František d´Este a Žofie Chotková zemřeli před obědem. Už ani nestihli ochutnat kuře v těstíčku a dezert „bomba pro královnu“
11. 11. 2023 Historie a zajímavosti
„Tak nám zabili Ferdinanda…“ Věta známá z Haškova Švejka glosuje začátek první světové války a rozpad habsburské monarchie. Arcivévoda Ferdinand d´Este, následník rakouského trůnu, jehož život vyhasl v Sarajevu, byl i člověk, který si rád vychutnal dobré jídlo. A to ve společnosti manželky Žofie a jejich tří dětí.
Následník trůnu s manželkou zemřeli před obědem
Ráno a dopoledne 28. června 1914 byl v novorenesančním vládním paláci v Sarajevu čilý ruch. Připravoval se slavnostní oběd na počest rakouského následníka trůnu Ferdinanda a jeho manželky Žofie Chotkové. K bohatě protřené tabuli už ale neusedli. Zemřeli v autě během cesty Sarajevem na následky smrtelného zranění, způsobeného studentem Gavrilo Principem.
Mohlo by vás zajímat
Co mělo být na talíři?
O Františku Ferdinandovi bylo známé, že miloval dobré jídlo a zámecká kuchyně na Konopišti připravovala jeho oblíbenou zvěřinu, ale i ovocné knedlíky plněné švestkami nebo meruňkami.
A co chystali sarajevští kuchaři? Rozhodně se chtěli před budoucím císařem vytáhnout, proto na jeho počest připravovali menu o deseti chodech. Zajímavé ale je, že zvěřinu zcela vynechali, zřejmě se domnívali, že té si užije do sytosti na Konopišti. Skladba jídelníčku nebyla nijak výjimečná, dalo by se říct, že dokonce trochu nudná a obyčejná. Lze předpokládat, že to měla vyvážit kvalita servírovaných pokrmů.
Mohlo by vás zajímat
Trochu nudné menu
Nejprve se měl podávat hovězí vývar – a jak bylo tehdy zvykem, tak v šálku. Podle jídelního lístku byl poté v plánu předkrm, kterým bylo vejce v rosolu, tedy v aspiku.
Plánována byla tři hlavní teplá jídla. První byla ryba, v tomto případě pstruh lehce opečený na másle. Vařené hovězí maso na zelenině také není žádným mimořádným kulinárním zážitkem, záleží ovšem na tom, zda bylo dostatečně šťavnaté.
Mohlo by vás zajímat
Kuře la Villeroy
Kuře la Villeroy, které následovalo, bylo přece jen trochu nápaditějším pokrmem. Villeroy omáčka připomíná tu bešamelovou, je ale její trochu luxusnější verzí. Jde v podstatě o vývar zahuštěný moukou, do kterého se vmíchají žloutky, máslo nebo smetana a extrakt z hub, ideálně z lanýžů. Omáčkou se na rozpálené pánvi z obou stran přelévaly kousky kuřecích prsou a smažily dozlatova.
Mohlo by vás zajímat
Morbidní název dezertu
Další dva plánované chody byly spíš pro chuť. Šlo o tzv. vol au vent (v překladu let ve větru, což symbolizuje nadýchanost), tenký koláček z listového těsta plněný sladkými nebo slanými náplněmi. Rýžový nákyp zní sice trochu všedně, ale i ten – tedy sladká rýže s kompotem – byl na programu.
Následoval samozřejmě výběr sýrů, mísy s ovocem a dezert. Je pravda, že v důsledku událostí je jeho název přinejmenším symbolický a kapku morbidní: Bombe à la Reine (v překladu bomba pro královnu). V podstatě to je vydatný pohár, který se připravuje se ze smetany, čokolády, zmrzliny a vajec.
Menu nakonec zůstalo nedotčené. Vlastně ani nevíme, co se s jídlem z bohaté hostiny nakonec stalo. Snědl ho personál?
Náš tip: Výborný Míša dezert ve skleničce, který by neudělal ostudu ani na císařském stole, si můžete připravit podle následujícího videoreceptu.
Zdroje informací:
idnes.cz: V Brně našli sarajevské menu z roku 1914, které mohlo změnit svět
breclavsky.denik.cz: Lidé dojí oběd po mrtvém Ferdinandovi d'Este. Při stoletém výročí
ct24.ceskatelevize.cz: Restaurace uvařila sarajevské menu. Na oběd už následník trůnu nedorazil
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
První „slavná“ anorektička? Císařovna Sissy jedla jen pomeranče, cvičila do úmoru a vážila se dvakrát denně!
Císař František Josef I. miloval obyčejný chléb a kyselé mléko, neodolal vařenému hovězímu masu „tafelspitz“
Bešamelová omáčka získala jméno podle markýze Louis de Béchamel. Víte, jak se správně dělá?
Přečtěte si Zobrazit více
Retro okénko: Jak na dokonalý rýžový nákyp se švestkami? S máslem, skořicí a citronovou kůrou chutná božsky
Jídelníček na zámořských lodích 19. století: Při čtení se sbíhají chutě! Podávaly se lívanečky, smažený platýz, šampaňské i zmrzlina
František Ferdinand d´Este miloval švestkové knedlíky od kuchařky na Konopišti. Ale nesmělo chybět hodně cukru a máslíčka