Pečeme s Ivou: Božsky nadýchané, jako pírko lehounké plundrové loupáčky neodolatelně voní po másle
23. 11. 2023 Vaření
Dnes si upečeme máslem vonící loupáčky z plundrového těsta. Jsou božsky nadýchané, lehoučké jako pírko a tak chutné! Jejich výroba sice trvá delší dobu, ale po většinu času těsto kyne v chladnu lednice. Po upečení pak už jen sledujete, jak loupáčky mizí ze stolu bleskovou rychlostí.
Když pekařka promluví...
Rohlíky jsou jedním slovem – fantastické! Na to, jak jsou veliké, prakticky nic neváží. Malinko sladké, máslo je v nich cítit tak akorát. Jsou křupavé na povrchu a měkounké uvnitř. Druhý den svou křupavost ztratí, ale stále chutnají jako výborné loupáčky.
Co na ně budeme potřebovat?
Na těsto:
- 210-225 g vody
- 50 g cukru
- vejce
- 40 g másla
- 450 g hladké mouky
- větší špetka soli
- 21 g čerstvého droždí
Na provalování:
- 100 g másla
- 50 g hladké mouky
– změklé máslo smícháme s moukou
Jak budeme postupovat?
- Z vody, cukru, droždí a několika lžic z odvážené mouky vymícháme kvásek a necháme ho asi 20 minut kynout. (Vody dáme nejprve 210 g, později při zadělání těsta je možné po trošínkách přidat – těsto by mělo být příjemně tvárné, ale ne měkounké.)
- K hotovému kvásku přidáme zbytek surovin, z rozšlehaného vejce pouze dvě lžíce (zbytek schováme na potření pečiva před pečením) a umícháme těsto, které necháme asi 45 minut odpočinout v lednici.
- Pak těsto rozválíme, rozetřeme na něj přichystanou měkkou směs másla a mouky (až k okrajům, které necháme nenatřené) a složíme na třetiny. Otočíme o 90° a opět složíme na třetiny.
- Tento balíček vložíme do mísy a zakryté uložíme na 45 minut do lednice.
- Vychlazené těsto opatrně rozválíme (spíš kratšími tahy, těsto se nemá protrhnout a máslo vytéct) a poskládáme jako poprvé – na třetiny, otočené o 90°znovu na třetiny a opět dáme na 45-60 minut chladit.
- Třetí rozválení a poskládání je stejné, jako dvě předešlá a po posledním 45-60 minutovém odpočinku v lednici už můžeme těsto rozválet ke zpracování.
- Rozvalujeme raději víc natenko. Z těsta nakrájíme trojúhelníky, které srolujeme za stálého popotahování vrchního cípu, aby bylo na rohlíku vrstev co nejvíc.
- Rohlíky uložíme na plech, necháme vykynout, potřeme zbytkem rozšlehaného vejce a prudce upečeme (250 °C / 10 minut, 200 °C / 5-8 minut – každá trouba peče jinak).
Drobečky z ošatky
- Nebojte se provalování! Není to nic tak složitého, jak na první pohled vypadá. Jen jsem vám to rozepsala hodně do podrobna. Zpočátku, po prvním váleni a složení těsta, je jeho balíček neúhledný, nerovný. To vše se dalším rozvalováním a skládáním srovná.
- Ani času to moc nezabere. Pravda, tyhle loupáky nejsou hotové bleskem, ale většinu času těsto jen odpočívá v chladu lednice a vy si můžete v klidu uvařit oběd nebo napsat s dětmi jejich úkoly :))
Další recepty ode mě najdete na tomto webu pod mou přezdívkou cathleen.
Příběh mého života i mé cesty k pečení najdete zase zde.
Iva Trhoňová je, jak sama říká, „pečící manželka, matka a babička“, ale také autorka kuchařských knih Ruce v mouce, Upečeno s láskou, Hrátky s těstem a Kouzlo domácí pekárny, a také webové stránky Pekárnománie. Péct začala kdysi před lety, aby rodina ušetřila, postupně se z toho stala celoživotní vášeň, která má ještě i hlubší smysl. „Dokud peču, žiju,“ říká Iva, která s rodinou bydlí v jihomoravských Mouchnicích.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Dokud peču, žiju, říká Iva Trhoňová, která je upoutána na vozík, přesto vydává kuchařky, fotí a vymýšlí nové recepty
Vynikající išlské dortíčky podle Sandtnerky: Tradiční cukroví jako od babičky voní kakaem, skořicí a rumem
15 nejlepších receptů na vánoční cukroví: Prohlédněte si výběr z našeho receptáře