Dýňová omáčka udělá z obyčejných těstovin luxusní jídlo. Zjemněná smetanou a s parmazánem chutná božsky
11. 9. 2023 Ostatní
Dýně se stává stále častější součástí našeho jídelníčku. Pro svou neutrální chuť se dá použít do sladkých i slaných pokrmů, perfektní a oblíbenou je například polévka z této vitaminové bomby. Skvěle však chutná i dýňová omáčka, kterou můžete servírovat třeba k těstovinám.
Rychlé a zdravé vaření
Vaření s dýní je jednoduché, obzvlášť, pokud se jedná o druh Hokkaidó. Ten totiž před tepelnou úpravou ani není třeba loupat, stačí ho jen důkladně omýt. Zelenina, bohatá na vitaminy A, B a C či vápník, draslík a železo, nám tak nabízí dobrou možnost uvařit zdravě a přitom i rychle.
Mohlo by vás zajímat
Polévka, guláš i muffiny
Například dýňovou polévku lze snadno vylepšit i přidáním starší zeleniny, kterou jsme nespotřebovali v momentě, kdy byla ještě „fit“. Hodí se tak rajčata, papriky i cukety, použít můžete i brambory.
Ze semen dýně se také vyrábí olej, obsahující velké množství vitaminu E. Ten je vynikající do salátů, pár kapek vynikne i na již zmíněné polévce.
Vynikající je i dýňový guláš s fazolí, v němž použijeme i pórek, mrkev či bazalku nebo dýňové zelí, které se perfektně hodí k pečeným masům. I dětem pak budou chutnat třeba muffiny, v nichž je kromě dýně například skořice, zázvor či muškátový oříšek. Stačí použít třeba tento recept.
Vydrží „cokoliv“
Jednou z dalších výhod dýně je její skladování. Nenakrájená vydrží totiž při vhodných podmínkách, tedy v suchu a chladnu, několik měsíců. Dávejte ovšem pozor na to, aby byla slupka bez poškození a nechyběla stopka. Pak ji při můžete mít doma skutečně dlouho.
Dýňová omáčka s těstovinami
Na vytvoření perfektního a přitom jednoduchého pokrmu budete potřebovat: 500 g dýně Hokkaidó (omyté, nakrájené a zbavené semínek), 1 cibuli, 500 čerstvých těstovin (např. tagliatelle), 2 stroužky česneku, 100 ml suchého bílého vína, 200 ml zeleninového vývaru, 2 lžíce rostlinného oleje, muškátový oříšek, 180 ml smetany na vaření (12 %), hrachové klíčky (není nutné), smaženou cibuli, parmazán, sůl a pepř, případně vlašské ořechy na dozdobení
Jak na to?
- Cibuli oloupeme a nakrájíme nadrobno. V hrnci s rozpáleným olejem osmažíme cibuli dozlatova. Poté přidáme oloupaný a rozmačkaný česnek, následně i dýni, nakrájenou na malé kousky.
- Dýni krátce osmažíme a přilijeme zhruba 2/3 zeleninového vývaru a víno. Uvaříme dýni doměkka.
- Těstoviny uvaříme v dobře osolené vodě podle návodu. Poté je scedíme a necháme na chvíli stát stranou.
- Tyčovým mixérem v hrnci dýni s cibulí rozmixujeme dohladka. Přidáme trošku muškátového oříšku, pepř a sůl. Nakonec přidáme smetanu a omáčku zamícháme.
- Omáčkou přelijeme těstoviny a vše dobře promícháme.
- Před servírování posypeme těstoviny hrachovými klíčky, smaženou cibulkou nebo parmazánem. Chceme-li, můžeme ještě zdobit vlašskými ořechy.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Desatero na téma dýně: Není to jen podzimní dekorace, ale i skvělá surovina k vaření
Encyklopedie dýní a co s nimi v kuchyni: Máslová se hodí do koláčů, hokkaido do polévek i k pečení a špagetová jako příloha
Jak uvařit dýňové gnocchi: Přelité máslem s česnekem a tymiánem chutnají báječně
Přečtěte si Zobrazit více
Dýně na pět způsobů: Můžete si pochutnat na dýňovém zelí, muffinech, pyré, pomazánce i latté
Pečená plněná dýně hokkaido: Masová náplň se pomalu dusí pod dýňovou pokličkou a se sýrem chutná fantasticky
10 nápadů na skromné, ale skvělé večeře z těstovin: Zvládnete je připravit do 30 minut!