Staročeské placky lokše jako dokonalá přílohou k huse, kachně i ke kuřeti. Jsou levné, dobré a příprava je snadná
9. 11. 2022 Vaření
K pečené huse nebo kachně tak nějak neodmyslitelně patří zelí a knedlík. Co ale protentokrát vyzkoušet trochu jinou přílohu? Bramborové placky lokše jsou na přípravu jednodušší než knedlíky, nemusíte se bát, že se rozvaří, a potřené husím sádlem chutnají přímo božsky.
Placky naslano i nasladko
Pokud vám název lokše nic neříká, tak vězte, že jde vlastně o obyčejné bramborové placky. Na Slovensku jsou tradiční přílohou nejen k pečeným husám, hlavně těm, jimiž se proslavilo slovenské město Grob, ale s oblibou se podávají i samotné stočené jako palačinky a potřené sádlem, paštikou, s kachními či husími játry se zelím a uzeným masem nebo nasladko třeba s povidly nebo posypané mákem a moučkovým cukrem. Na Slovensku jsou takové lokše i oblíbeným pouličním občerstvením.
Mohlo by vás zajímat
Cesta lokší ze Slovenska na Moravu
Již kdysi dávno se lokše ve své prostě formě dostaly ze Slovenska na Moravu a následně i do Čech. U nás se jim někdy říká patenty, laty, žebrácké placky, magaše, pekáče nebo přesňáky. Výraz lokše se pak naopak někdy na Moravě používá pro široké nudle, jež se přidávají do polévky. I když se názvy různí, vždy jsou to stále stejné dotenka vyválené placky z bramborového těsta.
Přestože dnes jsou lokše tak trochu moderní přílohou, která čím dál tím častěji hlavně na jídelníčku restaurací nahrazuje naše knedlíky, podobné obyčejné placky jen z mouky a vody se u nás pekly snad odjakživa. Slovo pekly je na místě, neboť lokše se na rozdíl od pro českou kuchyni typičtějších bramborových placek nebo bramboráků pouze nasucho opékají.
Úplně prapůvodně se připravovaly jen na rozpáleném kameni, posléze na rozehřátých plátech kamen na dřevo, v současnosti je můžete opéct klidně jen na pánvi se silnějším dnem bez použití tuku. Příprava těsta na lokše je snadná, potřebujete do něj jen brambory, mouku a trochu soli. Občas někde přidávají i vejce, ale není to nutné. Jde tak o klasický jednoduchý a levný pokrm našich předků, který i přes zdánlivou obyčejnost chutná přímo úžasně nejen k huse, ale i samotný.
Jaké brambory na placky?
Základem lokší jsou stejně jako v případě bramborových placek vařené brambory. Je lepší použít nějaké starší, které nejsou moc vodnaté. Nejvhodnější je varný typ C, který obsahuje hodně škrobu. Brambory se klasicky uvaří ve slupce doměkka – mají pak výraznější chuť. Vařit je můžete klasicky ve vodě, ale vhodnější je to na páře, neboť do sebe nedostanou tolik vody. Pak se oloupou a nastrouhají na jemném struhadle. Můžete je i rozmačkat šťouchadlem nebo prolisovat. Na rozdíl od bramborových knedlíků je nemusíte nechávat úplně vychladnout, přesto je však těsto lepší z brambor uvařených den dopředu.
Placky potřebují sádlo
Nastrouhané brambory pak už stačí jen osolit, přisypat tolik mouky, aby se dalo ze směsi vytvarovat těsto a z něj pak vyválet váleček. Na kilo brambor použijte asi 300 g mouky, raději ale méně. Obvykle se používá hladká, najdete ale i recepty s polohrubou nebo hrubou. Během přípravy placek má bramborové těsto tendenci řídnout, můžete tedy případně ke konci trochu mouku přidat. Váleček těsta pak nakrájejte na stejně velké kousky a ty rozválejte na pomoučeném vále na velké, ale tenké placky. Ty opékejte nasucho na rozpálené pánvi dozlatova.
