Jak udržet banány čerstvé až 14 dní? Pomůže fígl s drobným předmětem, který běžně vyhazujeme
24. 1. 2024 Historie a zajímavosti
Banány jsou velmi oblíbeným ovocem, které dokáže zasytit a ještě je tak hezky „zabalené na cestu“. Ovšem tohle ovoce má jednu nevýhodu, relativně rychle se kazí. Existuje ale trik, který je dokáže udržet čerstvé až 15 dní.
Předejděte hnědnutí banánů
Často se nám stane, že si nakoupíme banány s tím, že si z nich připravíme spoustu lahodných pokrmů, jako třeba skvělý chlebíček, na který najdete recept zde. Po pár dnech ovšem zjistíme, že jsme otáleli příliš dlouho a ovoce začalo kvůli působení kyslíku na něj hnědnout.
Mnoho lidí v tento moment volí nekompromisní řešení a banány ihned vyhodí. Podle statistik pak celosvětově až 50 milionů tun banánů ročně končí v odpadcích. Přitom existují možnosti, jak tomuto plýtvání předejít.
Mohlo by vás zajímat
Způsob, který nic nestojí
Pokud se dostaneme do fáze, že ve spíži máme lehce nahnědlé banány, nedejme na estetický dojem, protože to vůbec neznamená, že je špatně i něco s ovocem jako takovým. Naopak, může být sladší a pro někoho i příjemnější na chuť.
Jestli ovšem nechcete banány s hnědší slupkou konzumovat, předejděte za pomoci snadného „triku“ tomu, aby se ovoce začalo kazit. Stačí k tomu jen dvě věci a můžete mít po problému. Navíc využijete i produkt, který jste běžně zahazovali, protože jste možná ani netušili, k čemu slouží.
Jak banány ochránit?
Někdo volí balení stonků do alobalu, které částečně pomáhá k prodloužení čerstvosti, ale daleko lepší je použít malé pytlíky plné kuliček, které najdete v každé krabici s novými botami, často se přidávají i k oblečení, nebo k některému druhu léků.
Tyto pro mnohé „tajemné“ pytlíčky totiž obsahují kuličky ze silikagelu - oxidu křemičitého, který perfektně pohlcuje vlhkost. A stejně jako ji nechceme v obuvi, nechceme ji ani při skladování banánů.
Stačí tedy toto exotické ovoce umístit do krabice s víkem a přidat dva nebo tři pytlíčky ze silikagelem (pro tento účel si je odkládejte právě již ze zmíněných nových bot a podobně), nádobu uzavřít a tím je celé „kouzlo“ dokonáno.
Nebezpečí nehrozí
Nabízí se pochopitelně otázka, zda není silikagel nebezpečný pro lidský organismus, nemůže jakkoliv poškodit potraviny nebo zda neohrozí naše domácí mazlíčky.
Sáčky i kuličky silikagelu jsou sice 100% zdravotně nezávadné a ani jejich náhodné požití v malém množství by nemělo nikoho ohrozit, přesto se konzumovat nesmí. Zejména u malých dětí hrozí jejich vdechnutí. Ovšem v blízkosti potraviny sáčky být mohou a také běžně bývají.
Internet pomůže
Pokud nemáte v plánu si v nejbližší době pořizovat nové boty, nebo jste nikdy pytlíčky na pohlcování vlhkosti neskladovali, nevadí. V internetových obchodech lze silikagel koupit velmi jednoduše. Za 60 kusů pytlíků zaplatíte zhruba 130 korun, takže budete mít za rozumné peníze dlouho postaráno o prodloužení čerstvosti vašich banánů.
Náš tip: Z banánů se dají vytvořit skvělé lívance, vyzkoušejte ty z našeho videoreceptu:
Zdroje informací:
britannica.com - Why Do Bananas Turn Brown?
goodhousekeeping.com - Everything you need to know about silica gel pouches
youtube.com - How To Keep Bananas Fresh / Kitchen Tips Online
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Přezrálé banány jako skvělá surovina na pečení: Upéct z nich můžeme voňavou bábovku, klasický chlebíček i jednoduché lívance
Jak vaří v nemocnici, kde je hospitalizována princezna Kate? Menu jako z michelinské restaurace sestavuje špičkový šéfkuchař
7 důvodů, proč zařadit banány do jídelníčku dětí: Budou chytřejší, šťastnější a odolnější!
Přečtěte si Zobrazit více
Tvarohové koblížky: Neodolatelně vláčná a slaďoučká masopustní dobrota je tak jednoduchá, že ji hravě zvládne začátečník
Buchtičky s krémem: Hrnkové těsto usnadní přípravu vláčných buchtiček a s voňavým vanilkovým krémem chutnají jak od babičky
Šestnáctiletý talent z Peče celá země Antonín: Přihlásit do soutěže jsem se nechtěl, přesvědčily mě spolužačky