Deset zajímavostí o jídle: Med se nikdy nezkazí, kečupem se kdysi léčil průjem a cukrovou vatu paradoxně vynalezl zubař
11. 8. 2023 Historie a zajímavosti
Napadlo vás někdy, že i jídlo má své příběhy? Někdy veselé, jindy smutné, ale pokaždé zajímavé. Kdo by si například pomyslel, že americký lékař bude kečupem léčit trávicí potíže, nebo že steak může nahradit cizrna a mandle? Pojďte s námi nahlédnout do dalších tajemností, o kterých jste možná dosud neslyšeli.
1. Jeden fastfoodový burger může být i ze 100 různých krav
Zní to jako šíleně množství, ale mleté hovězí maso používané k výrobě fastfoodových hamburgerů, jak ve fast foodech, tak v obchodech s potravinami, je vyrobeno a namícháno ze svalových tkání mnoha krav. Stejně tak maso, které kupujeme jako mletý polotovar, není jen z jednoho zvířete.
Mohlo by vás zajímat
2. Správně vyzrálý a dobře skladovaný med se nikdy nezkazí
Zní to sice zvláštně, ale je to pravda. Díky vysokému obsahu cukru, nízkému podílu vody a antibakteriálním účinkům má med neomezenou trvanlivost. Podmínkou však je jeho správná vyzrálost a vhodné skladování v temnu a teplotě do 25 °C. To dokládá i fakt, že archeologové našli nádoby s použitelných medem z doby před tisíci lety.
Mohlo by vás zajímat
3. Pistácie nejsou ořechy
Malé křupavé zelené „oříšky“ klamou tělem. Pistácie nejsou vůbec ořechy, ale ovoce, které botanicky patří do rodiny peckovin – spolu s třešněmi, broskvemi nebo olivami. V případě pistácií ovšem konzumujeme pecku, protože vnější plod se odstraňuje. A pistácie stejně jako ostatní „ořechy“ jsou bohatým zdrojem vitaminů a minerálů.
Mohlo by vás zajímat
4. Cukrovou vatu vynalezl zubař
Člověk by si myslel, že zubaři chtějí, aby se jejich pacienti drželi dál od sladkostí. A byl to přitom právě zubař z amerického Nashvillu, který společně s cukrářem Johnem Whartonem roku 1897 patentoval „elektrický stroj na cukroví“. To bylo tak jemné, že se mu nejprve říkalo „pohádková nit“, dodnes ho známe pod názvem cukrová vata.
5. Cizrna a mandle obsahují stejně bílkovin jako steak
Zatímco 100 g hovězího steaku může obsahovat až 25 g bílkovin, ve stejném množství cizrny jich je 21 g a v mandlích neuvěřitelných 28 g! Jak uvedl Greg McFarlane, ředitel společnosti Vegan Australia: „Pokud dodržujete vegetariánskou nebo veganskou stravu, není problém najít širokou škálu potravin, z kterých lze získat potřebné bílkoviny.“
Mohlo by vás zajímat
6. Různě barevné papriky nejsou stejná zelenina
Některé zelené papriky jsou ve skutečnosti nezralé červené papriky. Je ale pravda, že zelené, žluté, oranžové a červené papriky jsou jedinečné rostliny s vlastními semeny.
7. Kdysi se věřilo, že kečup má léčivé vlastnosti
Na počátku 19. století se věřilo, že rajčata mají léčivé vlastnosti. Lékař v z amerického Ohia John Cooke Bennett ve 30. letech 19. století tvrdil, že rajčata a z nich vyrobený kečup pomůže léčit průjem a zažívací potíže. Tuhle zajímavou teorii, které on i jeho pacienti věřili, vyvrátily po více než dvaceti letech vědecké výzkumy.
Mohlo by vás zajímat
8. Bílá čokoláda vlastně není čokoláda.
Navzdory svému názvu bílá čokoláda ve skutečnosti neobsahuje žádné skutečné čokoládové složky. Je totiž vyrobena ze směsi cukru, sušeného mléka, vanilky, lecitinu a kakaového másla – bez kakaové sušiny.
9. Lososi chovaní uměle jsou dobarvováni
Zatímco divoký losos má přirozeně růžovou barvu díky velkému množství krevet ve stravě, lososi chovaní na farmách se stravují jinak. Aby dosáhli růžové barvy, přidávají farmáři do krmiva pro ryby karotenoidy (rostlinné pigmenty), aby se ryby přiblížily přirozenému odstínu divokých lososů.
Mohlo by vás zajímat
10. Syrové ústřice jsou stále živé, když je jíte
Je pravděpodobné, že syrové ústřice jsou stále živé, když je jíte. Ústřice se kazí tak rychle, že jsou servírovány živé. Pokud máte talíř čerstvých ústřic, žvýkáte ještě živé tvory. Naštěstí ústřice nemají centrální nervový systém, takže necítí bolest.
Zdroje informací:
thefactsite.com: 100 Fun Food Facts You Wont Believe Are True
thepioneerwoman.com: 25 Fun Food Facts That Will Make Your Jaw Drop
eatfirst.com.au: 21 fun facts about food we bet you didn't know
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Žvýkačka je tu od starověku. Dnes si ji můžete snadno koupit, anebo vyrobit doma podle našeho receptu
Jak pokrájet změklá rajčata? Je to jednoduché, s naším tipem to půjde snadno
Někdo to rád ostré: Putování pálivé papriky napříč kontinenty. Pěstovali ji už Aztékové, dnes vsaďte na tu maďarskou
Přečtěte si Zobrazit více
Sedm historických zajímavostí o jídle: Humři se používali jako hnojivo, pepř byl cennější než zlato a Britové „vyráběli“ falešný banán
Historie rajčat: V 18. století se jimi otrávilo několik aristokratů, v roce 1893 kvůli rajským jablkům dokonce zasedal Nejvyšší soud
7 receptů na zpracování paprik: Připravte si skvělá letní jídla a výborně si pochutnejte