Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak vyčistit připálený hrnec i bez chemie: Pomůže obyčejná sůl, jedlá soda, dřevěný popel i coca-cola
Zdroj: Pixabay, Bruno/Germany

Téměř každému se už nejspíš přihodilo, že při vaření připálil hrnec. Taková nehoda se stane a není třeba nádobí likvidovat. Poradíme, jak připálený hrnec vyčistit zevnitř i zvenčí, a to bez chemie.

Jak vyčistit drobné přichyceniny

Občas se stane, že si v poklidu vaříme a najednou zjistíme, že se jídlo začalo přichytávat ke dnu. Pokud to zachytíme včas, nebudeme s tím mít příliš práce. Co teď udělat? Nejlepší je dát pro jistotu pokrm do jiného hrnce a hrnec s přichyceninou vyčistit. Stačí do něj nalít vařící vodu a nechat chvíli odstát. Pak už si jen vezmeme na pomoc houbičku na nádobí a zbytek jídla odstraníme. Drátěnky existují i umělohmotné, takže jsou šetrnější. Hrnec se může připálit více, a pak s ním bude trocha práce. Ale i v tomto případě můžete zvolit osvědčené postupy a využít suroviny z kuchyně.

Jak vyčistit hrnec pomocí soli

Do hrnce nasypte dostatek soli a kápněte do ní trochu vody. Vznikne kašička. Dobře ji rozetřete na připáleniny a nechte zhruba deset minut vařit. Pak nechte hrnec vystydnout a můžete ho umýt pomocí houbičky.

Jak vyčistit připálený hrnec sodou

Jedlá soda se krásně hodí na pečení, ale využijete ji i na úklid. Podobně jako se solí můžete vyčistit připálený hrnec i pomocí jedlé sody. Pomocí sody a vlažné vody vytvořte kašičku, a rozetřete ji na připálená místa. Nechte působit zhruba hodinu, a následně povolenou nečistotu odstraňte pomocí houbičky. Pokud ale máte hliníkové nádobí, případně teflon a další nelepivé povrchy nepoužívejte sodu. Ta totiž s materiálem reaguje a může ho zničit. Kromě toho obrušuje povrch.

Jak čistit připáleninu v hrnci citronem

Dalším typickým nechemickým kuchyňským pomocníkem na čištění je citron. A uplatní se i v tomto případě. Bude se hodit citrónová šťáva, ale i plátky citrónu. Opět naneste na příslušná místa, pár minut počkejte, a připáleniny odstraňte houbičkou.

Jak na připáleninu v hrnci pomocí octu

Dalším kyselým pomocníkem je ocet. Jak na to? Do hrnce nalijte ocet a vodu a krátce povařte. Vemte si vařečku a připáleniny pomocí ní odstraňujte ze dna. Podle potřeby případně zopakujte.

Jak čistit hrnec dřevěným popelem

Dnes už se v kuchyni většinou netopí dřevem, ale pokud máme popel ze dřeva, můžeme ho také využít na čištění hrnce. Popel dejte do hrnce a zalijte ho vodou. Hrnec dejte na sporák a obsah povařte.

Jak na čištění hrnce kolou

Kolové nápoje jsou oblíbené na pití, ale díky obsažené kyselině fosforečné také čistí. Tuto látku totiž také najdete v některých čistících prostředcích. Na připálený povrch ji využijte tak, že na povrch nalijete trochu koly a počkáte, dokud se připáleniny nebudou uvolňovat. Vyzkoušejte je odstranit vařečkou, a následně hrnec domyjte.

Po jakémkoliv čištění hrnec důkladně omyjte.

Jak odstranit připáleninu z vnější části hrnce

Někdy vzniknou i připáleniny z vnější části hrnce. Tady bude velmi dobře fungovat soda. Naneste ji na hrnec, zakápněte vodou, a nechte působit. Máte ale také druhou možnost, a to tu, že si vezmete větší hrnec, do něj nalijete vodu a nasypete sodu, vložíte špinavý hrnec a původní velký přivedete k varu. Nečistota se tak uvolní.

Recepty k tomuto článku

Komentáře (1)

Každá rada (dle nadpisu "bez chemie") radí použití alespoň jedné chemické substance přímo vyjmenované (kuchyňská sůl, soda, ocet, kyselina fosforečná....), mimo rady použití dřevěného popela, kde přítomné a obsažené chemické látky nejsou vyjmenované.