Na grilování v plné výbavě: 15 věcí, které si rozhodně vezměte s sebou, abyste byli králem či královnou grilovačky
7. 6. 2023 Domácnost
Chystáte se grilovat mimo domov, kde nejsou potřebné propriety po ruce? Možná se vám bude hodit pár rad, co nezapomenout vzít s sebou, aby grilovačka probíhala hladce. Na jídlo, pití a jednorázové nádobí určitě nezapomenete, je však třeba se postarat také o samotný gril a nezbytnou hygienu.
Kam na grilovačku?
S vlastním pozemkem máte o zázemí na grilovačku postaráno, ne každý ale má tuto možnost. Ani obyvatelé měst si však nemusí odpírat posezení u grilovaných pochoutek s přáteli díky veřejným piknikovým místům, kterým jsme se podrobně věnovali v článku o grilování v Česku.
Grilovací místa jsou obvykle vybavena kromě samotného grilu také posezením, odpadkovým košem a v některých případech i blízkým veřejným WC. Všechno ostatní je však třeba přinést sebou. Na co tedy nezapomenout, aby se grilovačka obešla bez improvizace?
Mohlo by vás zajímat
Dřevo, dřevěné uhlí nebo brikety?
Zvolíte-li veřejný automatický elektrický gril, za který si soukromý vlastník účtuje poplatek, máte starost o palivo vyřešenou. U grilů s roštem určených na pevná paliva je však třeba promyslet, jaký druh a množství bude potřeba.
- Použití dřeva má své výhody, obzvláště je-li ho v okolí dostatek a je na místě jeho sběr povolený. Počítat však musíte s tím, že příprava uhlíků, na kterých se dá grilovat, bude ze všech 3 variant nejdelší a nejpracnější. Než se ze dřeva stanou uhlíky, počkáte si minimálně hodinu.
- Dřevěným uhlím čekání na rozžhavení zkrátíte asi na 15-20 minut, má však nevýhodu v tom, že nevydrží dlouho žhavé. Je tedy vhodné na grilování steaků, klobás nebo sýrů, které nevyžadují dlouhý pobyt na grilu.
- Ideální pro grilování jsou dřevěné brikety, které vydrží hořet přibližně 3x déle než dřevěné uhlí při udržení rovnoměrného žáru. Finančně sice vyjde výhodněji uhlí, ale při delším grilování jsou na tom naopak lépe brikety, kterých se spotřebuje podstatně méně. Jedna dávka briket poslouží na přibližně 2,5-3 hodiny grilování, podle čehož se dá odhadnout i potřebné množství pro daný počet osob a množství jídla. Na středně velký gril se spotřebuje přibližně 1 kg briket na jeden grilovací cyklus.
Při kompletování výbavy na grilování nezapomeňte také na podpalovač, který se dá pořídit v pevném i tekutém skupenství, nebo dostatečné množství tenkých kusů dřeva a papír. A samozřejmě také zapalovač nebo sirky.
Mohlo by vás zajímat
Potřeby na čištění roštu a nářadí
Čistý rošt, zbavený připečených zbytků po předchozím grilování, by měl být samozřejmostí, ne každý ale tato nepsaná hygienická pravidla dodržuje. Pro tyto účely existuje velký výběr speciálních čisticích prostředků a chybu neuděláte ani přibalením kartáče s kovovými štětinami, hadříku a trochy vody smíchané s prostředkem na nádobí. Po použití grilu nezapomeňte vyčistit jak samotný rošt, tak i použité nástroje, grilovací jehly apod.
Mohlo by vás zajímat
Nářadí a potřeby na grilování
Obracení pokrmů na grilu běžným příborem není zrovna nejpohodlnější a nejbezpečnější způsob, oceníte proto kleště, grilovací vidlice a také mašlovačku na potírání marinádou. Na grilovaný steak, rovnoměrně propečený na požadovaný stupeň, se vám bude hodit kuchyňský teploměr vhodný právě na maso. A chybu určitě neuděláte ani velkým ostrým nožem na porcování větších kusů masa.
Další vychytávkou, kterou využijete na grilování menších kousků a zeleniny nebo pro zachycení kapajícího tuku, jsou alobalové misky nebo pevnější alobal, který poslouží stejně.
Každý pravidelný účastník grilovací party ví, že papírových a vlhčených ubrousků není nikdy dost. Budou se vám hodit i na úklid stolů po vaší hostině.
Nezapomínejte ani na osobu, která si vylosuje funkci obsluhy grilu. Díky zástěře a pevným rukavicím bude chráněna prosti popálení i mastnotě z grilu.
Přehled 15 důležitých potřeb na grilování
- dřevěné grilovací brikety (cca 1 kg na 3 hodiny grilování)
- podpalovač
- zapalovač nebo sirky
- čistič grilu
- kovový kartáč
- hadřík
- lahev s vodou smíchanou s prostředkem na nádobí
- grilovací kleště a vidlice
- mašlovačka
- kuchyňský teploměr na maso
- velký nůž
- alobalové misky nebo pevný alobal
- papírové a vlhčené ubrousky
- zástěra
- pracovní rukavice
Zdroje informací:
obi.cz: Správné grilování – tipy k postupu a výbavě
vybavzahradu.cz: Grilovací uhlí a brikety, co se vyplatí použít?
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Jak ozvláštnit grilování? Zkuste ananas ve slanině nebo třeba grilovaná jablka
Pět nejlepších dipů ke grilování: Zkuste krémový koprový, pikantní meruňkový nebo petrželkový
Jak dlouho maso grilovat, aby byl výsledek dokonalý. Každý druh masa potřebuje jiný čas tepelné úpravy