8 jednoduchých triků, jak vařit zdravěji: Zkuste používat avokádo místo majonézy!
1. 11. 2020 Životní styl
Zdravé stravování a aktivní životní styl jsou klíčem k dlouhému a spokojenému životu. Pokud chcete žít zdravěji, nemusíte se hned vzdávat svých oblíbených jídel – mnohdy je postačí jen nepatrně upravit. S našimi jednoduchými triky si budete i nadále užívat výtečné chuti svých pokrmů a zároveň posilovat svoje zdraví.
1. Avokádo místo majonézy
Jediná lžíce majonézy může obsahovat až 100 kalorií a 9 gramů tuku. Pokud si připravujete salát, zapomeňte na tuto kalorickou bombu a nahraďte ji avokádem, které má celou řadu úžasných vlastností. Pasta z avokáda Vám zachutná také v kombinaci s masem.
2. Olivový olej místo rostlinného oleje
Rostlinné oleje jsou vysoce rafinované a tak jsou velmi nezdravé, a to především při zahřátí. Svému zdraví prospějete volbou oleje olivového nebo kokosového, které mají nejen celou řadu zdraví prospěšných látek, ale také vynikající chuť.
Mohlo by vás zajímat
3. Koření místo soli
Pro dochucení jídel často saháme po soli. Mnohem lepší službu nám však prokáže nejrůznější koření, čerstvé i sušené bylinky, česnek a cibule. Zvolte nejprve tyto přísady a uvidíte, že spotřebu soli omezíte na minimum.
4. Více zeleniny do pokrmů
Zelenina ještě nikdy nikomu neublížila, právě naopak, a proto se ji snažte sníst co nejvíce. Propašujte ji do všech pokrmů, do kterých to půjde – pořádné porce zeleniny nesmí chybět v polévkách, těstovinách, rizotech apod., a to klidně na úkor dalších surovin.
Mohlo by vás zajímat
5. Domácí výroba
Kupované vývary sice šetří práci, ale jsou plné soli, glutamátu sodného a nezdravých „éček“. Při vaření proto používejte vodu, nebo poctivé domácí vývary z kostí.
6. Celozrnné obiloviny místo rafinovaných
Celozrnné pečivo, těstoviny, rýže a další pokrmy jsou mnohem zdravější a chutnější než jejich rafinované, „bílé“ verze. Jejich konzumací můžete dokonce snížit riziko vzniku chronických a civilizačních onemocnění.
Mohlo by vás zajímat
7. Nízkotučný sýr místo tučného
Pokud rádi jíte sýry, upřednostňujte ty s nízkým podílem nasycených tuků. I s nimi však zacházejte opatrně – v těstovinách, na pizze a v dalších pokrmech můžete jejich podíl snížit ve prospěch zeleniny. Nadměrná konzumace mléka a mléčných výrobků totiž může zvýšit riziko vzniku osteoporózy.
8. Snižte příjem cukru
Cukr je mnohdy přezdíván jako bílý jed, a to bohužel oprávněně. Hraje totiž klíčovou roli při vzniku mnoha vážných onemocnění: přispívá ke vzniku diabetu a osteoporózy, oslabuje imunitní systém, poškozuje ledviny a žaludeční rovnováhu, urychluje proces stárnutí apod. Pokud se nechcete sladké chuti vzdát, zvolte přírodní sladidlo stévii.
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Zdravá kombucha, Matcha, černá rýže: 9 exotických superpotravin, které seženete i v českých obchodech
Hornickej knedlík ve vajíčku podle Adama Runduse. Připravený jako sendvič se šunkou a okurkami chutná skvěle
Komentáře (5)
S jednou výjimkou: stévie. Ta má tak silnou pachuť pendreku, že se opravdu nedá použít. Hořkou kávu nevypiju, tak si prostě tu svoji půllžičku dám do kávy-používám třtinový cukr, aby aspoň byl míň škodlivý. A do moučníků holt bohužel přijde cukr, tam to jinak asi nepůjde.