Zikmund Lucemburský: Syn Karla IV. tak miloval maso, že z toho onemocněl. Lékaři mu doporučili přísnou dietu
6. 1. 2024 Historie a zajímavosti
Druhorozený syn Karla IV. a jeho poslední manželky Alžběty Pomořanské po svém otci podědil tzv. nemoc králů, jak se tehdy říkalo dně. Tedy nemoci, která vzniká v důsledku nadměrné konzumace masa a alkoholu.
V Evropě uznávaný, doma nenáviděný
Zcela neprávem patří k nejméně oblíbeným českým panovníkům. Zikmund Lucemburský, na svou dobu velice vzdělaný muž hovořící sedmi jazyky, byl obratný diplomat a neohrožený válečník. Ačkoli byl tento český a uherský král stejně jako jeho otec Karel IV. zvolen římským císařem, v českých zemích zmítajících se husitskými válkami zůstal jen proradnou „liškou ryšavou“.
Přestože se historici mnohokrát snažili jeho reputaci napravit a fakta ukazují, že rozhodně nestál za upálením mistra Jana Husa, na český trůn usedl až v roce 1436, šestnáct let po své korunovaci. Dlouho si ale vládnutí neužil, protože v roce 1437 zemřel.
Mohlo by vás zajímat
Skvělá uherská kuchyně
Přelom 14. a 15. století většinou evokuje dobu temného středověku a málokoho by napadlo hledat v ní i gastronomické zážitky. Ale i tehdy měli lidé mlsné jazýčky – a šlechta obzvlášť. Není proto divu, že kuchaři krále Zikmunda pro něj připravovali vybrané pokrmy.
Zikmund byl od roku 1419 uherským králem a strávil tu spoustu let. Uherská (maďarská) kuchyně nesla stopy původních kočovných pasteveckých kmenů, ale také se v ní odrazily prvky orientální, především turecké, za krále Karla Roberta z Anjou se tu ve 14. století objevily i recepty francouzské.
Mohlo by vás zajímat
Maso z různých zvířat
Symbolem bohatství a společenského postavení byla konzumace masa. Vepřové se většinou považovalo za podřadnější, protože ho jedli převážně vesničané, i když na panský stůl také někdy doputovalo.
Na talíři urozených pánů včetně krále Zikmunda se objevovala z masa nejvíc zvěřina. Připravovala se obvykle na rožni, často se k ní podávaly sladké nebo sladkokyselé omáčky. Ceněné bylo také hovězí maso, běžný byl pečený páv nadívaný často dalším masem.
Ve dnech půstu pak maso nahradily ryby a vodní živočichové, mezi něž patřil například bobr. O půstu bylo dovoleno konzumovat také například hlemýždě.
Mohlo by vás zajímat
Tvrdý chleba se namáčel do vína
A co se servírovalo k masu? Samozřejmě chléb. Běžný byl žitný, ale šlechta si potrpěla na ten pšeničný z bílé mouky. Na stůl se dával i tvrdý a stolovníci si jej namáčeli do vína (někdy i do vody). Krajíc tvrdšího chleba někdy také sloužil jako talíř a pokládalo se na něj maso. Pokud pak na chleba už panstvo nemělo chuť, házel se psům.
Vařily se také různé kaše, pšeničné nebo luštěninové, a přidával se do nich i starší chléb. Do některých kaší se míchalo i nadrobno nasekané maso.
Mohlo by vás zajímat
Král by měl dodržovat dietu
Téměř každodenní velké množství masa ve spojení se Zikmundovou lásku k vínu byly příčinou onemocnění dnou. Touto nemocí, při níž se v těle ukládá nadměrné množství kyseliny močové, trpěl i Zikmundův otec Karel IV.
Dna způsobuje bolestivé otoky kloubů, nejčastěji to je palec na noze, ale postiženy bývají i ostatní klouby na nohách i rukách. Kromě toho může být dna i původcem nadměrné tvorby ledvinových kamenů.
Lékaři tedy Zikmundovi doporučovali výrazně omezit maso a víno a víc se hýbat. Jestli to opravdu dodržoval, to nevíme, protože měl právě kvůli dně veliké problémy s chůzí. Natolik se mu zanítil palec u nohy, že se nemohl obout. Bolesti měl tak velké, že souhlasil i s amputací prstu. Ani to nemohlo a Zikmund v roce 1437 zemřel. Na to, jak byl nemocný a jak špatnou životosprávu měl, se dožil na svou dobu nevídaného věku – téměř sedmdesáti let.
Náš tip: Jídlem, které by uspělo i na středověkém královském dvoře, je i jelení guláš podle našeho videoreceptu:
Zdroje informací:
dotyk.cz: Zikmund Lucemburský: Ani amputace nepomohla, Lišku ryšavou zabil svatý oheň
koukalici.cz: Středověká kuchyně
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Anežka Česká: „Princezna chudých“ žila skromně, jedla většinou jen placky nebo chleba s cibulí a zemřela hladem
Vyhráli jste na mysliveckém plese první cenu v tombole a nevíte, jak na zvěřinu? Poradíme, jak ji zpracovat i oblíbené recepty
Francouzský král Ludvík XIV. spořádal čtyři talíře polévky i celého bažanta a snědl tolik hrášku, že to málem nepřežil
Přečtěte si Zobrazit více
Český král Václav II. miloval hostiny, ale panicky se bál otravy. Ze strachu zvracel nebo se nechával věšet hlavou dolů
Svatební hostina Elišky Přemyslovny: Podávala se paštika ve tvaru středověkého hradu, sladká kaše i zvláštně vařená slepice
Upotřebit starší chléb nebo pečivo lze s trochou přemýšlení docela snadno. Nabízíme několik praktických nápadů