Předpěstování zeleniny ze semínek krok za krokem: Manuál, jak na vlastní úrodu, nejen pro začátečníky
13. 4. 2023 Zahrada
Ceny zeleniny a ovoce v obchodech stoupají před očima, takže mnohé z nás to donutí zrýt si kousek zahrady nebo osázet různé nádoby na terase či na balkoně a pustit se do pěstování vlastníma rukama. S čím ale začít a jak si pomoci, když jaro je stále v nedohlednu?
Zkraťme si čekání na sklizeň
Dlouhé čekání na příznivější teploty si můžeme zkrátit výsevem semínek v domácím prostředí (příp. předpěstovávat ve skleníku, pařníku, máme-li k dispozici). Až počasí dovolí můžeme pak sázet už vyklíčené rostlinky na jejich finální místo.
K tomuto postupu můžeme vedle minipařenišť a výsevných misek využít i materiály, které běžně vyhazujeme či kompostujeme, a to plata od vajec či roličky od toaletních papírů. Základem úspěchu je kvalitní, výsevní substrát.
Zvolenou nádobu vysypeme vrstvou substrátu, lehce ho uhladíme. Připravíme si semínka, které můžeme předem na pár hodin namočit ve vlažné vodě, aby snáz vyklíčila. Oschlá semínka rozložíme do substrátu, ten lehce dosypeme a uhladíme a opatrně zalijeme.
Pro zálivku můžeme používat rozstřikovač s odstátou vodou. Takto přichystané umístíme na místo, kde je alespoň 18 stupňů a pravidelně zavlažujeme, aby semínka neuschla. Postup se dá snadno využít na salát, kedlubny či květák, skvěle funguje i pro předpěstování hrášku či ředkviček. Využívá se samozřejmě i pro teplomilné druhy zeleniny, jako jsou rajčata, papriky, okurky či lilek.
Tímto postupem si nejenom urychlíte dobu růstu a vyřešíte problém s možným přemrznutím klíčících rostlin, ovšem zabráníte i jejich likvidaci ptáky či slimáky.
Mohlo by vás zajímat
Přepichování sazeniček
Čas na přepichování rostlinek přichází ve chvíli, kdy se vedle dvou děložních lístků začíná objevovat lístek pravý. Tím si sazenice říká o svůj vlastní prostor. Použít se dají rašelinové sadbovače, nejrůznější květináče i vyčištěné kelímky od jogurtů s propíchnutou dírkou na dně.
Malou špachtličkou či dřívkem vyrýpneme opatrně sazeničku s kořenovým systémem a přesadíme do nádoby tak, aby koukaly jen lístky. Lehce přimáčkneme substrát a opatrně zaléváme. Sazenice necháme na světlém místě a před výsadbou ven otužujeme.
Použijete-li materiály, které se samy časem zapracují a poslouží jako hnojivo, např. plata od vajec či rašelinové květináče a sadbovače, nemusíte si s přepichováním dělat starosti. Karton se postupně lehce zaléváním deformuje a je dobré ho nechat ležet na pevném podkladu jako je víko od kbelíku či starý plech na pečení. Do záhonů vysadíte přímo do připravených důlků včetně kartonu, který se za pár dní v zemi vstřebá.
A na co určitě při výsevu nezapomenout?
Jednoduší bude situace pro ty, kdo mají k dispozici skleník či pařeniště. Ovšem můžeme si přeci jen pomoci i na obyčejných záhonkách snadnými triky. Půda se maličko víc prohřeje, zakryjeme-li záhon na pár dní černou textilií a po výsevu a zalití použijeme bublinkovou folii nebo bílou netkanou textilii. Toto vídáme i na polích, kde zemědělci mají vysetou jarní zeleninu.
Určitě volte semena pro dané roční období – začneme tedy odrůdami ranými či k určenými k rychlení. Pěstební plochu si rozvrhněte tak, aby místo odpovídalo potřebám pěstované zeleniny – teplomilné rostliny jako papriky a rajčata na slunce, saláty, hrách či mrkve nepohrdnou lehkým polostínem. Myslete také na to, že opakovaným výsevem po dvou týdnech, si můžete užívat sklizeň delší dobu.
Zdroj:
Kniha Koštálové zeleniny, F.Vlček a kol.
Weiki.bio: Pikýrování neboli přepichování sazenic – jak to nez(v)orat?
Pestik.cz: JAK NA RYCHLENÍ - PĚSTUJTE RYCHLEJI
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Čajové pečivo stříkané sáčkem se zdobičkou s námi zvládne téměř každý
Těsto má jiný postup přípravy i jiné složení než klasické linecké. Obsahuje hodně tuku, je křehké a v puse se rozplývá. Můžeme jej tvarovat sáčkem,… Číst více
S marcipánem i modelovací hmotou musíme správně zacházet, abychom je nezničili
Jedná se o několik jednoduchých pravidel, která se opravdu vyplatí dodržovat, pokud má být výsledek dokonalý. Většina z nich platí pro pravý i… Číst více
Retro okénko: Arabesky aneb vánoční chuť dětství. Oblíbené želé bonbony úspěšně konkurovaly kolekcím i salonkám
Věšíte každoročně na stromeček kromě kouliček… Číst více
Pohlreich prozradil, kdo u nich doma peče cukroví i co nemá rád v bramborovém salátu: Dělám si takový polovlašák, říká
Příprava na Vánoce, především pak na Štědrý den,… Číst více
Ochutit nebo obarvit marcipán můžete produkty koupenými nebo přírodními. Vyberte si
Umělá ochucovadla koupíme v drogeriích nebo na cukrářských webech. Máme na výběr pestrou paletu barev, a dokonce i několik příchutí. Více ceněné jsou… Číst více
Falešný vařený marcipán: Naučíme vás vyrobit levnou potahovací hmotu
Základem této hmoty je mouka zpracovaná obdobně jako u odpalovaného těsta. V horké tekutině "odpálíme" mouku a po zchladnutí zapracujeme příchuť a… Číst více
Příběh vánoční kolekce: Prodávaly se v Tuzexu a sloužily i jako úplatky. Jednopatrová stávala 48 Kčs
Pestrobarevné figurky zvířátek a dalších… Číst více
Špaldové rohlíčky, žitné perníčky nebo pohankové linecké aneb Jak se peče z jiných druhů mouky
Vánoční cukroví sice většinou pečeme z klasické… Číst více
Estonský věnec kringel: Severský vánoční moučník je krásně vláčný, omamně voní skořicí a příprava je překvapivě snadná
Skořicové rolky z kynutého těsta určitě znáte.… Číst více
Svátky slavných: Šéfkuchař Roman Paulus šokoval svou alergií na cukr a prozradil, proč dělá dva bramborové saláty
Na vánoční svátky se těší i populární šéfkuchař… Číst více
Přečtěte si Zobrazit více
Jak pěstovat a zpracovat zeleninu? Otestujte si s námi své znalosti v krátkém kvízu
Jak připravit nejchutnější jarní pomazánky. Osvědčené recepty, do kterých využijeme čerstvou zeleninu, nejlépe přímo ze zahrady
Jak pěstovat jedlou mochyni: Lampionky ukrývají sladkokyselé plody
Přečtěte si Zobrazit více
Zdravé Velikonoce: Jak si doma snadno vypěstovat ředkvičky a těšit se tak z malé jarní nálože plné vitaminů
Předpěstování rajčat krok za krokem: Chce to zalévat 3x týdně, větrat i včas semenáče přesadit, pak bude úroda jak víno!
Příprava na jaro: Patero opravdu funkčních rad, jak nastartovat zamrzlý organismus