Doba koktejlová: První drinky byly z lihovin a zázvoru, rozmach nastal v době americké prohibice, kdy vznikl i slavný Martini koktejl
22. 7. 2023 Historie a zajímavosti
Spojené je máme především s létem a s dovolenou u moře. Koktejly všech barev jsou někdy doslova uměleckým dílem. Jejich přílišné popíjení může být trochu zrádné a mohlo by nám zkazit celý večer a přivodit i ranní bolest hlavy.
Cock tail je kohoutí ocas
Jeden z nejpopulárnějších příběhů o prvních nápojích známých jako koktejly vypráví o americké hospodské jménem Betsy Flanaganová, která v roce 1779 podávala francouzským zákazníkům nápoje ozdobené peřím, které vyškubala sousedovým kohoutům. Jeden zákazník údajně obdivně zvolal: „Vive le cock-tail!“ (cock je anglicky kohout, tail ocas) – a název byl na světě.
Další ze „zaručených“ legend praví, že jeden aztécký panovník požádal svou dceru Xochitl, aby podala hostu míchaný nápoj. A právě zkomolená výslovnost princeznina jména dala nápoji název „koktail“.
Mohlo by vás zajímat
První jednoduché recepty
První písemná zmínka o koktejlu jako nápoji se objevila v roce 1789 v londýnských novinách Mornig Post and Gazetter , kde se hovoří o nápoji namíchaném z lihovin a zázvoru. Americký časopis Farmers Cabinet zase v roce 1803 popsal pití z lihovin, cukru, vody a hořkých látek.
Ať už je původ koktejlů jakýkoli, největší rozkvět zaznamenaly ve 20. a 30. letech minulého století, a to paradoxně v době americké prohibice. Tajné palírny často produkovaly alkohol nevalné kvality, který bylo potřeba před konzumací vylepšit. Tehdy se poprvé objevily dnes již klasické Martini koktejl nebo Manhattan.
Mohlo by vás zajímat
Doba koktejlová
Po druhé světové válce se koktejly šířily po celém světě. Jejich popularita však začala klesat a v 60. letech minulého století byly na okraji zájmu. K velkému návratu koktejlů došlo v 90. letech a od té doby se drží na výsluní.
Příprava koktejlů je dnes doslova uměním, jak se můžeme přesvědčit na různých barmanských show. Ingredience koktejlů musí být dobře spojeny, aby vytvořily správnou texturu a požadovaný vzhled.
Mohlo by vás zajímat
Základní pravidla
Obecně platí, že tmavé nebo neprůhledné přísady (vejce, smetana, mléko nebo ovocné džusy) by měly být promíchány v šejkru s kostkami ledu. Ten totiž pomůže jejich důkladnému sloučení, nápoj ochladí i lehce zředí.
Čiré ingredience se mají míchat v míchací sklenici, která se podobá skleněnému válci a má měřicí stupnici a hubičku na nalévání.
Pokud má koktejl mít různé barevné vrstvy, jednotlivé ingredience se musí nalévat opatrně, nejlépe po lžíci, aby nenarušily spodní vrstvu. A samozřejmě se nesmí promíchat.
Prostě platí, že správně namíchat koktejl umí jen ruka zkušeného barmana.
Mohlo by vás zajímat
Ve skutečnosti platí: Netřepat, ale promíchat
Asi úplně nejznámější je Martini koktejl. Ten si rád dával filmový hrdina James Bond. Nápoj má ovšem mnoho variací. Základem je vždy 1 díl ginu, 1 díl vermutu (sladký nebo suchý), led a zelená oliva nebo koktejlová třešeň.
Ačkoli Bond s oblibou říkal: „Protřepat, nemíchat“, správně připravené Martini se musí důkladně promíchat.
Protřepat je naopak třeba další klasiku jménem Manhattan – název má koktejl zřejmě podle místa vzniku. Potřeba jsou 3 díly whisky, 1 díl sladkého vermutu, koktejlová třešeň a led. Do barové sklenice dejte 6 kostek ledu, přidejte whisky a vermut, důkladně protřepejte a nalijte do vychlazeného nízkého poháru. Ozdobte koktejlovou třešní na koktejlovém párátku.
Náš tip: Mezi dnes nepopulárnější míchané nápoje patří Mojito, který si během pobytu na Kubě oblíbil i spisovatel Ernest Hemingway. Připravit si mojito můžete podle našeho videoreceptu:
Zdroje informací:
David Biggs: Koktejly
thecocktailsociety.uk: The history of cocktails
diffordsguide.com: Origins of the word cocktail
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Jídelníček agenta Jamese Bonda: Nesnáší kafe, miluje vejce na všechny způsoby a s chutí si dopřeje voňavý kebab
Domácí barmanská škola: Namíchejte si mátové Mojito, bezový koktejl Hugo nebo slavný Cuba Libre!
Opilé třešně: Vypeckované třešně zasypané cukrem a zalité vodkou se musí dva týdny uležet, pak skvěle ochutí poháry i moučníky
Přečtěte si Zobrazit více
Recept na Campari Spritz: Hořkosladký koktejl jen ze tří ingrediencí je oficiálním drinkem festivalu v Karlových Varech
Cukrář Josef Maršálek bude zase péct s Terezou Bebarovou. Do Prahy už tento víkend přivezou Vánoce jako z pohádky
Tajemství Becherovky: Původně to měl být lék na žaludek, populární bylinný likér je dnes základem slavného koktejlu Beton