Vyplatí se při cenách mouky a energií domácí pečení chleba? Ano, ale je potřeba při pečení dodržet jeden zásadní krok
11. 1. 2023 Domácnost
Pečení chleba je oblíbená disciplína pokročilých domácích pekařů a pekařek, kteří se nespokojí s kvalitou a chutí pečiva ze supermarketů. Vyplatí se však domácí výroba chleba i při dnešních cenách surovin a energií?
Kmínový chléb z droždí a pšeničné mouky
Klasický kmínový chléb patří mezi nejoblíbenější mezi spotřebiteli. Ten nejlevnější pecen o hmotnosti 1,2 kg se dá v supermarketu sehnat za přibližně 40 korun. Na kolik vyjde domácí výroba kmínového chleba při použití elektrické trouby?
Na domácí kmínový chléb o hmotnosti 1,2 kg potřebujete 750 g hladké chlebové mouky (26 Kč), 450 ml vlažné vody (haléřová položka), 2 – 3 lžičky soli (1 Kč), 1,5 lžíce kmínu (3 Kč), 30 g droždí (4 Kč), 1,5 lžíce oleje (1 Kč) a ¾ lžičky cukru (haléřová položka). Energie na jedno pečení vyjdou při současných cenách na zhruba 8 Kč. Celkové náklady na kmínový chléb tedy vychází na přibližně 43 korun.
Ceně chleba ze supermarketu se ale lze vyrovnat, pokud upečete 2 bochníky zároveň. Samozřejmě nepočítáme čas, který strávíte domácí výrobou, zakládáte-li si však na chuti a kvalitě chleba, pak se investice času jistě vyplatí.
Mohlo by vás zajímat
Celozrnný kváskový chléb
Za 800 g kvalitního celozrnného chleba z žitného kvásku z pekárny zaplatíte podle aktuálních cen asi 80 Kč. Cena surovin na domácí výrobu částečně závisí na tom, jak dlouho „krmíte“ kvásek, pečete-li však chléb pravidelně, nejedná se o podstatnou položku. Chcete-li pečení pouze vyzkoušet, zkuste vyhledat na kváskové mapě, zda se ve vašem okolí nenachází někdo, kdo je ochotný se o kvásek podělit.
Na bochník o hmotnosti přibližně 800 g je potřeba 40 g žitného kvásku (cena se může lišit, orientačně 10 Kč), 390 ml vody (haléřová položka), 160 g celozrnné žitné mouky (5 Kč), 340 g pšeničné celozrnné mouky (13 Kč), 2 lžičky soli (1 Kč), 1 lžička kmínu (1 Kč). Spotřebovaná energie vyjde na přibližně 8 Kč.
Celkové náklady na celozrnný kváskový chléb o hmotnosti asi 800 g vyjdou na přibližně 38 korun, což už se oproti kupovanému vyplatí.
Jak založit žitný kvásek?
Pečení kváskového chleba není jednoduchá disciplína a vyžaduje čas a trpělivost. Výsledek však za námahu určitě stojí. Budete-li dostatečnou péči věnovat kvásku, který budete mít vždy po ruce, můžete si dopřát kvalitní a vynikající chléb kdykoli na něj dostanete chuť. Nabízíme stručný návod na vyrobení kvásku:
- Důkladně rozmíchejte 3 vrchovaté lžíce celozrnné žitné chlebové mouky a tolik vlažné vody, aby vzniklo hladké a lehce tekuté těstíčko (asi jako hustší těsto na palačinky). Směs vložte do větší čisté skleněné nádoby, přikryjte utěrkou a nechte na teplém místě zrát. Je důležité nepřenášet do kvásku jiné, nežádoucí bakterie, proto dbejte na čistotu rukou i všech pomůcek.
- Druhý den přidejte opět 3 vrchovaté lžíce mouky a trochu vlažné vody a rozmíchejte.
- Třetí den postup opakujte.
- Čtvrtý den by měl kvásek být kyselý, což je známka toho, že se proces kvašení daří.
- Kvásek je třeba stále přikrmovat moukou a vlažnou vodou, aby bakterie měly vždy co konzumovat. Nejprve ho však nechte odpočinout alespoň hodinu v pokojové teplotě.
- Nejlepší rady, jak kvásek založit i jak jej udržovat, najdete na stránkách Pekárnománie naší kolegyně a zkušené pekařky, Ivy Trhoňové. Povídání o kvásku si můžete přečíst třeba zde.
Extra tip: Je na vás zakládání kvásku moc složité? Dobrý domácí chléb si můžete podle našeho video receptu upéct i z droždí:
Zdroje informací:
kosik.cz
albertdomuzdarma.cz
rohlik.cz
pecempecen.cz
pekarnomanie.cz
autorka kuchařek pro děti Pavla Šmikmátorová
„„Když to neděláš pořádně, nedělej to vůbec.““
Pavla Šmikmátorová je autorkou téměř desítky kuchařských knih zaměřených na děti. K jejím „srdcovkám“ patří kuchařky Mezinárodní mistr šéfkuchař a Víš, co jíš, ve kterých se zrcadlí její zájem o světovou kuchyni a zdravou výživu dětí. Máma malého „Otesánka“ ráda experimentuje v kuchyni a sleduje nové kulinářské trendy.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Čajové pečivo stříkané sáčkem se zdobičkou s námi zvládne téměř každý
Těsto má jiný postup přípravy i jiné složení než klasické linecké. Obsahuje hodně tuku, je křehké a v puse se rozplývá. Můžeme jej tvarovat sáčkem,… Číst více
S marcipánem i modelovací hmotou musíme správně zacházet, abychom je nezničili
Jedná se o několik jednoduchých pravidel, která se opravdu vyplatí dodržovat, pokud má být výsledek dokonalý. Většina z nich platí pro pravý i… Číst více
Retro okénko: Arabesky aneb vánoční chuť dětství. Oblíbené želé bonbony úspěšně konkurovaly kolekcím i salonkám
Věšíte každoročně na stromeček kromě kouliček… Číst více
Pohlreich prozradil, kdo u nich doma peče cukroví i co nemá rád v bramborovém salátu: Dělám si takový polovlašák, říká
Příprava na Vánoce, především pak na Štědrý den,… Číst více
Ochutit nebo obarvit marcipán můžete produkty koupenými nebo přírodními. Vyberte si
Umělá ochucovadla koupíme v drogeriích nebo na cukrářských webech. Máme na výběr pestrou paletu barev, a dokonce i několik příchutí. Více ceněné jsou… Číst více
Falešný vařený marcipán: Naučíme vás vyrobit levnou potahovací hmotu
Základem této hmoty je mouka zpracovaná obdobně jako u odpalovaného těsta. V horké tekutině "odpálíme" mouku a po zchladnutí zapracujeme příchuť a… Číst více
Příběh vánoční kolekce: Prodávaly se v Tuzexu a sloužily i jako úplatky. Jednopatrová stávala 48 Kčs
Pestrobarevné figurky zvířátek a dalších… Číst více
Špaldové rohlíčky, žitné perníčky nebo pohankové linecké aneb Jak se peče z jiných druhů mouky
Vánoční cukroví sice většinou pečeme z klasické… Číst více
Estonský věnec kringel: Severský vánoční moučník je krásně vláčný, omamně voní skořicí a příprava je překvapivě snadná
Skořicové rolky z kynutého těsta určitě znáte.… Číst více
Svátky slavných: Šéfkuchař Roman Paulus šokoval svou alergií na cukr a prozradil, proč dělá dva bramborové saláty
Na vánoční svátky se těší i populární šéfkuchař… Číst více