Historie na talíři: Sůl měla ve starověku stejnou hodnotu jako zlato, hitem 70. a 80. let bylo šťavnaté kuře v soli podle tohoto receptu
4. 3. 2023 Historie a zajímavosti
Když se řekne sůl, většinu z nás napadne pohádka Sůl nad zlato, ve které ješitný král zjistí, že bez soli to prostě nejde. Už Homér říkal, že sůl je „božská“ a ve starověké Číně se o ni vedly války. Kromě dochucení pokrmů je sůl od pradávna významnou konzervační látkou.
Obohatila jídelníček
Sůl pochází z mrtvých, vyschlých nebo živých moří a v průběhu celé lidské historie byla její dostupnost klíčová. Ke zdrojům soli si vyšlapala cestičky zvířata a lidé je následovali.
Když se lidský jídelníček změnil ze zvěřiny bohaté na sůl na obiloviny, bylo potřeba více soli k doplnění stravy. Těžba soli byla náročná a její nedostatek udržoval se projevil vysokou cenou. S rozšiřováním civilizace se sůl stala jednou z hlavních světových obchodních komodit.
Sůl sloužila nejen k ochucení a konzervaci potravin, ale byla také dobrým dezinfekčním prostředkem, a proto je latinský název soli (sal) příbuzný se slovem „salus“, což znamená zdraví.
Mohlo by vás zajímat
Sůl nad zlato
Nejstarší solná ložiska se nacházela na území dnešního Ázerbajdžánu, kde se sůl těžila už v 5. století před naším letopočtem. Solné cesty protínaly celou zeměkouli. Jedna z nejfrekventovanějších vedla z Maroka na jih přes Saharu do Timbuktu v západní Africe.
Středozemním a Egejským mořem proplouvaly lodě se solí z Egypta do Řecka. Karavanní cestu, která spojovala solné oázy Libyjské pouště, popisuje například řecký historik Hérodotos.
Již v 6. století v subsaharské oblasti maurští obchodníci běžně vyměňovali unci soli za unci zlata 1 unce je (cca čtvrt kilogramu). V Habeši (území dnešní Etiopie) se placky kamenné soli zvané „amôlés“ staly platidlem.
Počátky těžby soli
Prvním městem v Evropě, kde se těžila sůl, je zřejmě bulharská Solnitsta. Zmínky o ní jsou ze 6. tisíciletí před naším letopočtem. O prvenství se uchází i rakouský Hallstatt. Známá jsou naleziště na území Rumunska.
Ze všech cest, které vedly do Říma, byla jednou z nejrušnějších Via Salaria, solná stezka, po níž pochodovali římští vojáci a obchodníci, kteří přiváželi ze solných pánví v Ostii vozy plné vzácných solných krystalů.
Symbol bohatství
Částečně ze soli se skládal i žold vojáka – solarium argentum, z toho je odvozeno slovo salarium (latinsky žold, podobný základ má i anglické slovo salary – plat)
Zářící bohatství starých Benátek bylo také zásluhou soli. Benátčané coby zdatní obchodníci nakupovali sůl, která se těžila v Ostii, a v Konstantinopoli ji směňovali za exotické koření. Sůl nám prostě okořenila dějiny!
Mořská sůl a jód
Sůl se pochopitelně už od pravěku získávala odpařováním mořské vody. Ta se napustí do speciálních kanálů a po odpaření vody zůstane hustý solný roztok, který pak krystalizuje.
V Číně a Indii byla ve starověku mořská sůl jediným zdrojem soli. Mořská sůl má trochu výraznější chuť a obsahuje jód. Ten se přidává i do kuchyňské soli (termín pro sůl kamennou získávanou těžbou).
Kuře na soli
Sice by se to se solením nemělo přehánět, ale jídlo bez soli nemá chuť. Pamětníci určitě s nostalgií vzpomenou na hit 70. a 80. let minulého století – kuře na soli.
Na jednoduchý recept potřebujete jen 1 menší kuře (cca kolem 1 kg) a 1 g soli.
A jak na to? Předehřejte troubu na 200 °C (horkovzdušnou na 180 °C). Kuře omyjte, osušte a uvnitř osolte. Do pekáče nasypte sůl a dejte na 10 minut do trouby, aby se nahřála. Vyndejte pekáč z trouby, na sůl položte kuře a pečte přibližně 1 ½ hodiny. V půlce pečení kuře obraťte. Podávejte s vařenými brambory. A pokud chcete být retro, dejte si k tomu ještě tatarskou omáčku a okurkový salát, tedy nastrouhanou okurku v octovo-cukrové vodě.
Zdroje informací:
foodtimeline.org/foodfaq2.html#salt
time.com/3957460/a-brief-history-of-salt
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Chutě antického Řecka: Den začínali chlebem namočeným ve víně nebo speciálními palačinkami, které bychom dnes asi nepozřeli
Jak vypadal středověký jídelníček: Chlebová polévka, sladké kaše z prosa a placky, které ničily zuby
Jídelníček stavitelů egyptských pyramid: Místo mzdy dostávali denně 5 korbelů piva, chleba a cibuli
Přečtěte si Zobrazit více
Starověký fast food aneb Rychlé občerstvení ve starém Římě: Pečený úhoř, sýr s medem a teplé klobásy se zapíjely vínem
První „kuchařka“ pochází ze starověké Mezopotámie. Takhle se vaří ječná kaše s datlemi podle 4 000 let starého receptu
Tatarská omáčka má zřejmě bulharský původ. Víte, která bylinka v ní správně nemá chybět?