Kopr ve sladkokyselém nálevu: Klasický recept s cukrem, octem a solí je snadný na přípravu a zvládne jej každý
21. 6. 2023 Vaření
Kopr je vynikající aromatická bylinka, která hezky ladí k rybám, mořským plodům, ale i k zelenině. Abychom ho uchovali na zimu, můžeme kopr zavařit do sladkokyselého nálevu.
Jak se zpracovává kopr
Kopr je voňavá bylinka, která se využívá hlavně v kuchyni. Protože si chceme užít kopru nejen na jaře, ale i v ostatních měsících, je ideální ho zpracovat. Sice je nejlepší využívat čerstvý kopr, ale bylinka se dá i mrazit a zavářet. Oba způsoby jsou lepší než sušení, protože tím ztrácí svou typickou vůni. Mrazit ho můžeme tak, že ho nasekáme, dá se ale zamrazit i vcelku, dobrým řešením je i nasekaný v miskách na led přelitý vodou.
Mohlo by vás zajímat
Co udělat s čerstvým koprem
Čerstvý kopr provází výrazné charakteristické aroma a listy jsou svěže zelené. Jejich mírná povadlost není na škodu. Čerstvý kopr můžeme v lednici uchovávat zabalený ve vlhkém papírovém ubrousku, můžeme dát ale rostlinku i do skleničky s vodou. Ale i tak vydrží čerstvý kopr jen dva dny.
Jak se krájí kopr
Co udělat předtím, než se pustíme do zavařování? Jestliže máme kopr i s kořínky, tak ty odřízneme spolu s částí stonku, na které nejsou lístky. Kopr dáme do mísy, zalijeme vodou a promícháme, aby se z byliny dostaly případné zbytky hlíny.
Kopr vytáhneme, dáme rostlinky do svazku a nakrájíme nadrobno.
Jak připravit kopr ve sladkokyselém nálevu
Na nálev bude zapotřebí: 750 ml vody, 225 ml octa, 1,5 lžíce cukru, 1,5 lžičky soli a kopr.
Jak na to? Připravte si pět skleniček (velikost po dětské přesnídávce) a důkladně je vyčistěte včetně víček. Nalijte do hrnce vodu, přisypte cukr, sůl a zalijte octem. Dejte na sporák a nechte svařit. Kopr dobře propláchněte studenou vodou a pak ho nakrájejte nadrobno.
Kopr vonný nemá své jméno jen tak pro nic za nic. Tato bylinka voní opravdu omamně, což je bohužel i důvod, proč ji ne každý vyhledává. Například tradiční koprová omáčka je zdrojem rozbrojů v mnoha…
Jak sterilovat kopr
Kopr nasypte volně do skleniček a zalijte nálevem. Skleničky uzavřete a sterilujte při teplotě 85 °C asi 20 minut. Na sterilování dejte do velkého hrnce utěrky na nádobí a na to dejte skleničky tak, aby se nedotýkaly. Nalijte vodu tak, aby asi centimetr víčka vykukovala nad vodou. Dejte vařit po zmíněnou dobu. Pak opatrně vyndejte skleničky z hrnce na utěrku na stole. Zkontrolujte, jestli je víčko dobře uzavřené, pak sklenici obraťte víčkem dolu. Přikryjte utěrkou a nechte přes noc vychladnout.
Hotový kopr v sladkokyselém nálevu využijeme v polévkách, omáčkách, ale třeba i v dresinku.
Zdroje informací:
bezpecnostpotravin.cz: Kopr
Léčivé rostliny, Ottovo nakladatelství, 2010
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Hornickej knedlík ve vajíčku podle Adama Runduse. Připravený jako sendvič se šunkou a okurkami chutná skvěle
Snadná koprová omáčka podle Sandtnerky je delikatesa! Zahuštěná kysanou smetanou a zjemněná žloutkem chutná skvěle
Přečtěte si Zobrazit více
Polévka z hlávkového salátu je jemná díky smetaně, lehce kyselá po citronu, voní koprem a s opečenou slaninou chutná božsky
Byliny v kuchyni: Kopr vynikne nejen ve smetanové omáčce. Kde ještě jej můžete využít?
Koprová polévka patří k těm nejoblíbenějším. Každá rodina ji vaří trochu jinak a má svůj osvědčený recept