Jak se jedlo ve středověkém podhradí? Na jídelníčku byly nejen obilné kaše, ale i úhoř, hlemýždi a různé nekynuté placky
9. 9. 2023 Historie a zajímavosti
O středověké kuchyni máme občas zkreslené představy. Na jedné straně se dočítáme o opulentních hostinách na královských dvorech a v sídlech šlechty, na druhé o obilných a luštěninových kaších, které byly nejčastějším jídlem v podhradí. A jak se jedlo v době vrcholného středověku ve 13. a 14. století?
Labutí krky byly pro panstvo
Pravdou je, že i šlechta musela šetřit a zbytečně nerozhazovat peníze. Nadívané labutí krky, dušené veverky a jemné maso telecí či kůzlečí nebyly na jídelníčku každý den a šlechtici se museli spokojit s „obyčejným“ vepřovým masem nebo se zvěřinou, která byla hojně k dispozici.
V podhradí zase nebyly na jídelním repertoáru jen kaše. Většina tamních obyvatel si také dávala maso, i když ne tak často, většinou jednou do týdne. Jedlo se většinou jen dvakrát denně, ráno a večer.
Mohlo by vás zajímat
Co se urodilo a ulovilo
Nejdůležitějším aspektem středověkého stravování napříč společenskými vrstvami byla sezónnost. Sníst se mohlo jen to, co se urodilo, nebo ulovilo. Základem byly obiloviny a maso.
Příprava jakéhokoli jídla musela být jednouchá, protože „sporákem“ bylo otevřené ohniště. Maso se tedy dalo opékat na rožni nebo se mohlo vařit v nádobách zavěšených nad ohništěm. V těch se také vařily různé kaše.
Mohlo by vás zajímat
Kaše na všechny způsoby
Obilné kaše byly nejčastějším jídlem středověkých rodin. Obilí se dalo uchovávat a bylo všeobecně dostupné. Proso, ječmen, pšenice, oves či pohanka se rozdrtily, namočily do vody nebo mléka a vařily do změknutí.
Do obilné kaše se většinou zamíchalo čerstvé nebo sušené ovoce. Kromě jablek a hrušek to byly lesní jahody či borůvky, rozšířené na našem území byly také moruše.
Důležitou součástí stravy byly luštěniny. Šlo o hrách, čočku a boby, které se nejprve namáčely, pak se z nich vařila kaše. Vítaným zpestřením jídelníčku byla pučálka, naklíčený hrách, který se opekl a jedl naslano nebo nasladko.
Mohlo by vás zajímat
Chleba a polévky
Zapomenout nesmíme na chleba a placky. Bílý chléb byl vzácnější, protože základem byla pšeničná a jemněji namletá mouka. Horší žitná nebo hrubě mletá pšeničná mouka našla uplatnění v chudších domácnostech.
Kromě kváskového chleba se pekly i rychlejší nekynuté placky z mouky a vody. Chléb a placky se přikusovaly k masu, ke kaši i k polévkám.
Vařily se také různé husté polévky, do kterých se přidávala dostupná zelenina, tedy cibule, česnek, mrkev či celer, ale i zbytky tvrdého chleba. Sůl byla drahá, proto se nejen polévka ochucovala různými bylinkami.
Mohlo by vás zajímat
Co běhalo na dvoře
Běžné byly samozřejmě ryby, často úhoři, které panstvo nemuselo, protože šlechta dávala přednost pstruhům. Na talíři bývali také raci či hlemýždi, a to nejen v postní době.
Chov slepic, koz a krav byl důležitý. Rodina měla pravidelně čerstvá vejce, ale i kozí či kravské mléko, tedy surovinu pro výrobu másla, tvarohu a sýrů. Sýry se nechávaly usušit a často se k nim přidávalo různé tehdy dostupné koření – kmín, šalvěj, kopr i koriandr. Přebytky včetně masa poražených zvířat se pak prodávaly.
Tehdejší zemědělci také chovali prasata. Po zabíjačce se maso nasolilo a udilo, aby šlo delší dobu uchovat.
Náš tip: Typicky středověký recept k dispozici nemáme. Vyzkoušet ale můžete čočku na česneku a cibulce podle našeho videoreceptu.
Zdroje informací:
curiavitkov.cz: Čas jídla: Stravování ve středověku
vitalia.cz: Petr Studnička o jídle ve středověku: co nebylo vysloveně zkažené, bylo „nezávadné“
koukalici.cz: Středověká kuchyně
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Čajové pečivo stříkané sáčkem se zdobičkou s námi zvládne téměř každý
Těsto má jiný postup přípravy i jiné složení než klasické linecké. Obsahuje hodně tuku, je křehké a v puse se rozplývá. Můžeme jej tvarovat sáčkem,… Číst více
S marcipánem i modelovací hmotou musíme správně zacházet, abychom je nezničili
Jedná se o několik jednoduchých pravidel, která se opravdu vyplatí dodržovat, pokud má být výsledek dokonalý. Většina z nich platí pro pravý i… Číst více
Retro okénko: Arabesky aneb vánoční chuť dětství. Oblíbené želé bonbony úspěšně konkurovaly kolekcím i salonkám
Věšíte každoročně na stromeček kromě kouliček… Číst více
Pohlreich prozradil, kdo u nich doma peče cukroví i co nemá rád v bramborovém salátu: Dělám si takový polovlašák, říká
Příprava na Vánoce, především pak na Štědrý den,… Číst více
Ochutit nebo obarvit marcipán můžete produkty koupenými nebo přírodními. Vyberte si
Umělá ochucovadla koupíme v drogeriích nebo na cukrářských webech. Máme na výběr pestrou paletu barev, a dokonce i několik příchutí. Více ceněné jsou… Číst více
Falešný vařený marcipán: Naučíme vás vyrobit levnou potahovací hmotu
Základem této hmoty je mouka zpracovaná obdobně jako u odpalovaného těsta. V horké tekutině "odpálíme" mouku a po zchladnutí zapracujeme příchuť a… Číst více
Příběh vánoční kolekce: Prodávaly se v Tuzexu a sloužily i jako úplatky. Jednopatrová stávala 48 Kčs
Pestrobarevné figurky zvířátek a dalších… Číst více
Špaldové rohlíčky, žitné perníčky nebo pohankové linecké aneb Jak se peče z jiných druhů mouky
Vánoční cukroví sice většinou pečeme z klasické… Číst více
Estonský věnec kringel: Severský vánoční moučník je krásně vláčný, omamně voní skořicí a příprava je překvapivě snadná
Skořicové rolky z kynutého těsta určitě znáte.… Číst více
Svátky slavných: Šéfkuchař Roman Paulus šokoval svou alergií na cukr a prozradil, proč dělá dva bramborové saláty
Na vánoční svátky se těší i populární šéfkuchař… Číst více
Přečtěte si Zobrazit více
Královské chutě: Český král Jan Lucemburský miloval francouzskou kuchyni, ale dopřával si i vařeného bobra se sladkou omáčkou
Jak připravit linecké? Aby bylo těsto tvárné a cukroví pak krásně křehké, nejdůležitější se vybrat tu správnou mouku
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Přečtěte si Zobrazit více
Co se jedlo na Moravě v době příchodu Cyrila a Metoděje? Hospodyňky připravovaly kaše z luštěnin a chleba „solily“ popelem
Pečeme s Ivou: Nejjednodušší recept na kváskový chléb, který se dá jíst denně, a nikdy se vám nepřejí
Ve starověkém Řecku bylo maso drahé, jedly se víc ryby. Sparťané vařili polévku z vepřové krve podobnou naší „prdelačce“