Rohlíky upečete snadno i doma a není to ani těžké. Když jsou ještě krásně křupavé, chutnají úplně nejlépe
11. 1. 2024 Vaření
Narazit na čerstvé rohlíky není nijak snadné, pokud tedy nechcete nad ránem postávat před pekárnou. Řešením je upéct si je doma sami. Když použijete těsto s omládkem, budou krásně nadýchané a vydrží vám déle čerstvé. K takovým už vám bude bohatě stačit jen máslo.
Aby rohlíky krásně křupaly
Domácí chléb si dnes peče už kdekdo, napadlo vás ale si udělat vlastnoručně i rohlíky? Ty z obchodu jsou často gumové a ty krásně křupavé zase obvykle seženete jen v malých rodinných pekárnách.
Klasické tukové rohlíky, které budou chutnat mnohem lépe než ty ze supermarketu si ovšem poměrně snadno upečete i doma. A stačí vám na to jen pár základních ingrediencí, a sice mouka, voda, droždí a tuk.
Nejlepší je sádlo, to dodá rohlíkům tu správnou chuť a vydrží díky němu krásně čerstvé, měkké a vláčné. Pokud byste toužili v rohlících po máslové chuti, můžete dát máslo a sádlo v poměru 1:1.
Mohlo by vás zajímat
Těsto s kváskem nebo s droždím
Na rohlíky potřebujete kynuté těsto a i když se můžete pustit do kváskových, z žitného či pšeničného kvásku, které pak jsou, jako veškeré kváskové pečivo, lépe stravitelné, klidně si vystačíte i s klasickým droždím.
Pečivo s droždím má sice kratší trvanlivost a po nějak době rohlíky gumovatí jako ty kupované, zato ale těsto vykyne mnohem rychleji a celý proces přípravy rohlíků je mnohem rychlejší a celkově snazší.
Mohlo by vás zajímat
Jak upéct nadýchané rohlíky?
A jak tedy při přípravě rohlíků postupovat, aby byly krásně křupavé a nadýchané jako obláček?
- Z droždí si můžete připravit klasický kvásek tak, že si do misky rozdrobíte kvasnice, přidáte lžičku cukru, trochu vlažného mléka a promícháte. Poté vše přikryjete utěrkou a necháte vzejít kvásek.
- Mnohem nadýchanější a chutnější budou rohlíky s tzv. omládkem. Tak se nazývá řidší kvas z vody, mouky, droždí a sladového výtažku (sladěnky nebo sladovitu). Díky němu je možné v receptu použít menší množství kvasnic. Těsto s omládkem lépe kyne, není cítit droždím a i druhý den je pečivo chuťově mnohem lepší.
- A jak omládek připravíte? Obecně platí, že na výrobu omládku se použije asi 40 % tekutin surovin z receptu a kromě droždí a sladidla (medu nebo sladového výtažku - sladěnky) ještě asi 25 % mouky z celkového množství. Všechny suroviny se pak už jen smíchají na hladké těstíčko, které se zakryje a nechá 45-60 minut kynout. K hotovému omládku už jen přidáte zbylé suroviny a uhnětete těsto. S ním už pracujete jako s klasickým kynutým těstem. Obvykle se nechává kynout cca 1-1,5 hodiny.
- Rohlíky se pak tvarují z vykynutého těsta. Vykynuté těsto na vále propracujte a rozdělte na 12 stejných dílů (platí pro těsto z cca půl kila mouky, z menšího množství těsta připravíte dílků méně). Z jednotlivých kousků vytvarujte bulky a nechte je na stole zakryté utěrkou asi 5-7 minut odpočinout. Poté každý bochánek rozválejte malým válečkem do tvaru trojúhelníku a ten od širší strany sviňte směrem ke špici. Snažte se jednotlivé vrstvy pevněji utahovat. Jednou rukou rolujte a druhou popotahujte cíp, aby bylo vrstev těsta co nejvíc.
- Hotové rohlíky ještě rukou rozválejte na tenčí a delší. Pak je přeneste na plech vyložený pečicím papírem, postříkejte vodou, aby neoschly a nechte kynout ještě asi 20 minut.
- Rohlíky můžete navíc posypat solí, kmínem, mákem nebo třeba i nasekanými škvarky. Pak už je stačí jen upéct pěkně dozlatova při teplotě 200-220 °C.
