Co vysadit na jednom záhonku? Máta je skvělý parťák k bramborům, česnek chrání před plísněmi a rajčatům to vedle okurek nesvědčí
15. 4. 2023 Zahrada
Někdy bývá zahradničení trochu metodou pokus-omyl, ovšem do péče o zahradu vkládáte nemalé prostředky a vlastní práci, není dobré nechat vše náhodě. Důležitý je plán, co si zasadit a čím byste mohli růstu pomoci. Vedle klasického zalévání, hnojení či boje se škůdci nesmíte opomenout tu nejjednodušší věc – co s čím vysadit a co naopak k sobě rozhodně nepatří.
Vzájemná ochrana – rostlinní přátelé
Některé kombinace rostlin na zahradě mohou být velmi výnosné, protože různé druhy mohou vzájemně podporovat svůj růst a pomáhat si v boji se škůdci a chorobami. Plodiny si mohou být užitečné už prostě tím, jak vypadají. Vysoké rostliny, jako jsou kukuřice nebo slunečnice, mohou poskytovat stín a ochranu pro méně vzrůstné druhy, jakými jsou ředkvičky či salát. Chrání tyto rostliny před přehřátím a půdu před příliš rychlým vysycháním.
Vyplatí se také informace z obalu semínek o tom, jak hluboko daný druh zakoření. Různé rostliny mohou mít různé hloubky kořenů, a vyplatí se proto střídat řádky mělce a hluboce kořenících druhů. V každé vrstvě pak zůstává pro každou dost živin. Výborným příkladem kombinace mělkého a hlubokého zakořenění je cibule s mrkví. Cibule taky chrání mrkev před škůdci a naopak. Cibule či pórek platí na pochmurnatku mrkvovou a mrkve odpuzují mušku květilku cibulovou.
Mohlo by vás zajímat
Všemocné bylinky a léčivky
Aromatické rostliny mohou produkovat látky, které odpuzují škůdce nebo které mohou mít pro škůdce dokonce toxické účinky. Například levandule, máta a tymián odradí mouchy, komáry či mravence.
Bazalka pomůže proti savým škůdcům, nejčastěji bývá parťákem pro rajčata, a to jak na záhonu, tak i na talíři. Bazalka může pomoci chránit rajčata před škůdci, jako jsou mšice a mravenci, a zároveň zlepšit chuť a aroma rajčat. Bazalka však udělá dobře i záhonům s okurkami či salátem.
Máta je skvělý parťák k bramborům, chrání je před plísní a umí i odpuzovat dřepčíky a bělásky, takže se skvěle hodí ke košťálovinám.
Rozhodně v zahradě zkuste vysít lichořeřišnici, přinese krásu i užitek. Ochrání zeleninu a ovocné stromy, protože na sebe přirozeně přitahuje mšice, housenky a slimáky a ti pak nebudou mít už takový zálusk na vaši zeleninu. Ovocné stromy zase chrání před vlnatkou.
Proti savému hmyzu pomohou i afrikány (aksamitníky), ty vedle mšic působí také na háďátka, proto by rozhodně neměly scházet u jahod či rajčat. Nejenom okurky uvítají společnost kopru. Také česnek je vyhledávaným záhonkovým partnerem - skvěle chrání před houbovými nemocemi, takže se hodí do blízkosti jahod, rajčat i okurek.
Mohlo by vás zajímat
Nevhodní partneři v záhoně
Pamatujte, že není dobré nechávat na stejném místě dvě sezony po sobě zeleninu stejné čeledi - třeba česnek, cibuli a pórek, ale pravidelně druhy obměňovat.
K rajčatům nesázejte lilkovité rostliny, protože trpí na stejné škůdce a choroby. Vyhněte se tedy lilkům, paprikám a bramborám. Nesnese se fazol s cibulí nebo hráškem, cibule s košťálovinami, rajče s okurkou. Zelenina v takovém sousedství rozhodně nepřinese kýženou úrodu.
Rozhodně se však nebraňte kombinovat zeleninové, bylinkové a květinové výsadby. Kvetoucí druhy přitáhnou do zahrady užitečný hmyz, který pomáhá při opylování a zvyšuje tak výnosy rostlin.
Zdroje:
Bydlimenazahrade.net: Nebojme se kombinovat zeleninu, bylinky i květiny na jednom záhonu
Vitalplus.org: Tajemství přírodní zahrady
Zahradaproradost.cz: Vhodní partneři
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Čajové pečivo stříkané sáčkem se zdobičkou s námi zvládne téměř každý
Těsto má jiný postup přípravy i jiné složení než klasické linecké. Obsahuje hodně tuku, je křehké a v puse se rozplývá. Můžeme jej tvarovat sáčkem,… Číst více
S marcipánem i modelovací hmotou musíme správně zacházet, abychom je nezničili
Jedná se o několik jednoduchých pravidel, která se opravdu vyplatí dodržovat, pokud má být výsledek dokonalý. Většina z nich platí pro pravý i… Číst více
Retro okénko: Arabesky aneb vánoční chuť dětství. Oblíbené želé bonbony úspěšně konkurovaly kolekcím i salonkám
Věšíte každoročně na stromeček kromě kouliček… Číst více
Pohlreich prozradil, kdo u nich doma peče cukroví i co nemá rád v bramborovém salátu: Dělám si takový polovlašák, říká
Příprava na Vánoce, především pak na Štědrý den,… Číst více
Ochutit nebo obarvit marcipán můžete produkty koupenými nebo přírodními. Vyberte si
Umělá ochucovadla koupíme v drogeriích nebo na cukrářských webech. Máme na výběr pestrou paletu barev, a dokonce i několik příchutí. Více ceněné jsou… Číst více
Falešný vařený marcipán: Naučíme vás vyrobit levnou potahovací hmotu
Základem této hmoty je mouka zpracovaná obdobně jako u odpalovaného těsta. V horké tekutině "odpálíme" mouku a po zchladnutí zapracujeme příchuť a… Číst více
Příběh vánoční kolekce: Prodávaly se v Tuzexu a sloužily i jako úplatky. Jednopatrová stávala 48 Kčs
Pestrobarevné figurky zvířátek a dalších… Číst více
Špaldové rohlíčky, žitné perníčky nebo pohankové linecké aneb Jak se peče z jiných druhů mouky
Vánoční cukroví sice většinou pečeme z klasické… Číst více
Estonský věnec kringel: Severský vánoční moučník je krásně vláčný, omamně voní skořicí a příprava je překvapivě snadná
Skořicové rolky z kynutého těsta určitě znáte.… Číst více
Svátky slavných: Šéfkuchař Roman Paulus šokoval svou alergií na cukr a prozradil, proč dělá dva bramborové saláty
Na vánoční svátky se těší i populární šéfkuchař… Číst více
Přečtěte si Zobrazit více
Levandule je výrazně aromatická bylinka, kterou využijeme v domácí kosmetice i kuchyni. Naučíme vás vyrobit olej z jejích květů
Byliny v kuchyni: Lichořeřišnice vyléčí zánět a skvěle ochutí salát i polévku
Jarní úklid volá! Vyčistěte troubu, mikrovlnku i zanesené hrnce bez chemie a skoro zadarmo