Holka u plotny radí: Tuniská polévka chorba frik voní římským kmínem, rajčaty a česnekem a snadno se připravuje
12. 6. 2023 Vaření
Chystáte se na dovolenou do Tuniska? Pak určitě vyzkoušejte místní polévku s názvem chorba frik. Je lehká, voní kořením a ochucená citronem i v létě příjemně osvěží. Na přípravu je navíc velice snadná, takže ji po návratu zvládnete uvařit i doma.
Karibik za dostupnou cenu
Asi dvě a půl hodiny letu nás dělí od pláží s bílým pískem a koupání v tyrkysově modrém moři. Tunisku se přezdívá „Karibik pro chudé“ a není to daleko do pravdy. Na last minute zde seženete dovolenou za týden pro jednoho zhruba za 12 tisíc a sezona je v této arabské zemi zhruba od května do října.
Kromě parádního koupání a mnoha slunečných dnů v roce nabízí Tunisko ale také rozmanitou a chuťově výtečnou kuchyni. Ať už v hotelovém resortu nebo v místní restauraci sáhnete po speciálně připraveném kuskusu, smažených taštičkách brik, vaječném bramborovém koláči tajine, nebo slaných bocháncích fricasse, neuděláte chybu.
Mohlo by vás zajímat
Voňavé vaření s kořením
Tuniská kuchyně, prolnutá francouzskými vlivy, je zdravá, pestrá a chutná výborně. Základem mnoha jídel je zde rajský protlak, kurkuma, římský kmín, ostrá pasta harissa a koriandr. Tedy nic pro nás neznámého. A to je právě výhoda po návratu z dovolené.
Pokud vám tuniská jídla zachutnala, zvládnete je snadno připravit doma, aniž byste museli shánět nedostupné nebo extrémně drahé suroviny, jako tomu u jiných exotických kuchyní bývá.
Mezi naprosto nejsnazší na přípravu pak patří polévka chorba frik. Jejím základem je cibule, paprika, rajský protlak a česnek. Zdánlivě tak připomíná gulášovku. Ale nenechte se zmást, chorba frik chutná jinak. Je lehčí, zdravější a na přípravu velice variabilní.
Recept na tuniskou polévku chorba frik
Pokud jste měli možnost ochutnat chorbu frik v restauraci, je to ta lepší varianta. Ale ani v hotelu nebývá špatná, jen jde obvykle o „chudší“ verzi. Do polévky potřebujete jednu zvláštní surovinu, a tou je drcená pražená zelená pšenice.
V běžných českých supermarketech sice není k dostání, ale koupíte ji na eshopech nebo v arabských obchodech pod názvy frikeh, freekeh nebo farik. Čtvrtkilový sáček vyjde zhruba na 70 Kč. V Tunisku za stejné množství dáte v přepočtu 10 Kč. Máte-li možnost, určitě si ji tedy přivezte (nebo nechte někým přivézt).
Freekeh sice lze nahradit, ostatně někdy i v Tunisku používají obyčejnou drcenou pšenici, ale chuťově to není úplně stejné. Polévka je daleko lepší s pšenicí zelenou, drcenou a praženou, která dodává jídlu lehce kouřovou příchuť.
Ale pojďme se už pustit do vaření. Na polévku chorba frik budete potřebovat:
1 řapík celeru, 1-2 mrkve, olivový olej, 1 větší cibuli, 400 g kuřecího masa (nakrájeného na kousky), sůl, 2 stroužky česneku, 1 lžíci mleté papriky, 1 lžičku římského kmínu, 2 lžíce rajského protlaku, 1 plechovku drcených rajčat, ½ - 1 šálek pšenice freekeh, koriandr a citron na dokončení.
Jak na to? Celer a mrkev očistíme a nakrájíme na kousky. Olej rozehřejeme v hrnci, přidáme oloupanou a nadrobno nakrájenou cibuli a necháme ji zesklovatět. Přidáme maso, sůl, prolisovaný česnek a koření. Společně krátce osmahneme.
Přidáme protlak a zeleninu a zalijeme rajčaty z konzervy. Nakonec dolijeme vodou nebo vývarem a necháme vařit pod pokličkou asi půl hodinky. Poté přidáme pšenici a dovaříme, dokud pšenice nezměkne a polévku částečně nezahustí. Dle hustoty polévky ji případně doředíme vodou či vývarem. Nakonec přidáme natrhané lístky čerstvého koriandru.
Chorbu frik podáváme s klínkem citronu, aby si každý strávník mohl svoji porci dochutit podle sebe.
Moje tipy:
- Polévku jsem vařila mnohokrát a v mnoha variacích. Není nutné vždy dávat maso, lze připravit dobrou i bezmasou variantu. Anebo naopak místo kuřecího lze použít maso jehněčí.
- Úspornou verzí je použít obrané kuřecí maso z vývaru a vývarem zalít základ polévky. Takto bude chorba frik mnohem chutnější.
- Řapíkatý celer je velmi aromatický a sama jej někdy nepoužívám. Když jej vynecháte, nic se nestane, na polévce je důležité použité koření a pšenice.
- Do polévky se někdy přidává také cizrna. Tato luštěnina je v tuniské kuchyni velmi oblíbená.
- Koriandr lze nahradit hladkolistou petrželkou. Pokud neseženete pšenici freekeh, použijte drcené ječné kroupy.
- Citron k podávání je absolutní nutnost. Každý si rozhodne, kolik jej do polévky dá, ale za sebe se přimlouvám – alespoň to zkuste. Polévka bez citronu nebo s ním chutná diametrálně jinak!
gastronomická novinářka Šárka Adámková
„Vaření je moje vášeň!“
Šárka Adámková je dlouholetá kulinární redaktorka a gastronomická novinářka. Vaří, peče, sbírá kuchařky, vede kurzy vaření i online kurzy pečení, více než 15 let píše o jídle a je autorkou mnoha set článků z kulinárního prostředí. Založila facebookovou skupinu Skromné vaření a pečení pro každého, kde se věnuje tradiční a úsporné kuchyni, a má instagramový profil Holka u plotny.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Honzovy buchty: Klasika, která nikdy neomrzí. Poradíme, jak je upéct se skvělou náplní
15 nejlepších receptů na vánoční cukroví: Prohlédněte si výběr z našeho receptáře
Horká domácí čokoláda zlepší náladu, zahřeje a dodá energii. Poradíme, jak ji udělat nejlepší a čím ji dochutit