Pečeme s Ivou: Jak na dokonale vláčné a peřinkově nadýchané raženky z majonézového kynutého těsta
26. 10. 2023 Vaření
Jaké je majonézové pečivo? Výborné! Velmi jemné, vláčné, zvenku lehce křupavé a uvnitř nadýchané. Vláčnost pečivu přidá majonéza, vmíchaná do kynutého těsta. Majonézové raženky nejsou suché, hodí se jíst i samotné, bez nějakých příloh. Jsou peřinkově měkké a stejné vydrží minimálně i druhý den po upečení.
Když pekařka promluví...
Raženky nebo kaiserky jsou upečené ze světlého těsta, zadělaného s trochou majonézy (u nás samozřejmě vždy s domácí, je snadno a rychle připravená). Majonézové těsto mám moc ráda. Je opravdu jemné, až jakoby hedvábné, a velmi variabilní.
Snese přídavek jakýchkoliv semínek nebo drobně krájených surovin pro dochucení (suchý salám, sýr, škvarky, olivy, bylinky ad.), ale nám velice chutná i bez těchto drobností.
Co budeme na majonézové raženky potřebovat?
- 500 g hladké mouky
- 230 g vody
- 50 g majonézy
- 1 lžíce oleje
- 1 lžička cukru
- 2 lžičky soli
- 12-14 g čerstvého droždí
- vejce nebo voda na potření před pečením
V domácí pekárně: Vložíme všechny suroviny do formy pekárny (v pořadí tekuté, suché, droždí nahoru na mouku) a použijeme program Těsto.
Ručně nebo robotem: Mouku prosejeme do mísy, uděláme do ní důlek. Do důlku rozdrobíme droždí, zasypeme ho cukrem a zalijeme vlažnou vodou. Přikryjeme a necháme vykynout kvásek.
Když droždí vzejde, přidáme do mísy zbytek surovin a do hladka uhněteme jemné a elastické těsto. Nejlíp to jde robotem, ale můžeme zpracovat i ručně nebo pomocí vařečky. Těsto v míse zakryjeme čistou utěrkou a necháme vykynout v teple místnosti – trvá to 30-45 minut.
Vykynuté těsto vytáhneme na stůl, dobře propracujeme a rozdělíme na kousky. Raději menší, u velkých kousků těsto po naražení raznicí „vytéká“ mimo ni. Obvykle připravuji 14-16 kousků.
Z každého dílku těsta uděláme malou bulku. Po kratším předkynutí (cca 10-15 minut) kuličky těsta rukou lehce zploštíme a narazíme omoučenou raznicí téměř až k podložce. (Máte-li doma oválnou raznici jako já na fotografiích, připravte před naražením bulky oválného tvaru.)
Takto oražené bulky uložíme kynout jednu vedle druhé na plech s pečícím papírem a necháme dokynout před pečením. Vykynuté je potřeme rozšlehaným vejcem, můžeme je posypat semínky nebo hrubou solí a celým kmínem, a vložíme upéct do vyhřáté trouby (210-220 °C / 15-18 minut).
Další recepty ode mě najdete na tomto webu pod mou přezdívkou cathleen.
Příběh mého života i mé cesty k pečení najdete zase zde.
Iva Trhoňová je, jak sama říká, „pečící manželka, matka a babička“, ale také autorka kuchařských knih Ruce v mouce, Upečeno s láskou, Hrátky s těstem a Kouzlo domácí pekárny, a také webové stránky Pekárnománie. Péct začala kdysi před lety, aby rodina ušetřila, postupně se z toho stala celoživotní vášeň, která má ještě i hlubší smysl. „Dokud peču, žiju,“ říká Iva, která s rodinou bydlí v jihomoravských Mouchnicích.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Co je omládek a kam jej použít? Chuť pečiva dovede povýšit k dokonalosti
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Účastnice Hell's Kitchen Sierra přiznala, kdy je v kuchyni nejistá a jaká jídla neumí vařit: Musím se to naučit, to vím, říká
Přečtěte si Zobrazit více
Vynikající išlské dortíčky podle Sandtnerky: Tradiční cukroví jako od babičky voní kakaem, skořicí a rumem
Dokud peču, žiju, říká Iva Trhoňová, která je upoutána na vozík, přesto vydává kuchařky, fotí a vymýšlí nové recepty
Jak připravit linecké? Aby bylo těsto tvárné a cukroví pak krásně křehké, nejdůležitější se vybrat tu správnou mouku