Anna Jagellonská: „Matka národa“ měla každý den na talíři hovězí vývar, často i úhoře, volavku nebo jeřába
7. 1. 2024 Historie a zajímavosti
Příběh manželství Anny Jagellonské a Ferdinanda Habsburského je jako z červené knihovny. Přestože jejich sňatek byl výsledkem politických zájmů, ti dva se do sebe zamilovali na první pohled. Anně se zalíbilo v Praze a královská rodina tu často pobývala. Počínající doba renesance přinášela změny do způsobu života i stravování.
Taková normální královská rodinka
Připomeňme si, že Anna byla dcerou českého krále Vladislava Jagellonského. V roce 1521, to jí bylo 18 let, se provdala za Ferdinanda Habsburského. A přestože šlo o dohodu v rámci poměrně složité sňatkové politiky, ti dva si zřejmě byli souzeni.
Anna brzy porodila dceru Annu, první z celkem patnácti dětí. Život mladého páru se změnil v roce 1526, kdy zemřel Annin bratr Ludvík, český, uherský a chorvatský král. Po delším vyjednávání na uprázdněný trůn nakonec usedl Annin manžel Ferdinand Habsburský.
Královští manželé střídavě žili v Linci a v Annině oblíbené Praze. Češi jí dokonce přezdívali „Matka národa“, když nechala opravit požárem poničený svatovítský chrám.
Mohlo by vás zajímat
Ubrus místo ručníku
Anna prý byla velice skromná a ve volném čase ráda vyšívala. Ačkoli zřejmě nemusela mít opulentní hostiny, jako královna se jim nemohla bránit, protože patřily k životnímu stylu vládnoucího rodu.
Jídelníček se stále ještě hodně podobal tomu středověkému, ale díky zámořským cestám a objevu amerického kontinentu se na stole pomalu objevovaly i nové potraviny.
Stoly byly pokryty látkovými ubrusy, které během jídla často sloužily k otření mastných a špinavých rukou. Vidličky se ještě nepoužívaly, a tak nejdůležitější byly ruce.
Proto prvnímu chodu vždy předcházela modlitba a po ní omytí rukou. Sloužící k tomuto účelu nosili malá umyvadla ke stolu.
Mohlo by vás zajímat
Oběd začínal hovězím vývarem
A co tedy tehdejší „první rodina“ jedla? Na začátek nesměla chybět polévka. Ferdinand byl zvyklý, že habsburské obědy vždy začínaly polévkou, a to především silným hovězím vývarem.
Král a královna si mohli každý den dovolit maso, a tak na stole nechybělo například vařené hovězí s různým kořením a zelenými bylinkami. Počínající renesance přináší i do kuchyně vlivy španělské či italské. Maso už se také před úpravou nakládalo do marinády a kromě tradičního rožnění se i vařilo nebo dusilo s různým kořením.
Stejně jako ve středověku se hojně podávala zvěřina a pernatá zvěř (tak se říká volně loveným ptákům), jako jsou křepelky, koroptve, bažanti, divoké kachny a holubi, volavky, jeřábi a labutě. Ušetřeni často nebyli ani drozdi či vrabci.
Mohlo by vás zajímat
Koření domácí i vzácné z dovozu
V menu nechyběly ani ryby. Mezi ryby, které se nacházely na stolech šlechty, patřil úhoř, i když ten byl považován spíše za hada. Typické rybí pokrmy se připravovaly z lososa, štiky nebo okouna. Například štika se pekla s tehdy drahým dováženým kořením – s pepřem, zázvorem, šafránem či muškátem.
A když už jsme se zmínili o koření, z místních bylinek se využívaly petržel, máta, šalvěj nebo kmín, z vzácného zahraničního pak pepř, skořice, zázvor, muškátový oříšek a šafrán. Majoránka, rozmarýn, tymián a bazalka se už sice ze Středomoří dostaly i do středu Evropy, ale na svou příležitost teprve čekaly.
Mohlo by vás zajímat
Jak si osladit život
Cukr byl zcela vzácný, občas se dovážel třtinový. Potraviny se sladily především medem, který se přidával i do různých omáček k masu. Med se také přidával do různých moučníků, kterými panstvo končilo obědy. Polévaly se jím kaše či koláče nebo se z něj pekl perník.
Jídlo se zapíjelo většinou vínem, které se pěstovalo v zemích, kterým Jagellonci a později Habsburkové vládli.
A ještě poznámka na závěr. Ferdinand pro svou milovanou Annu dal postavit v Praze letohrádek Belveder. Jeho dokončení se Anna nedočkala, protože umřela v pouhých třiačtyřiceti letech během patnáctého porodu. Ferdinand se po její smrti přestal holit. Zemřel sedmnáct let po ní s jejím portrétem v ruce.
Náš tip: Hovězí vývar s játrovými knedlíčky by obstál i na stole Anny a Ferdinanda.
Zdroje informací:
mittelalter.fandom.com: Speisen des Adels
dia.aau.at: Gerichte voller Geschichte – Essen in Österreich
epochaplus.cz: Jídlo na renesančním českém dvoře: Šlechta si dopřává šest chodů, sloužící o dva méně
stoplusjednicka.cz: Anna Jagellonská: Oblíbená česká královna
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Na dvoře Rudolfa II: O půstu se jedly palačinky ze štičích jiker a úhoř se pekl nadívaný kapřím masem
Výlet do středověku: Koláčky s houbovou náplní podle 600 let starého receptu jsou překvapivě vláčné a nadýchané
Etiketa na talíři v historii: Vidličky se nelíbily církvi, na návštěvy si lidé nosili vlastní nože a lžíce a muži krájeli jídlo dámám
Přečtěte si Zobrazit více
Francouzské středověké hostiny: Na talířích z tvrdého chleba se podával pečený páv či zvěřina, zeleninou šlechta opovrhovala
Středomořská dieta: Můžete pít víno, jíst těstoviny a stejně shodíte nežádoucí kila
Jídelníček Marie Terezie: Milovala šneky z kynutého těsta, ujížděla na sladkém a prosadila pěstování brambor