Aby placky nebyly příliš vysušené, na konci se potírají ještě teplé rozehřátým tukem. Nejlepší je husí či kachní sádlo, můžete ale použít i sádlo vepřové nebo máslo. Díky tuku jsou placky vláčnější, pokud je navíc budete podávat k pečené kachně či huse, krásně do sebe nasáknou vypečenou šťávu.
Náš tip: Pokud jste se rozhodli nahradit ke kachně či k huse bramborové knedlíky lokšemi, snadno si je připravíte podle následujícího video receptu:
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Čajové pečivo stříkané sáčkem se zdobičkou s námi zvládne téměř každý
Těsto má jiný postup přípravy i jiné složení než klasické linecké. Obsahuje hodně tuku, je křehké a v puse se rozplývá. Můžeme jej tvarovat sáčkem,… Číst více
S marcipánem i modelovací hmotou musíme správně zacházet, abychom je nezničili
Jedná se o několik jednoduchých pravidel, která se opravdu vyplatí dodržovat, pokud má být výsledek dokonalý. Většina z nich platí pro pravý i… Číst více
Retro okénko: Arabesky aneb vánoční chuť dětství. Oblíbené želé bonbony úspěšně konkurovaly kolekcím i salonkám
Věšíte každoročně na stromeček kromě kouliček… Číst více
Pohlreich prozradil, kdo u nich doma peče cukroví i co nemá rád v bramborovém salátu: Dělám si takový polovlašák, říká
Příprava na Vánoce, především pak na Štědrý den,… Číst více
Ochutit nebo obarvit marcipán můžete produkty koupenými nebo přírodními. Vyberte si
Umělá ochucovadla koupíme v drogeriích nebo na cukrářských webech. Máme na výběr pestrou paletu barev, a dokonce i několik příchutí. Více ceněné jsou… Číst více
Falešný vařený marcipán: Naučíme vás vyrobit levnou potahovací hmotu
Základem této hmoty je mouka zpracovaná obdobně jako u odpalovaného těsta. V horké tekutině "odpálíme" mouku a po zchladnutí zapracujeme příchuť a… Číst více
Příběh vánoční kolekce: Prodávaly se v Tuzexu a sloužily i jako úplatky. Jednopatrová stávala 48 Kčs
Pestrobarevné figurky zvířátek a dalších… Číst více
Špaldové rohlíčky, žitné perníčky nebo pohankové linecké aneb Jak se peče z jiných druhů mouky
Vánoční cukroví sice většinou pečeme z klasické… Číst více
Estonský věnec kringel: Severský vánoční moučník je krásně vláčný, omamně voní skořicí a příprava je překvapivě snadná
Skořicové rolky z kynutého těsta určitě znáte.… Číst více
Svátky slavných: Šéfkuchař Roman Paulus šokoval svou alergií na cukr a prozradil, proč dělá dva bramborové saláty
Na vánoční svátky se těší i populární šéfkuchař… Číst více
Přečtěte si Zobrazit více
Desatero rad na téma kachna: Víme, jak na šťavnaté maso a křupavou kůžičku
Na čem péct lokše? Placky z bramborového těsta připravujeme pouze ze tří surovin
Nové brambory v podzimní kuchyni: Skvělé jsou z popela, opečené na grilu nebo jako základ pro vídeňský bramborový salát
Přečtěte si Zobrazit více
Kterou mouku použít na lokše? Oblíbené bramborové placky známe od našich babiček
Jak upéct svatomartinskou husu? Poradíme, jak na to, aby chutnala jako od babičky
Staročeské bramborové dobroty: Jak se pečou sejkory, jak bác a co se dává do patentů? Připomeňte si s námi regionální lahůdky
Komentáře
10. 11. 2022 08:37