Nenechte si ujít tyto neodolatelné odrůdy švestek. Jaké pěstovat na chuť, do koláčů či na pálenku
8. 9. 2023 Zahrada
Švestky jsou oblíbeným ovocem v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. A není divu. Jejich sladká chuť a typické aroma je nepostradatelně spojené s pozdním létem a podzimem. Existuje mnoho různých odrůd švestek, některé jsou známé svou zvláštní chutí a vynikající kvalitou. A právě teď je ideální čas pustit se do výsadby. Podzim přinese dost srážek a mladý stromek se dobře uchytí.
Odolné či citlivé švestky
Švestky jsou geniální plody, dají se zpracovat nejrůznějšími způsoby: chutnají dobře syrové, ve sladkých jídlech, chystají se z nich povidla či džemy, dají se sušit a také vypalovat do lahodných moků.
Švestky spolu se slívami a jejich kříženci patří mezi slivoně. Mezi slívami ještě existují kategorie renklódy, mirabelky a slívy. Nejčastěji se v českých zemích pěstovala klasická švestka domácí velkoplodá, která se vyskytuje na našem území už od středověku.
Plodnost těchto "pravých" švestek je poměrně pozdní a celkem hodně citlivá je na virus šarka, proto se drobní pěstitelé raději od této klasiky obrací k novým odrůdám (jako odolné jsou popisovány pološvestky Jojo či Čačanská raná). Prvním kritériem výběru vhodné odrůdy je tedy odolnost vůči této virové chorobě.
Mohlo by vás zajímat
Odrůdy podle velikosti a tvaru plodu
Účel použití je alfou a omegou
Pro pěstování na vlastní zahradě je asi pro každého nejpodstatnější, za jakým účelem švestky potřebuje. Takže vybíráme zejména podle vlastní chuti. Pro nejrůznější zpracování v kuchyni se hodí aromatické plody, které nejsou moc šťavnaté.
Nikdo nemá rád rozteklé ovocné knedlíky či vytékající švestkový koláč. Další skvělá vlastnost švestek pro zpracování v kuchyni je odlučitelnost pecky od dužiny. Mezi vhodné pro kuchyňské zpracování se dá uvést Katinka, Čačanská lepotica či Wangenheimova.
Při výrobě slivovice je to tak, že jsou nejvhodnější odrůdy s vysokým obsahem cukru a aromatických látek. Zde je stále klasikou Domácí velkoplodá, plus další variace Tolar či Promis, využívají se staré odrůdy Durancie či Prezident. Jsou to převážně menší plody, kde aroma dodává slupka a pecka. Osvědčily se také odrůdy Čačanské či Stanley, které jsou vhodné i pro přímý konzum a nejrůznější kuchyňské zpracování.
Pokud se zaměřujeme na přímý konzum, tak zde záleží vždy na správné zralosti.
Mohlo by vás zajímat
Švestky podle termínu zrání
Konzumní zralost slivoní je poměrně krátká. Během dvou týdnů je většinou po úrodě. Pokud máte tu možnost mít na zahradě více stromů, je vhodné zvolit takové odrůdy, aby vám úroda hezky navazovala a můžete pak sklízet od poloviny léta až do října. Toto je výhodné, zejména pokud se vydaří rok. To bychom nebyli schopni všechnu úrodu najednou zkonzumovat či zpracovat.
Mezi rané odrůdy patří Bryská, Herman Chrudimská, Katinka či Čačanská raná růžového vzhledu. Mezi polorané řadíme např. Gabrovskou, Topfive, Čačanská rodná a pozdní pak Gabrovská, Topend, Amers.
Zdroje informací:
Kniha švestky a třešně, Vávra, Ferkl a kol.
nkz.cz: Podle čeho vybírat odrůdy a kam je vysazovat
sempra.cz: Popisy odrůd slivoně
floranazahrade.cz: Nejlepší švestky pro pálení slivovice
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Zlatá labuť u sporáku: Palačinky se slaninou a špenátem byly oblíbeným jídlem Karla Čapka, ten měl rád i koprovku a nebránil se slivovici
Jak sušit švestky, aby vydržely co nejdéle a chutnaly skvěle: Na slunci to jde nejlevněji
Knedlíky a koláče nejsou jediné dobroty, které můžeme vytvořit ze švestek
Přečtěte si Zobrazit více
Švestkové knedlíky jsou hitem nadcházejícího podzimu. Vyzkoušejte ty nejlepší recepty z oblíbených těst
Švestky do českých zemí přinesl Karel IV. Kde ještě dnes najdeme jejich sušírny?
Kompot z mirabelek je sladký a aromatický. Příprava je snadná, lehce ji zvládne i zavařovací amatér a natrhat je můžete i zadarmo