Kuchtění podle Receptáře Přemka Podlahy: Hitem byla pomazánka „sloní žrádlo“, králík na šlehačce nebo zelňačka ze segedínu
25. 2. 2023 Historie a zajímavosti
Když počátkem 90. let v televizi zazněla písnička „Sousedovic Toníček nemá žádný koníček…“ v podání Ivana Mládka, bylo jasné že začíná Receptář. Kutilové, zahrádkáři a šikovné hospodyňky zasedli k televizi a s napětím sledovali oblíbený pořad.
Gurmánské zážitky
Přemek Podlaha dokázal přitáhnout k televizním obrazovkám milióny diváků, kteří si navzájem radili, co a jak vylepšit v domácnosti a na zahradě. Nedílnou součástí tohoto televizního pořadu byly recepty na většinou rychlá a levná jídla.
A zcela logicky se tu nejčastěji objevovaly tipy na pokrmy, které se lehce připraví na chatě nebo chalupě, často s využitím konzerv nebo instantních polévek v prášku. Pojďme nakouknout pod pokličku Receptáře a vyzkoušet, co v chalupářském kuchtění „frčelo“.
Tak například do hrachové polévky z pytlíku se podle rad diváků přidala kostka pikantnějšího taveného sýra rozpuštěná v hrnku vroucí vody. Rychlá polévka se připravovala také z kousku droždí nadrobeného na osmaženou cibulku a zalitého vodou. Zkuste si dnes s námi zavzpomínat a připravit některé recepty inspirované Receptářem.
Mohlo by vás zajímat
Zelňačka se „segedínem“
Na zelňačku je mnoho receptů, jejichž základem je kysané nebo sterilované zelí. Do té chalupářské se přidává konzerva segedínského guláše.
Na rychlou zelňačku je potřeba: 4 větší brambory, 1 konzerva segedínského guláše (400 g), oříšek másla, sladká a pálivá paprika podle chuti, 1 lžíce kečupu, trochu solamylu, sůl
Brambory oloupejte a nakrájejte na kostky. Dejte je do hrnce, zalijte vodou a přiveďte k varu. Když změknou, přidejte konzervu segedínského guláše a podle potřeby zahustěte solamylem. Rozpusťte máslo, osmažíte na něm trochu mleté sladké a pálivé papriky a přidejte do polévky. Nakonec ještě přidejte lžíci kečupu.
Králík na šlehačce
Vzhledem k tomu, že králičí maso bylo na venkově vždy dostupné, připravoval se na různé způsoby. Pro chalupáře šlo o ideální jídlo z „jednoho hrnce“.
Budete potřebovat: 6 porcí králíka, 6 plátků anglické slaniny, sůl, pepř, grilovací koření, 6 větších brambor, 400 g smetany na šlehání, 6 plátků eidamu.
Jednotlivé porce králíka osolte, opepřete a posypejte grilovacím kořením a dejte do zapékací mísy. Na každou porci položte plátek slaniny, oloupaný a rozpůlený brambor a zalijte šlehačkou. Mísu zakryjte pokličkou. Pečte asi hodinu v troubě předehřáté na 200 °C. Když brambory i maso jsou měkké, poklaďte plátky sýra a nechte dojít ve vypnuté troubě.
Pomazánky ze zbytků
Oblíbené byly i různé pomazánky, které se hodily na studenou večeři nebo při posezení s chalupářskými přáteli. Pomazánky se vyráběly často ze strouhaného celeru a mrkve s majonézou jako „falešný humr“. A protože na chatě či chalupě byly k dispozici různé konzervy včetně rybích, do sardinek či šprotů v oleji se přidalo, co dům dal (například máslo, tvaroh, tavený sýr, vařená vejce, hořčice nebo i kysaná okurka), a pomazánka byla na rychle na světě.
Zapomenout nesmíme na různé uzeniny, které chataři a chalupáři milovali, protože pro ně často byly rychlou a levnou náhražkou masa a důležitou surovinou i pro zmíněné pomazánky.
Pomazánka „sloní žrádlo“
Budete potřebovat: 1 kg měkkého salámu, 6 větších cibulí, 1 litrovou lahev sladkokyselých okurek, 2 lžíce rostlinného olej, 1 lžíce octa, 2 lžíce plnotučné hořčice, 200 g rajského protlaku, 1 lžička soli, 6 lžiček cukru, chilli podle chilli, 50 g majonézy.
Salám nastrouhejte nebo najemno nasekejte a dejte do mísy. Přidejte nadrobno nakrájenou cibuli a nastrouhané okurky. Olej, ocet, rajčatový protlak, hořčici sůl, cukr a chilli, dejte do hrnce, přiveďte k varu a za stálého míchání vařte, dokud se nevytvoří hladká hmota. Hmotu vlijte na směs salámu, cibule a okurek a promíchejte. Nechte vychladnout. Pak přidejte majonézu a znovu vše důkladně promíchejte. Mažte na plátky veky a ozdobte plátky rajčete nebo okurky.
Pokud jste dostali chuť na nějakou „retro“ pomazánku, vyzkoušejte POMAZÁNKU CIBULÁK podle našeho video receptu:
Zdroj informací:
Přemek Podlaha a kol.: Zlatá kniha receptáře
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Jak se jedlo v 50. letech: Zásoby ze sklepa a ze spíže, příděl 4 vajíček na měsíc a máslo jen pro děti
Jak snadno a beze ztrát uchovat droždí. V lednici dlouho nevydrží
Jak se jedlo v 60. letech: Voňavé jitrničky, guláš jako předehra a pěkně tučný ovar s křenem aneb Taková domácí zabíjačka
Přečtěte si Zobrazit více
Nepovedla se vám domácí majonéza? Zkuste ji podle našich rad, bude to pochoutka!
Segedínský guláš podle maďarského receptu: Zdravější a chutnější verze, než jakou známe my, se obejde bez mouky
Jak uchovávat česnek podle Přemka Podlahy z Receptáře? Nastrouhat, usušit, zamrazit nebo ve skleničce v ledničce
Komentáře
25. 2. 2023 11:02