Domácí svačiny na cesty letadlem: Co můžeme bez problémů vzít na palubu a jak si zajistit dostatek tekutin na celý let
15. 6. 2023 Cestování
Prázdniny jsou tu co nevidět a s nimi i čas cestování. Pokud vás čeká pár hodin v letadle, než se do své dovolenkové destinace dostanete, možná řešíte, co dělat, kdyby vás v letadle přepadl hlad nebo žízeň. Není to žádný problém, jídlo i pití si můžete zajistit předem na celou cestu. Jen je potřeba dodržet určitá opatření.
Co nesmí být na palubě letadla?
Cestování letadlem je rychlé a pohodlné, jen je potřeba řídit se některými pravidly a nařízeními. Ty se mimo jiné týkají i jídla a pití na palubě. Sváteční cestovatelé se někdy domnívají, že si nemohou vzít do letadla ani vodu a svačinu. Není tomu tak! Pojďme si dnes připomenout, co se smí a co ne.
Začneme u tekutin, kolem nichž panuje stále mnoho nejasností. Obecně platí, že si na palubu letadla můžete vzít jen tekutiny v malých nádobách, jejichž objem nesmí překročit 100 ml a navíc se všechny musejí vejít do sáčku o objemu 1 l a ten se zase musí vejít do příručního zavazadla.
Složité? Ne tak docela! Zajistit si dostatek pití na cestu jde i přes tato nařízení poměrně snadno a legálně. Zkuste jednu z těchto možností:
- Můžete si koupit vodu nebo jiné nápoje na letišti v duty-free shopu a nechat je v obchodě zapečetit v bezpečnostním sáčku spolu s účtenkou (viz naše galerie). Takto bez problémů projdete s tekutinami i ve vyšším limitu přes bezpečnostní kontrolu. Počítejte ovšem s tím, že nápoje na letišti jsou poměrně drahé. Jedna voda vyjde třeba i na 70 Kč.
- Druhou možností je koupit si vodu či jiný nápoj z automatu těsně před vstupem do letadla, u gatu, už za všemi kontrolami. Opět si ale docela připlatíte.
- Třetí variantou je vzít si s sebou prázdnou PET lahev a za kontrolou si do ní z pítka, které je téměř na všech letištích, natočit pitnou vodu (viz fotka v naší galerii) zcela zdarma.
A kdyby nic z toho nevyšlo a vy jste se nutně potřebovali napít v letadle, poproste letušku o vodu na zapití prášku. Musí vám ji poskytnout.
Mohlo by vás zajímat
Do letadla si můžete vzít i jídlo
Ani o hladu v oblacích zůstat nemusíte. Jídlo si do letadla klidně vzít můžete. Ačkoliv let samotný u většiny cest na dovolenou netrvá více než pár hodin, něco zabere i cesta na letiště a čekání na letadlo, počítat musíme i s eventuálním zpožděním. Proto je lepší být připraven a z domova si s sebou nějaké jídlo vzít. Co je a není povoleno?
- Můžete si bez problémů přibalit pevně zabalené potraviny. Mohou to být třeba sendviče, sušenky, ovoce, zelenina, čokoláda nebo jiné podobné svačinky. Tolik oblíbené řízky s chlebem jsou povoleny také. Je však důležité dodržovat základní hygienická pravidla a vyvarovat se potravin, které by mohly snadno či rychle kazit. Například syrové maso v sushi nebo některé mléčné výrobky (třeba aromatické sýry) nejsou to pravé.
- Pravidlo o tekutinách platí i pro tekutější potraviny. Jogurt o objemu větším než 100 ml, kečup, džem nebo tekutější hotové či konzervované jídlo (např. polévky) tak budete muset na bezpečnostní kontrole nechat.
- Existují však některé výjimky. Převážet můžete například mateřské mléko, dětskou výživu v lahvičce do 200 ml a speciální dietní potraviny, které jsou nezbytné pro cestující s určitými zdravotními omezeními. Tyto výjimky však musí být prokazatelné, pracovník bezpečnostní kontroly po vás může požadovat potvrzení nebo vás může požádat třeba v případě kojenecké výživy o kontrolu ochutnávkou.
- Jídlo i pití lze zakoupit i přímo na palubě letadla, ovšem připlatíte si. Třeba obyčejná malá voda v letadlech společnosti Smartwings stojí 59 Kč, džus koupíte za 79 Kč a za menu s bagetou zaplatíte celých 195 Kč.
- Pravidla týkající se přepravy potravin a tekutin se mohou lišit i v závislosti na zemi, ze které nebo do které cestujete. Některé země mají přísnější pravidla a mohou mít omezení na určité potraviny, které můžete dovézt. Nicméně, to se netýká většiny klasických dovolenkových destinací.
- Kromě jídla a pití se hodí si přibalit vlhčené ubrousky a několik mikrotenových sáčků na odpadky.
Extra tip:
Podívejte se do naší galerie, jak vypadá bezpečnostní sáček na tekutiny z duty-free shopu, kde najdete na Ruzyni pítko s pitnou vodou a prohlédněte si i inspiraci na svačinky vhodné do letadla.
Fotogalerie - HOTOVO Jíst a pít můžete i v letadle, aniž byste utráceli za drahé občerstvení. Tyto potraviny si na palubu můžete vzít
Zdroje informací:
Smartwings.com - Jaké občerstvení si mohu na palubě zakoupit?
Esky.cz - Jídlo v příručním zavazadle v letadle
Prg.aero - Mohu si vzít s sebou na palubu letadla pití?
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Svačiny na cesty letadlem: Co si můžete vzít na palubu a jak si zajistíte dost tekutin na celý let
Malé občerstvení na cesty: Slané muffiny upečete raz dva. Jak je správně péct a co s čím kombinovat?
Jaké jídlo si vzít do letadla? Zjistěte si to předem, vyhnete se nepříjemnostem
Přečtěte si Zobrazit více
Co si zabalit na cestu do Chorvatska: Tipy na jídla, která „přežijí“ i cestu v největším vedru
Kolik stojí jídlo ve vlaku do Chorvatska: Za řízek v chlebu dáte 45 Kč, za jablečný koláč pouze deset a snídaně i kafe jsou zdarma
Domácí svačiny na cesty letadlem: Co můžeme bez problémů vzít na palubu a jak si zajistit dostatek tekutin na celý let