Jak na výbornou domácí bezovou limonádu: „Šampáňo“ z květů vyrobíme snadno a za pár korun, s citronem skvěle osvěží
15. 6. 2023 Vaření
Bez kvete jako divý a odolat vůni drobných bílých kvítků lze jen stěží. Většina lidí z nich připravuje sirup, za vyzkoušení ale určitě stojí i bezinková limonáda. Je příjemně osvěžující, omamně voní, a když do ní přidáte ty správné ingredience, bude perlit jako šampaňské.
Limonáda, nebo šampaňské?
Právě jako bezinkové šampaňské se někdy tento svěží nápoj označuje. S vínem ale samozřejmě nic společného nemá a vhodnější označení tohoto drinku je spíš právě bezová limonáda. Jde o vynikající alternativu bezového sirupu, na které si můžete pochutnat téměř ihned, nemusíte ji nikde skladovat a ještě si uchovává mnohem víc prospěšných látek, kterých má bez opravdu spoustu, než sirup, který se obvykle vaří.
Mohlo by vás zajímat
Zdravý černý bez v limonádě prospívá
Bez černý je jednou z oblíbených jarních/letních léčivek. Keře s velkými květenstvími drobných kvítků u cest na okrajích lesů a luk nepřehlédnete, navíc vás nalákají výraznou vůní, která se pak přenese i do nápojů, které se z bezu připravují. A protože sezona bezu právě vrcholí, je třeba na voňavé květy vyrazit co nejdřív, dokud nejsou kvítky úplně rozvité a hlavně nejsou nahnědlé.
Ostatně již naši předkové si bezu a jeho léčivých účinků velmi vážili. Květy hlavně sušili na čaj, připravovali z nich již zmiňovaný sirup nebo méně častou marmeládu, smažili kosmatice (smažené květy bezu), a když je nechali zkvasit, vznikla právě úžasná limonáda, označovaná často jako bezové šampaňské. Jako pravé šampaňské ale samozřejmě nechutná – nedělá se z vinných hroznů a ani nepochází z oblasti Champagne, takže vhodnější označení je spíš sekt.
Jak na dokonalou bezovou limonádu?
Bezovou limonádu je možné udělat několika možnými způsoby. Hlavní je však nasbírat dostatek květů bezu, aby měla limonáda výrazné bezové aroma. Na bez vyrazte nejlépe za slunečného počasí a vybírejte krásně bílé a méně rozvité květy. Bez raději sbírejte do plátěného sáčku nebo košíčku, aby se vám květy po cestě domů nezapařily. Vyhněte se bezu rostoucímu u silnice nebo prašné cesty. I tak je třeba květy nejprve propláchnout vodou, abyste z nich odstranili všechny nečistoty. Ještě předtím je nechte rozložené třeba na plechu, aby z kvítků vylezli případní broučci.
- Kromě bezu je druhou nejdůležitější ingrediencí, kterou musíte do limonády použít, cukr. Bez něj by totiž nemohl proběhnout proces kvašení (cukr je potravou pro kvasinky), který právě dodává limonádě bublinky. Místo bílého řepného můžete použít i třtinový, jen počítejte s tím, že bude mít limonáda nahnědlou barvu.
Mohlo by vás zajímat
- Cukr je nejprve nutné svařit s vodou, aby se dokonale rozpustil. Do sladkého sirupu pak naložte připravené květy černého bezu a přidejte plátky citronu nebo kyselinu citronovou, které dodají limonádě svěží chuť.
- Dále je třeba dodat něco, co nastartuje proces kvašení, tedy nějaké kvasinky. Může to být klidně i jen kousek obyčejného droždí (sušeného nebo z kostky). Použít ovšem můžete i vinné kvasinky. V některých receptech se přidává i ocet, ten je důležitý pro octové kvašení.
- Limonáda se nejprve nechá kvasit v hrnci nebo nějaké dobře vymyté velké skleněné nádobě. Poté se bez přecedí a nápoj se nechá ještě dokvasit v lahvích, nejlépe plastových se šroubovacím uzávěrem. Pravidelně ale láhve kontrolujte, aby vám nevybuchly.
- Již po pár dnech začne nápoj trochu perlit. Jen pozor, může způsobovat i lehké nadýmání. Po týdnu je v „limonádě“ už i nějaký ten alkohol.
Recept na domácí bezovou limonádu
Pokud jste si natrhali spoustu květů bezu a přemýšlíte, co s nimi, můžete se rovnou vrhnout na přípravu limonády podle následujícího receptu. Jak na to?
Budete potřebovat: 5 bezinkových květů, 5 l vody, 0,5 kg cukru, 1 citron, 1 lžičku droždí.
- Svařte vodu s cukrem. Mezitím opláchněte květy a dejte je na dno nádoby, ve které chcete limonádu připravovat. Pokrájejte citron na plátky a dejte ke květům.
- Když je voda svařená, ještě za tepla jí zalijte bez a citron, přidejte droždí a nechte 24 hodin odstát při pokojové teplotě (během té doby asi dvakrát promíchejte).
- Limonádu přeceďte, přelijte do lahví a dejte do ledničky vychladit.
Náš tip: Bezovou limonádu si můžete připravit i podle tohoto video receptu.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Kosmatice, to je nejlepší možnost, jak využít květy černého bezu. Křupavé těstíčko vylepší rum, důležité je krátké smažení při vyšší teplotě
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Sezóna bezu je v plném proudu! Kde sbírat květy a jak je sušit poradí zkušená bylinkářka