Čerstvost mangoldu poznáme rozlomením řapíků, ze kterých je skvělá příloha. Stejně jako chřest potřebuje krátký var a šokové zchlazení
1. 6. 2023 Životní styl
Mangold je skvělá zelenina, která se může uplatnit v kuchyni na mnoho způsobů. Jeho listy mohou být přidány do polévek, dušené zeleniny, pod maso i do slaného koláče. Řapíky se využijí podobně jako chřest v salátech nebo v podobě zdravé přílohy.
Mangold je zelenina krásná na pohled
Nápadné listy mangoldu mohou mít různou barvu, nejen tradiční zelenou, ale také žlutozelenou a dokonce i fialové odstíny. Co ale opravdu zaujme, je nádherná barva řapíku a žilkování. Řapíky bývají barevně odlišné od plochy listu a najdeme na nich škálu barev od bílé a žluté přes oranžovou a červenou až po vínovou.
Mohlo by vás zajímat
Jak se mangold vaří?
Před kuchyňskou úpravou je důležité si uvědomit, že by listy mangoldu neměly být vařeny déle než 4 minuty, protože zelenina při delší tepelné úpravě ztrácí živiny. Syrové mladé lístky skvěle chutnají v zeleninových salátech nebo pomazánkách. Nakrájené listy si můžeme rovněž zamrazit a použít později.
Silné a dužnaté mangoldové řapíky lze využít obdobně jako chřest. Výhodou je výrazná barevnost řapíků, kterou oceníme například v pestrých salátech. Jelikož jsou stonky tužší než listy, řapíky vaříme samostatně nakrájené na špalíčky nebo menší kolečka.
Nakrájené řapíky se vkládají do vroucí osolené vody, povaří asi 5-7 minut podle velikosti kousků a ihned zchladí studenou až ledovou vodou. Tím se přeruší var a mangold si zachová krásnou barvu a křupavost.
Jak poznáme čerstvý mangold?
Při nákupu mangoldu je třeba být obezřetní. Staré listy totiž bývají hořké a houževnaté. Hořké mohou být i listy rostlin, které nebyly dostatečně zalévány. Čerstvý a dobře opečovávaný mangold poznáme snadno. Stačí, když sáhneme na řapík, který by měl při rozlomení krásně „lupnout“ – jen tak poznáme, že je opravdu křehký a tudíž i chutný.
Listy mangoldu nahradí špenát
I když jsou si mangold a špenát velmi podobní, přeci jenom mezi nimi existují rozdíly. Mangold má o něco výraznější chuť s lehce ořechovým nádechem. Při správné úpravě nechutná palčivě ani ostře.
Méně známý je fakt, že mangold byl v Čechách znám již před 300 lety, a dokonce byl ve střední Evropě nejoblíbenější zeleninou. Až později ho zatlačil do pozadí právě jeho drobnější příbuzný špenát.
A i když jsou mangold a špenát velmi podobné zeleniny a obě jsou skvělým doplňkem pestré stravy, nabízejí odlišné možností pro uplatnění. Bylo by tedy dobré do jídelníčku zařadit oba a užívat si jejich jedinečné chutě!
Mangold můžeme pěstovat od jara do podzimu
Pěstování mangoldu není náročné a daří se i v domácích podmínkách. Stačí, když mangoldu dopřejeme středně těžkou, dobře propustnou půdu s mírně kyselým pH. Semena se vysévají přímo do záhonu do hloubky 2 až 4 cm na vzdálenost 8 až 12 cm a řádky by měly mít odstup alespoň 30 cm. Stačí jen přiměřená zálivka a občasné přilepšení dusíkatým hnojivem.
Když zasejeme mangold v průběhu dubna, užijeme si květnovou sklizeň. Druhý osev se provádí v druhé polovině léta a sklízí se na podzim. Mangoldu svědčí blízkost cibule, salátu nebo keříčkových fazolí.
Náš tip:
O mangoldu už něco víme, teď ještě vyzkoušet, jak skvěle chutná. Přidejte ho třeba do slaného koláče s lososem podle videoreceptu, v němž pouze špenát nahradíte právě za výraznější mangold.
Zdroje informací:
ZahradkarskaPoradna.cz: Jak vypěstovat mangold, zdravou zeleninu plnou vitaminů
Wikipedia.org: Mangold
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Mangold na zahradě: Tato listová zelenina krásně ozdobí záhony a v kuchyni nahradí špenát
Saláty záhon neopustí od jara do podzimu. Když se správně vybere odrůda, přežijí mráz i letní vedro
Chřest je nejlepší spotřebovat do týdne, říká odborník, a radí zabalit jej do vlhké utěrky
Přečtěte si Zobrazit více
Mátu nemusíme hledat jenom v Mojitu, připravíme z ní skvělé voňavé pesto i svěží salát se sýrem feta
Jak pěstovat mangold? Rostliny jsou nenáročné, dekorativní a úrodné
Jak doma uchovat čerstvé bylinky, aby vydržely dlouho svěží? Profíci mají jednoduchý, ale účinný trik s utěrkou