Vánoce na vídeňském císařském dvoře: Po půstu se podávala ryba a salát z polníčku, císař musel mít „tafelspitz“ a Maura v košili
16. 12. 2023 Historie a zajímavosti
Vánoce v císařské, hluboce věřící rodině se vyznačovaly tradicemi a modlitbami, středobodem svátků byla vánoční mše. Rodinné vánoční oslavy s Ježíškem a stromečkem se ve Vídni prosadily až v polovině 19. století. Dříve dětem dárky nosil Mikuláš, a to i těm habsburským.
První stromeček v roce 1816
O Vánocích roku 1816 se v habsburském domě poprvé rozzářil vánoční strom. Císaře Františka I. totiž kouzlo vánočního stromku zaujalo natolik, že nařídil postavit vánoční strom v Hofburgu.
A jak tehdy Vánoce probíhaly? Po vánoční mši na vídeňském dvoře následovala společná večeře. Teprve v dalších letech letech začal Františkův vnuk císař František Josef I. o Vánocích přijímat a rozdávat dárky, jak později uvedla jeho dcera Marie Valerie.
Mohlo by vás zajímat
Rozpačitá atmosféra
O Vánocích se v císařské rodině vyprávěla spousta historek, ve kterých dominovala šetrnost Františka Josefa I. a jeho neschopnost vřelých vztahů s blízkými.
Skutečnost v císařské rodině však byla výrazně pochmurnější než se říkalo. Dcera císaře Marie Valerie si ve svých denících stěžuje na napjatou a rozpačitou atmosféru, kdy se císařská rodina každý rok scházela pod vánočním stromečkem, obklopena dvorními hodnostáři a personálem.
Mohlo by vás zajímat
Císař si přál dózu na sušenky
Vánoce byly jednou z mála příležitostí pro rodinu a personál proslulého spořivého císaře, který za normálních okolností jen stěží toleroval jakékoli výdaje k nákupu potřebných věcí pro domácnost. Koordinace ohledně vhodných darů pro císaře často vyžadovala velkou diplomatickou dovednost. Přání císaře byla překvapivě skromná: přál si plechové dózy pro skladování sucharů a sušenek.
Mohlo by vás zajímat
Nejdřív byl adventní půst, pak kapr
Vídeňané však byli vždy vynalézaví a kreativní, pokud jde o postní pokrmy. Protože maso bylo církví zakázáno, lidé se uchýlili k rybám nebo dezertům. Speciality jako šneci, želva nebo třeba bobr a vydra vylepšily typické postní polévky, a to především u těch bohatších včetně císařské rodiny.
V té době byla vánoční mše v podstatě středobodem Vánoc, protože po ní končilo postní období. Mimochodem, z této doby pochází dodnes u nás i v Rakousku stále oblíbený štědrovečerní smažený kapr – podával se s bramborami a s „vogerlsalat“ což byl salát připravovaný z polníčku. Běžný byl i kapr načerno.
Další dny se hodovalo
O dalších svátečních dnech 25. a 26. prosince se mohlo konečně hodovat. A tak na stole Habsburků bylo menu, o několika chodech. Jako předkrmy se servírovala husí játra či rostbíf, následovala polévka, většinou hovězí vývar.
Na první svátek vánoční coby hlavní chod dominovala drůbež, především krůta, husa a kachna, které se na vánočním jídelníčku objevily už v 19. století. Na Štěpána pak byla pečínka z divočáka.
František Josef I. tak miloval hovězí maso, že na žádném slavnostním menu nesměla chybět „tafelspitz“, vařená hovězí květová špička se zeleninou.
Mohlo by vás zajímat
Sladká tečka nakonec
Nesmíme zapomenout na dezerty a moučníky. Na stole byl pochopitelně štrúdl, ale často i pomerančový dort nebo ořechový koláč. V pozdějších letech nemohl chybět proslulý Sacher dort a drobné kousky cukroví.
Oblíbený byl tzv. Maur v košili, A napadlo by vás, že nešlo o žádnou exotiku, ale pouze o čokoládový dort bohatě zdobený šlehačkou?
Náš tip: Vláčný čokoládový dort si můžete upéct i podle našeho videoreceptu a také si ho ozdobit kopečkem šlehačky.
Zdroje informací:
geschichtewiki.wien.gv.at: Christbaum
kapuzinergruft.com/site/de: Imperiale Weihnachtenszeit
habsburger.net: Weihnachten im Kaiserhaus
schick-seitenblicke.at: Weihnachten und Festtagsgerichte in Wien – einst und jetzt (Teil 1)
Témata
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Císař František Josef I. miloval obyčejný chléb a kyselé mléko, neodolal vařenému hovězímu masu „tafelspitz“
Jak na Sacherův dort podle Josefa Maršálka? Nejdůležitější je kvalitní máslo a trpělivost při výrobě polevy, zdůraznil slavný cukrář
Římské saturnálie byly předchůdci Vánoc. Na hostinách se jedlo sele na rožni s vinnou omáčkou i koláčky s nezvyklým kořením
Přečtěte si Zobrazit více
Dokonalého smaženého kapra dělá správné obalení. Šéfkuchaři se obejdou i bez vajíček a místo trojobalu používají dvojobal
Poslední rakouská císařovna Zita jedla račí ocásky s vinnou omáčkou, ale zřizovala jídelny pro chudé a sama zažila hlad
Císařovna Sisi byla posedlá štíhlostí: Držela diety, kdy měla k obědu jen syrový bílek s trochou soli, jedné věci ale neodolala