Možná budoucí první dáma, Eva Pavlová, je taky manželka a hospodyňka jako každá jiná. Pro web Lifee prozradila, že její muž, generál Pavel, miluje obyčejnou polévku zelňačku. I když, zas tak obyčejná není. Najdete v ní třeba houby, slaninu, klobásu nebo sušené švestky. Získali jsme recept!
Zelí v české kuchyni
Kysaného zelí si vážili lidé již v dávných dobách a možná mnohem víc než nyní. Bývalo ceněno jako perfektní zimní zásobárna vitaminu C a vlákniny, ale také jako skvělá surovina pro vaření. Už ve staročeské kuchyni hlavně hospodyňky na venkově nakládaly zelí na zimu a pak je používaly k přípravě mnoha tradičních jídel. Bez něj by
nebyly červená zelňačka ani bílá valašská kyselica,
placky zelňáky nebo jihočeská lepenice (bramborová kaše s kysaným zelím), přílohové zelí a mnohé další pokrmy.
Mezi ty nejoblíbenější patří ale určitě polévka zelňačka. Každá rodina má svůj recept, jinak se polévka připravuje na Valašsku, jinak na Moravě a jinak třeba u našich slovenských sousedů.
A něco jako mix všech krajových specialit působí oblíbená zelňačka generála Pavla, kandidáta na prezidenta České republiky. Ten,
podobně jako kdysi prezident Masaryk, miluje obyčejná jídla. Polévku z kysaného zelí, zelňačku, vylepšenou o škvarky, houby a sušené švestky, mu manželka Eva Pavlová vařívá každé Vánoce,
jak uvedl web Lifee.cz. Jelikož je ale zelňačka typicky zimní polévka, jistě si najde své příznivce i dlouho po svátcích. Získali jsme pro naše čtenáře recept!
Pro 4–5 osob si připravíme: asi 0,5 kg uzeného masa nebo uzených kostí, 2–3 velké brambory, 0,5 kg kysaného zelí. Dále budeme potřebovat houby, slaninu na škvarky, pikantní klobásu, zakysanou smetanu, sůl, mletý černý pepř, nové koření, bobkový list, sušené švestky a vodu.
Jak na to? Uzené vložíme do hrnce, zalijeme vodou a dáme s houbami vařit doměkka. Kosti vaříme asi hodinu, až nám bude maso odpadávat od kosti. Uvařené maso vyjmeme, necháme vychladnout a důkladně ho obereme. Můžeme ho pak použít do polévky nebo k bramborové kaši. Zelí scedíme (ale může se trochu nálevu použít do polévky), překrájíme a dáme vařit do vývaru z uzeného. Vaříme ho 10–15 minut. Brambory oloupeme, nakrájíme na menší kostičky, vsypeme do hrnce, přidáme lžičku soli a uvaříme doměkka. Brambory vaříme vždy zvlášť, nikdy je nepřidáváme k zelí, protože by nasály kyselost a nezměkly by.
K měkkému zelí přidáme obrané maso, vlijeme uvařené brambory i s vodou a společně povaříme. Zelňačku osolíme, opepříme, přidáme nové koření a bobkový list a spolu s uzeným masem ji krátce povaříme. Slaninu nakrájíme na kostičky a v kastrolku opékáme, až pustí sádlo a udělají se škvarky. Ty vyjmeme na talíř s ubrouskem. Na sádle krátce opečeme nakrájenou klobásu a také ji vyndáme na talíř.
Do hotové zelňačky ještě vmícháme klobásu, slaninu, trochu sádla ze škvarků a na kousky nakrájené sušené švestky. Vše krátce prohřejeme. Zelňačku s uzeným masem nalijeme do misek nebo hlubokých talířů a můžeme přidat 1–2 polévkové lžíce zakysané smetany. Nejlépe však chutná až druhý den. Pokud ovšem zbude. Riziko "zmizení" polévky je totiž značné, i když jí uvaříte hodně a i mimo svátky, jako to často dříve dělávala paní Pavlová.
„Manžel přišel z práce, děti ze školy, já myslela, že jsem navařila na dva dny a oni mi to všechno snědli,“ uvedla možná budoucí první dáma, která si při přípravě této dobroty "zavařila" společně s Romanem Vaňkem. Ostatně, podívejte se na video:
Komentáře
7. 2. 2023 15:34
29. 1. 2023 18:57
28. 1. 2023 16:21
27. 1. 2023 17:20
26. 1. 2023 18:22