Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Astroložka Maria Baudyšová Jirků vysvětlila, jak úplněk působí na lidský organismus.
Zdroj: Se svolením Marie Baudyšové Jirků, pixabay / koláž Toprecepty.cz

Úplněk by podle některých teorií měl mít pozitivní účinky na redukci váhy. Doporučují se speciální diety, částečný půst či dokonce hladovění. Zeptali jsme si astroložky Ing. Marie Baudyšové Jirků, jak jednodenní dietu zvládnout a zda se hodí pro všechny.

Úplněk a zdraví

První letošní superúplněk můžeme očekávat v úterý zhruba ve 20 hodin a třicet minut. „Je se Sluncem ve Lvu a Lunou ve Vodnáři a zdravotně ovlivňuje zejména hrudní páteř a oběhový systém. Navíc posiluje naši pevnou vůli, neústupnost a přesvědčení, že jsme v právu,“ vysvětluje pro Toprecepty.cz Maria Baudyšová Jirků. „Máme tendenci ve jménu dobrých úmyslů něco silně přehnat, a ne vždy to jde vzít zpět,“ varuje expertka. 

Zrychlená úplňková dieta

Úplněk ovšem pro některé lidi nabízí i možnost zhubnout. Nabízí se měsíční „verze“ redukce váhy, ale údajně lze shodit i za kratší dobu. Pokud chce někdo držet rychlejší verzi úplňkové diety, musí začít již o půlnoci z pondělí na úterý.

První den, v době úplňku či novoluní, se nejí nic, pouze se pijí v neomezeném množství čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Přísnější verze dokonce zapovídá i to a doporučuje pít jen vodu nebo neslazené čaje.

Dalších 24-26 hodin je vhodné omezit jídelníček pouze na ovoce, salát, polévky nebo zeleninová pyré, například z dýně. Zcela zakázány jsou po tyto dny těžká jídla, cukr, tuk, káva i alkohol.

Podle některých teorií lze takto rychle shodit 1-3 kg hmotnosti. Co na to námi oslovená expertka?

Dieta není pro každého

Takováto redukce ovšem nemusí podle Baudyšové každému vyhovovat. „Lidé s rychlejším metabolismem mohou na půst reagovat slabostí, a právě při úplňku budou svou nepohodu vnímat intenzivněji,“ říká astroložka s tím, že záleží i na tom, ve kterém znamení se úplněk nachází.

„Pokud je Luna v Raku nebo v Kozorohu, je to nejvíc zatěžující pro žaludek a slinivku. Když je při úplňku Luna v Panně nebo v Rybách, je přetížená oblast trávicího traktu, střev. V těchto případech je určitě vhodné být vůči svému trávení ohleduplnější,“ vysvětluje astroložka a dodává, že Luna je při úplňku vždy v protilehlém znamení, než se právě nachází Slunce.

Reakce organismu na úplněk

Astroložka také připomíná, že úplněk obecně znamená větší zatížení organismu, jak po fyzické, tak i po psychické stránce.

„Naše tělo se za úplňku chová jinak, dochází ke změně povrchového napětí kapalin a to se týká i buněk našeho těla. Někoho může bolet hlava, někdo je podrážděný a podobně. Uvedené vlivy jsou nejmarkantnější dvakrát do roka, kdy se úplněk spojí se zatměním Luny nebo nastane novoluní spojené se zatměním Slunce,“ sdělila webu Toprecepty.cz Baudyšová.

Připomněla také, že letos budou zatmění ještě 14. října (zatmění Slunce) a 28. října nastane zatmění Luny.

Kromě toho nás v srpnu čeká ještě jeden úplněk, který nastane 31. ve 3:35 hodin. „Poslední srpnový den nastává úplněk se Sluncem v Panně a Lunou v Rybách. Jeho zdravotní dopad se může týkat dýchacích cest, ramenou a klíčních kostí, oblasti střev a také oblasti paty. Působí na psychiku, neklidem a pocitem přetíženosti, únavy,“ popsala Maria Baudyšová Jirků.

Recepty k tomuto článku