Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

K masopustu patří škvarky a ty domácí jsou nejlepší. Stačí mít jen správné sádlo na škvaření a kostičky nepodlévat jen vodou
Zdroj: Profimedia

Kvůli kvalitním škvarkům se nemusíte nutně snažit vetřít někam na zabijačku. Stačí si jen o opatřit syrové sádlo, které běžně seženete u řezníka, ale i v supermarketu, a můžete se pustit do škvaření sami. Snadno to zvládnete v hrnci na sporáku a jako bonus získáte ke škvarkůmi domácí sádlo. 

Co se dá dělat ze škvarků?

Škvarky a sádlo jsou jednou z mnoha masopustních specialit. K masopustu totiž neoddělitelně patří zabijačky a právě sádlo je jednou z mnoha dobrot, které lze získat z prasátka. Samotné škvarky jsou pak dokonalou pochutinou k pivu či k vínu, můžete z nich udělat lahodnou škvarkovou pomazánku. A pokud byste je nesnědli jen tak, není nic jednoduššího než je využít i do pečení.

Výborně se hodí nejen do škvarkových placek, ale třeba i do těsta na chleba a dalšího slaného pečiva, a dokonce i toho sladkého, například do závinu. Na sádle, které vám pak vznikne jako vedlejší produkt při škvaření, si pak můžete osmažit nejen masopustní koblihy, využijte je i při přípravě dalších masopustních specialit

Jak vyškvařit sádlo

Předností domácích škvarků je, že si je můžete udělat přesně takové, jaké máte rádi. Můžete je mít malé a křupavější, které oceníte jen tak na zobání nebo do pečiva, nebo naopak velké a měkké, jež se báječně hodí do pomazánek.

Pokud se pro přípravu škvarků rozhodnete, to hlavní, co budete potřebovat, je syrové sádlo. To dělíme na několik typů podle umístění v těle vepříka, přičemž každé je jinak kvalitní. Vyškvařené sádlo, které se nejběžněji prodává v obchodě, bývá často vyškvařeno ze sádla plstního, což je tuková tkáň, jež se nachází na vnitřních stěnách dutiny břišní. Toto sádlo však bývá poměrně tuhé a nemá tu správnou chuť a vůni.

Nejlepší sádlo na škvaření

Mnohem kvalitnější a také chutnější je sádlo hřbetní neboli řemenové, jež je uloženo na svalovině podél páteře. Právě po něm je proto třeba sáhnat. Na chuť vyškvařeného sádla a škvarků má samozřejmě i vliv to, jaký byl původ syrového sádla.

Nejlepší je to od prasat z volného chovu, klidně ale můžete použít i sádlo od řezníka či ze supermarketu. Důležité je, aby bylo čisté, zbavené zbytků masa, kůže a vnitřností, které by se mohly snadno připálit.

Škvarky uděláte snadno doma v hrnci

Na škvaření sádla nepotřebujete žádné speciální pomůcky, vystačíte si jen s obyčejným hrncem, pokud možno hodně velkým. Když už se do toho pustíte, je lepší rovnou škvařit ve větším množstvím.

Sádlo se hodně smrskne (tedy vyškvaří), tak ať to aspoň stojí za to, když už si celý byt provoníte vůní sádla. Samotný proces je poměrně snadný, jen vyžaduje dohled, aby se vám sádlo nevyškvařilo až moc nebo nespálilo. A jak tedy postupovat?

Krok za krokem k dokonalým škvarkům

  1. Před krájením nechte sádlo odpočívat v lednici, aby ztuhlo. Lépe se vám pak bude krájet.
  2. Teprve pak sádlo nakrájejte na kostičky. Pro křupavější škvarky doporučujeme kostičky o hraně asi 1 cm, pokud ale chcete připravit škvarky na pomazánku, mohou být i větší (asi dvoucentimetrové). 
  3. Kostičky sádla dejte do hrnce a zalijte je vodou (na 2 kg sádla použijte asi 100 ml vody). Chcete-li škvarky křupavější, podlijte sádlo trochou mléka (cca 100 ml). Pro zajímavější chuť lze použít i pivo. Postupně zahřívejte a míchejte, aby se sádlo nepřipálilo ke dnu
  4. Když se tekutina vypaří a začne se uvolňovat tuk, přiklopte hrnec a nechte škvařit při mírné teplotě asi hodinu, případně déle podle velikosti kostiček. Optimální teplota sádla by měla být kolem 120 °C.
  5. Ve chvíli, kdy tuk přestane bublat a škvarky jsou zlatavé, je hotovo. Sceďte sádlo přes cedník do sklenice a nechte škvarky okapat na ubrousku.
  6. Po osolení uložte škvarky do sklenice na chladné místo. V lednici vydrží asi 2 týdny. Jejich trvanlivost prodloužíte tak, že je, zalijete sádlem. Můžete je i sterilovat při teplotě 70 °C přibližně půl hodiny.

Náš tip: Z domácích škvarků si můžete udělat i vynikající pagáčky podle našeho videoreceptu.

Masopust

Masopust, který se lidově označuje jako ostatky, fašank, moravsky voračky, voráčí, končiny či obecně karneval, je svátek mezi Vánocemi a postní dobou. Masopust začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a končí na Popeleční středu, jejíž datum se odvíjí podle termínu Velikonoc. Během masopustu probíhají zabijačky.

S tématem Masopust souvisí:

Smažené vdolky | masopustní koblihy | masopustní šišky | jitrnice

Recepty k tomuto článku