Jak na staročeskou pučálku neboli pálenec? Pouhé 4 ingredience stačí na vydatnou porci zdraví a chuti
19. 12. 2022 Vaření
Na tradiční staročeskou pučálku si vystačíte se suchým hrachem, máslem, solí a pepřem. Dá se podávat i nasladko ochucená cukrem nebo medem. I když jde především o pokrm podávaný v období Velikonoc, podával se dříve i v předvánočním postním období.
Kde vzala pučálka svůj název?
Tento jednoduchý a prostý staročeský pokrm má podle Dadalovy kuchařky kořeny už v raném středověku. Jedna z prvních písemných zmínek pochází z 15. století, později byl tento pokrm přijat křesťany jako postní pokrm, tedy jídlo bezmasé a odlehčené. A právě taková jídla bývala typická pro postní období související s křesťanskými svátky.
Nejdůležitější a také nejdelší fází přípravy pučálky je naklíčení hrachu, kterému se říkávalo „pučení“.
Mohlo by vás zajímat
Klíčení hrachu krok za krokem
Před samotnou přípravou pučálky je třeba počítat s 1 – 2 dny na péči věnovanou klíčení hrachu. Na jednu porci počítejte s přibližně 50 g suchého celého neloupaného hrachu. Naklíčením luštěnina nabyde na objemu až čtyřnásobně.
- Suchý hrách přeberte, odstraňte nečistoty, kamínky a viditelně poškozené i rozlomené kusy a propláchněte v sítku vodou.
- Hrách vložte do vlažné vody na asi 10 hodin, vodu slijte a hrách uložte do cedníku vyloženého čistým navlhčeným plátýnkem. Tím hrách také přikryjte a cedník položte nad mísu.
- Asi 3x denně hrách propláchněte v sítku studenou vodou, nechte okapat a uložte zpět do plátýnka.
- Po 1 – 2 dnech se začnou objevovat bílé klíčky a hrách je připraven na výrobu pučálky. Objeví-li se na klíčcích zelené lístečky, byla už překročena doba, kdy je hrách na pučálku vhodný.
- Hrách naposledy propláchněte, tentokrát opatrně, aby se nepolámaly klíčky, a nechte v sítku okapat.
Podle portálu STOBklub, který se věnuje zdravému životnímu stylu a prevenci obezity, se během klíčení snižuje obsah látek způsobujících nadýmání až o 80 % a proces přináší také nemalé zdravotní benefity. Během klíčení dochází k navýšení obsahu vitamínu B2, B3 a C, lépe se vstřebávají do organismu minerální látky a zvyšuje se aktivita některých enzymů.
Klíčením se také významně mění chuť luštěnin a měly tedy pučálku zkusit i odpůrci klasické úpravy hrachu. A z daleka to není pokrm vhodný jen na postní období. Pučálka je skvělou alternativou k nezdravým chipsům a jiným pochutinám, které si dopřáváme např. u televize.
Recept na staročeskou pučálku
Pučálka naslano
Na 50 g suchého celého neloupaného hrachu budete potřebovat 1 vrchovatou lžíci másla, sůl a čerstvě mletý pepř. Hrách nechte naklíčit podle výše popsaného návodu. V pánvi rozehřejte máslo a jakmile začne pěnit, přidejte hrách, osolte a opepřete podle chuti. Při vysoké teplotě opečte asi 4 minuty. Během opékání pánví pouze pohybujte sem a tam. Míchání vařečkou by způsobilo uvolnění slupek a výsledek by nebyl dokonalý. Hotová pučálka musí být nasládlá a na povrchu křupavá.
Staročeská pučálka se podávala jen tak opražená a pouze zlehka ochucená solí a pepřem, můžete ji však vylepšit osmaženou cibulí, trochou prolisovaného česneku nebo nasekanou petrželkou.
Pučálka nasladko pro děti
Postup je stejný, jako u slané varianty, pouze místo soli a pepře přidejte krupicový cukr nebo med a nechte jej na hrachu lehce zkaramelizovat. Přidat můžete také sušené ovoce nebo mletou skořici.
Zdroje informací:
dadalovakucharka.cz
stobklub.cz
autorka kuchařek pro děti Pavla Šmikmátorová
„„Když to neděláš pořádně, nedělej to vůbec.““
Pavla Šmikmátorová je autorkou téměř desítky kuchařských knih zaměřených na děti. K jejím „srdcovkám“ patří kuchařky Mezinárodní mistr šéfkuchař a Víš, co jíš, ve kterých se zrcadlí její zájem o světovou kuchyni a zdravou výživu dětí. Máma malého „Otesánka“ ráda experimentuje v kuchyni a sleduje nové kulinářské trendy.
Témata
Vánoce a vánoční cukroví
Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví.
Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví, jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.
Mohlo by vás zajímat:
Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčky | Kokosky | Vosí hnízda
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Suchá jíška se hodí k zahuštění a neobsahuje tuk. Pro snížení spotřeby tuků to může být dobrá volba. Poradíme, jak na to
15 nejlepších receptů na vánoční cukroví: Prohlédněte si výběr z našeho receptáře
Suflé je zajímavý dezert, ve slané podobě předkrm nebo i lehké hlavní jídlo. S našimi radami z něj nemusíte mít obavy