Recept na domácí rohlíky s omládlém
Pokud jsme vás na domácí rohlíky nalákali, můžete se rovnou pustit do pečení podle našeho ověřeného receptu. Jak na to?
Na omládek budete potřebovat: 100 ml vlažné vody, 1 lžičku včelího medu (nebo sladěnky), 10 g droždí, 125 g hladké mouky. Dále si připravte: 5 g cukru, 140 ml vody, 1,5 lžičky soli, 355 g hladké mouky, 25 g tuku (sádla nebo másla, případně i Hery).
- Suroviny na omládek dobře promíchejte, pak v míse zakryjte a nechte 35–45 minut kynout. Přidejte zbytek surovin a vypracujte těsto, které nechte v teplém prostředí dobře nakynout. Během kynutí je nejméně jednou propracujte a nechte znova vykynout.
- Vykynuté těsto opět propracujte, rozdělte na dílky a vytvarujte rohlíky (12 menších nebo 8–10 velkých). Na plechu, v teplém a pokud možno vlhkém prostředí (aby neokoraly), je nechte dobře nakynout. Potřené vodou je pečte ve vyhřáté troubě při teplotě 220–230 °C po dobu 10–13 minut.
Náš tip: Při přípravě rohlíků můžete postupovat i podle našeho video receptu.
Témata
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Čajové pečivo stříkané sáčkem se zdobičkou s námi zvládne téměř každý
Těsto má jiný postup přípravy i jiné složení než klasické linecké. Obsahuje hodně tuku, je křehké a v puse se rozplývá. Můžeme jej tvarovat sáčkem,… Číst více
S marcipánem i modelovací hmotou musíme správně zacházet, abychom je nezničili
Jedná se o několik jednoduchých pravidel, která se opravdu vyplatí dodržovat, pokud má být výsledek dokonalý. Většina z nich platí pro pravý i… Číst více
Retro okénko: Arabesky aneb vánoční chuť dětství. Oblíbené želé bonbony úspěšně konkurovaly kolekcím i salonkám
Věšíte každoročně na stromeček kromě kouliček… Číst více
Pohlreich prozradil, kdo u nich doma peče cukroví i co nemá rád v bramborovém salátu: Dělám si takový polovlašák, říká
Příprava na Vánoce, především pak na Štědrý den,… Číst více
Ochutit nebo obarvit marcipán můžete produkty koupenými nebo přírodními. Vyberte si
Umělá ochucovadla koupíme v drogeriích nebo na cukrářských webech. Máme na výběr pestrou paletu barev, a dokonce i několik příchutí. Více ceněné jsou… Číst více
Falešný vařený marcipán: Naučíme vás vyrobit levnou potahovací hmotu
Základem této hmoty je mouka zpracovaná obdobně jako u odpalovaného těsta. V horké tekutině "odpálíme" mouku a po zchladnutí zapracujeme příchuť a… Číst více
Příběh vánoční kolekce: Prodávaly se v Tuzexu a sloužily i jako úplatky. Jednopatrová stávala 48 Kčs
Pestrobarevné figurky zvířátek a dalších… Číst více
Špaldové rohlíčky, žitné perníčky nebo pohankové linecké aneb Jak se peče z jiných druhů mouky
Vánoční cukroví sice většinou pečeme z klasické… Číst více
Estonský věnec kringel: Severský vánoční moučník je krásně vláčný, omamně voní skořicí a příprava je překvapivě snadná
Skořicové rolky z kynutého těsta určitě znáte.… Číst více
Svátky slavných: Šéfkuchař Roman Paulus šokoval svou alergií na cukr a prozradil, proč dělá dva bramborové saláty
Na vánoční svátky se těší i populární šéfkuchař… Číst více
Přečtěte si Zobrazit více
Klasický rohlík lze doma upéct do 2 korun včetně energií. Tomu domácímu, voňavému a křupavému se nic nevyrovná
Jak snadno tvarovat a péct rohlíky. Domácí mohou být lepší než od pekaře
Na Vánoce patří vaječňák: Nejlepší je z kvalitního rumu a smetany. Pravá vanilka z něj udělá delikatesu
Přečtěte si Zobrazit více
Jak peče rohlíky Josef Maršálek? Těsto podle něj nesmí při kynutí oschnout a prozradil trik, díky kterému budou nádherně křupavé
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Jak dlouho péct rohlíky v troubě? Kratší dobu, při vyšší teplotě a s párou