazní i chuť mnoha zeleninových pokrmů.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Čajové pečivo stříkané sáčkem se zdobičkou s námi zvládne téměř každý
Těsto má jiný postup přípravy i jiné složení než klasické linecké. Obsahuje hodně tuku, je křehké a v puse se rozplývá. Můžeme jej tvarovat sáčkem,… Číst více
S marcipánem i modelovací hmotou musíme správně zacházet, abychom je nezničili
Jedná se o několik jednoduchých pravidel, která se opravdu vyplatí dodržovat, pokud má být výsledek dokonalý. Většina z nich platí pro pravý i… Číst více
Retro okénko: Arabesky aneb vánoční chuť dětství. Oblíbené želé bonbony úspěšně konkurovaly kolekcím i salonkám
Věšíte každoročně na stromeček kromě kouliček… Číst více
Pohlreich prozradil, kdo u nich doma peče cukroví i co nemá rád v bramborovém salátu: Dělám si takový polovlašák, říká
Příprava na Vánoce, především pak na Štědrý den,… Číst více
Ochutit nebo obarvit marcipán můžete produkty koupenými nebo přírodními. Vyberte si
Umělá ochucovadla koupíme v drogeriích nebo na cukrářských webech. Máme na výběr pestrou paletu barev, a dokonce i několik příchutí. Více ceněné jsou… Číst více
Falešný vařený marcipán: Naučíme vás vyrobit levnou potahovací hmotu
Základem této hmoty je mouka zpracovaná obdobně jako u odpalovaného těsta. V horké tekutině "odpálíme" mouku a po zchladnutí zapracujeme příchuť a… Číst více
Příběh vánoční kolekce: Prodávaly se v Tuzexu a sloužily i jako úplatky. Jednopatrová stávala 48 Kčs
Pestrobarevné figurky zvířátek a dalších… Číst více
Špaldové rohlíčky, žitné perníčky nebo pohankové linecké aneb Jak se peče z jiných druhů mouky
Vánoční cukroví sice většinou pečeme z klasické… Číst více
Estonský věnec kringel: Severský vánoční moučník je krásně vláčný, omamně voní skořicí a příprava je překvapivě snadná
Skořicové rolky z kynutého těsta určitě znáte.… Číst více
Svátky slavných: Šéfkuchař Roman Paulus šokoval svou alergií na cukr a prozradil, proč dělá dva bramborové saláty
Na vánoční svátky se těší i populární šéfkuchař… Číst více