Pečeme s Ivou: Maličké buchtičky plněné povidlovou náplní vypadají jako visací zámky. S radostí po nich sáhne každé dítě
2. 11. 2023 Vaření
Sladké těsto s povidlovou náplní je vždy velice chutné. Ať ho vytvarujeme a upečeme jako české buchty honzovky, nebo ve tvaru koláčků s korunou máslové drobenky, či jako maličké taštičky s oušky. Právě ty naposledy jmenované si může doma každý snadno vyzkoušet podle receptu s názorným foto postupem.
Když pekařka promluví...
Na plněné taštičky s ouškem, vypadající jako maličké visací zámky, můžeme použít slané i sladké těsto. Podle toho pak zvolíme vhodnou náplň (slanou či sladkou). Naše zámečky jsou z těsta mírně sladkého, plněného tuhými švestkovými povidly, která sladké pečivo chuťově příjemně doplňují.
Co budeme potřebovat?
Omládek:
- 100 g vlažné vody
- 1 necelá lžička sladěnky (nebo včelího medu)
- 130 g hladké mouky
- 15 g čerstvého droždí
Dále:
- 80-100 g vody
- 1/3 rovné lžičky soli
- 1/2 rozšlehaného vejce (zbytek necháme na potření zámečků před pečením)
- 100 g cukru
- 80 g změklého sádla
- 370 g hladké mouky
Na plnění:
- hustá povidla
- kapka rumu pro vůni
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak budeme postupovat?
Pomocí domácí pekárny: Suroviny na kvásek omládek v menší misce dobře promícháme, pak beze zbytku vyškrábneme do formy pekárny a v zavřené pekárně necháme 45-60 minut kynout.
K hotovému omládku přidáme do formy pekárny zbytek surovin (nejprve tekuté, pak suché) a programem bez předehřevu necháme pekárnu uhníst hladké těsto. Pak pekárnu vypneme a v zavřené necháme těsto hodinu kynout.
Ručně nebo robotem: Všechny suroviny na omládek dobře promícháme a necháme 45-60 minut kynout. K hotovému omládku přidáme zbytek surovin, uhněteme a dobře propracujeme těsto, které necháme zakryté v míse cca hodinu kynout.
Po vykynutí těsta (60-80 minut) těsto na stole propracujeme, rozdělíme na 14-16 dílů a z každého uděláme bulku, kterou necháme asi 15 minut kynout. Každou bulku pak rozválíme na nevelký ovál, kterému na polovině nařízneme ouško. Na druhou polovinu oválu těsta dáme lžičku povidel a uvolněný plátek těsta přes ně svrchu přehneme (foto postup výše).
Okraje dobře přimáčkneme vidličkou a zámečky uložíme kynout na dva plechy s pečicím papírem kynout. Po 25-40 minutách kynutí zámečky potřeme zbytkem vejce (můžeme je sypnout celým mákem) a oba plechy najednou dáme péct do rozehřáté trouby (horkovzduch 180°C/15-18 minut).
Drobečky z ošatky
- Můžete je samozřejmě připravit i bez omládku, klasicky.
- Hotové zámečky můžete před podáváním pocukrovat, ale jsou výborné i bez posypu.
Další recepty ode mě najdete na tomto webu pod mou přezdívkou cathleen.
Příběh mého života i mé cesty k pečení najdete zase zde.
Iva Trhoňová je, jak sama říká, „pečící manželka, matka a babička“, ale také autorka kuchařských knih Ruce v mouce, Upečeno s láskou, Hrátky s těstem a Kouzlo domácí pekárny, a také webové stránky Pekárnománie. Péct začala kdysi před lety, aby rodina ušetřila, postupně se z toho stala celoživotní vášeň, která má ještě i hlubší smysl. „Dokud peču, žiju,“ říká Iva, která s rodinou bydlí v jihomoravských Mouchnicích.
Témata
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Oblíbené pečivo ze špaldové mouky. Jak se špalda používá a na co se hodí
Účastnice Hell's Kitchen Sierra přiznala, kdy je v kuchyni nejistá a jaká jídla neumí vařit: Musím se to naučit, to vím, říká
Jak připravit linecké? Aby bylo těsto tvárné a cukroví pak krásně křehké, nejdůležitější se vybrat tu správnou mouku