Vyzkoušeli jsme, jak nejlépe skladovat brambory: Za dva týdny se ukázalo, zda je lepší jutový pytlík nebo běžná spížírna
4. 8. 2023 Testování
Debaty o tom, jak si nejlépe poradit se zásobami brambor, neskončí asi nikdy. Názory na nejlepší způsoby skladování se různí, a proto se redakce webu Toprecepty.cz rozhodla, že otestuje tři nejčastější varianty uchování oblíbené zeleniny. Jak po 14 dnech brambory zareagovaly na různá prostředí se dozvíte v našem článku.
Tři způsoby skladování
Většina odborníků doporučuje brambory uchovávat ve tmě, při teplotě 5-7 stupňů. Tak by neměly mrznout, tedy posléze i sládnout, ani hnít či klíčit. Proto jsme dvě brambory umístili do „ideálních“ podmínek a jednu vložili do zásuvky na zeleninu v chladničce, ačkoliv se to správně nemá, ale někteří lidé to dělají.
Dvojice brambor, která byla ve spíži při teplotě kolem 7-10 stupňů se ještě lišila v tom, že jeden kus byl uchováván v dřevěné bedně na zeleninu, druhý v jutovém pytlíku, určeném přímo pro skladování brambor.
Mohlo by vás zajímat
Změny během dvou týdnů
Brambory rané, konkrétně z volného prodeje ze supermarketu Tesco, jsme koupili 20. července. Od té doby jsme průběžně kontrolovali jejich stav, zaměřili jsme se na tvrdost i známky možného hnití nebo klíčení. Po necelých dvou týdnech jsme všechny tři brambory uvařili a zjišťovali jsme, zda a jak se způsob skladování projeví na jejich konzistenci a chuti.
Před vařením byl patrný pouze jeden rozdíl. Brambora, která byla ve spíži volně v dřevěné krabici, postupně ztrácela na tvrdosti. Naopak ta z lednice si ji překvapivě držela stále stejnou. Vzhledově ovšem žádné očividné odlišnosti vidět nebyly.
Délka vaření
Rozličnost se neprojevila ani po rozkrojení brambor, všechny byly na řezu perfektně žluté, bez náznaku jakéhokoliv poškození. První rozdíly se projevily až při vaření. Délka varu se totiž různila.
Brambora, která byla volně ve spíži, byla uvařená za 10 minut, ta z pytlíku z jutové tkaniny za 13 minut a té, která strávila téměř dva týdny v lednici, trvalo uvaření celkem 17 minut.
Chlad neprospívá
Chuťový rozdíl byl znatelný pouze u brambory z chladničky. Přesně, jak upozorňují odborníci, zelenina skutečně získala nasládlou chuť, která však byla patrná až po dojedení sousta. Brambory ze spíže chutnaly totožně.
Konečný výsledek
Podle našeho „experimentu“ by se na první příčce umístila brambora, skladovaná v pytlíku z jutové tkaniny. Za téměř 14 dní neztratila nic ze své barvy, tvrdosti a patrně ani chuti.
Skladování volně ve spíži za dobrých teplotních podmínek (do deseti stupňů) však lze doporučit také. Jediná změna byla patrná pouze na větší měkkosti brambory.
Lednice se dle očekávání neosvědčila, protože mění chuť populární zeleniny.
Jak se brambory vizuálně proměnily během téměř dvou týdnů, zjistíte v naší fotogalerii:
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Jak na kuře na paprice z pečených paprik: Zelenina dá omáčce krémovou konzistenci a jemně delikátní chuť
Holka u plotny radí: Krémová dýňová polévka s pečeným česnekem a vlašskými ořechy může být skvělým letním oběděm
Sezona rajčat je v plném proudu: Jak zatočit s plísní, houbami či virózou, abyste sklízeli až do podzimu? Fungují i přírodní prostředky
Přečtěte si Zobrazit více
Hit internetu: Zavařené brambory vydrží až dva roky. Připravují se snadněji než okurky, chutnají lépe než jiná zelenina
Vyzkoušeli jsme, jak nejlépe skladovat brambory: Za dva týdny se ukázalo, zda je lepší jutový pytlík nebo běžná spížírna
Chyby při skladování brambor: Pozornost věnujte kvalitě hlíz i podmínkám skladování