Lívance nadýchané jako peříčko: Ukrajinské oladyi od Inny z Charkova jsou fantastické hlavně díky jedné ingredienci
11. 10. 2023 Vaření
Patříte k milovníkům lívanců a palačinek? V tom případě možná i rádi zkoušíte nějaké netradiční. A protože spousta zemí má nějaké své lívancové speciality, nabízí se nespočet možností k experimentům. Právě oladyi jsou jednou z nich. Tyto lívance si zkrátka zamilujete.
Lívance z Ukrajiny
Oladyi jsou jednou ze specialit ukrajinské a také ruské kuchyně. Tyto malé lívanečky se na první pohled moc neliší od těch našich, možná vás ale zaujmou pro svou úžasnou nadýchanost a vláčnost.
Na Ukrajině jsou známé rovněž jako oladki. Tímto názvem se však rovněž označují i místní bramborové placky a také další podobné slané placičky, např. mrkvové, dýňové, fazolové či dýňové. Mezi oladki patří rovněž další ukrajinská specialita - syrniki s tvarohem.
Mohlo by vás zajímat
Vláčné díky kefíru
Na rozdíl od syrniků se do oladyi přidává víc mouky, i do nich se však dává zakysaný mléčný výrobkek, a sice kefír či podmáslí. Ten má v lívancích více funkcí.
Reaguje s jedlou sodou nebo práškem do pečiva, takže jsou díky němu oladyi nadýchanější, navíc pomáhá rozkládat lepek, aby byly ještě křehčí. A konečně kefír jim dodává i trochu specifikou chuť.
I když jsou kefír či podmáslí pro tyto lívanečky typické, lze je případně nahradit i bílým jogurtem nebo nějakým jiným zakysaným mléčným nápojem.
Krásně nadýchané oladyi
U oladyi je důležitá hlavně nadýchaná a lehká konzistence, které se dosahuje buď jedlou sodou nebo kypřicím práškem do pečiva. Mohou však být i kynuté s droždím. Verze s jedlou sodou je však rozhodně jednodušší a rychlejší. Nadýchaný vnitřek pak báječně kontrastuje s křupavými okraji.
Mohlo by vás zajímat
Oladyi jsou vynikající s džemem i medem
Oladyi jsou vlastně takovou sladkou verzí blinů. Do nich se používá i pohanková mouka, kterou občas najdete i v receptech na oladyi. Zatímco bliny se zdobí kysanou smetanu, na kterou se dává trocha kaviáru nebo uzený losos, oladyi vypadají hodně podobně, jen kaviár nahrazuje džem – nejlépe nějaký tmavší a kyselejší, třeba ostružinový. Velmi dobře se na ně hodí i povidla a občas se podávají i s medem. Vylepšit ovšem lze i samotné těstíčko, a to přidáním kousků jablek nebo rozinkami.
Originální recept na ukrajinské oladyi
Recept na oladyi jsme získali od Inny z Charkova, která nyní žije již více než rok na Moravě. A protože miluje vaření, je ráda, když může někoho pozvat na návštěvu a připravit mu nějakou svou národní specialitu. Potěšilo ji tedy, že nám oladyi tak zachutnaly a dokonce nám poskytla recept. A tady je:
Budete potřebovat: 500 ml vlažného kefíru, 1 lžičku jedlé sody, 1 vejce, na špičku nože soli, 2 polévkové lžíce cukru, 1 vanilkový cukr, 2-2,5 hrnku hladké mouky.
- Kefír nalijte do misky, přidejte jedlou sadu, prošlehejte a nechte asi 10-15 minut odpočinout.
- Pak přidejte vejce, sůl, cukr a vanilkový cukr a opět promíchejte. Postupně za stálého míchání přisypávejte mouku, aby vzniklo hustší lívancové těsto.
- Na pánvi rozehřejte olej a postupně na něm smažte oladyi z obou stran dozlatova. Podávejte nejlépe s džemem a kopečkem zakysané smetany.
Náš tip: Kefírové lívance si můžete připravit i podle našem video receptu.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Tvarohové syrniki neobsahují téměř žádnou mouku. S těmito lívanci můžete hřešit klidně každý den
Valašské frgále podle Petry z MasterChefa: Recept na koláče, které rozplakaly i drsného porotce Radka Kašpárka
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Přečtěte si Zobrazit více
Jak na ty nejlepší topinky? Základem je tvrdý chleba a správný tuk. Známe fígl, jak chleba správně nakrájet a čím ho ochutit
Vdolky nebo lívance? Bulharské placky mekitsa mají od každé něco. A nejlepší jsou na snídani
Holka u plotny radí: Jak na nadýchané a vláčné lívance bez kynutí? Je to hračka!