Pečená kachna je podle odborníků nejlepším masovým jídlem ve střední Evropě: Příprava však má svá pravidla
10. 2. 2024 Historie a zajímavosti
Pečená kachna je jedním z nejtradičnějších a nejpopulárnějších jídel u nás. Kvality tohoto skvělého pokrmu, který si často připravujeme na slavnostní oběd, si všiml i uznávaný světový průvodce tradičním jídlem Taste Atlas. Ten kachnu označil za nejlepší masový pokrm ve střední Evropě.
Národní poklad
Žebříček, který sestavili recenzenti z renomovaného odborného webu Taste Atlas, ukázal, že jídlo, které my bereme jako samozřejmost a velmi často si na něm pochutnváme, může pro jiné znamenat jedinečný kulinářský zážitek. Kromě slavných památek je totiž symbolem naší země i pečená kachna.
Populární server, zabývající se jídlem, píše: „Kachna se obvykle ochucuje kmínem a majoránkou a poté se pomalu peče v troubě dozlatova a dokřupava. Tradičně se podává s bramborami, houskovým knedlíkem, dušeným červeným zelím a příležitostně s hustou omáčkou připravenou z kachního tuku a mouky.“
Mohlo by vás zajímat
Jak na kachnu
To však není zdaleka vše, co je důležité o správné přípravě pečené kachny vědět. Například je před pečením dobré odstranit přebytečný tuk z oblasti krku a dutiny. Kachnu také nezapomeňte důkladně osolit a okořenit zevnitř i zvenčí. Můžete použít například majoránku, tymián, rozmarýn nebo česnek.
Pečení kachny
Při pečení kachnu umístěte na pekáč prsy dolů a pečte přibližně jednu hodinu. Poté kachnu otočte prsy nahoru a pečte další 1-2 hodiny, nebo dokud není kůže krásně zlatavá a křupavá. Celkový čas pečení však závisí na velikosti drůbeže. Aby bylo maso šťavnaté a kůže křupavá, doporučuje se pečení při nižší teplotě po delší dobu. Po upečení nechte kachnu před porcováním odpočinout asi 10-15 minut.
Příloha je důležitá
Kromě klasického knedlíku a červeného zelí se k pečené kachně skvěle hodí také jablečné čatní nebo jablečná omáčka. Sladká chuť jablka totiž jedinečně doplňuje chuť pečené kachny. Místo knedlíků zase můžete vyzkoušet pečené brambory. Připravené na sádle budou ke kachně „sedět“ výtečně.
Pečení není hračka
Při přípravě kachny si dejte pozor na její přepečení. Uvnitř by měla být šťavnatá, takže je důležité ji nepřepéct. Kontrolujte také teplotu, abyste věděli, kdy je kachna perfektně upečená. Ideální vnitřní teplota u prsíčka by měla být kolem 70 stupňů. Dejte si pozor i na tuk, který kachna během pečení uvolňuje. Je dobré ho průběžně odlévat, aby se zabránilo přepalování.
Náš tip: Pokud preferujete kuře, můžete si ho podle našeho videoreceptu připravit podobně jako kachnu:
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
17 receptů na kachnu: Přinášíme vám bohatou inspiraci těmi nejlepšími recepty
Trochu jiný „smažák“: Smažený sýr feta ve speciálním těstíčku podle receptu řecké šéfkuchařky Marianthi božsky chutná
Vynikající škvarková pomazánka třikrát jinak: Její chuť vylepší vařená vajíčka, pikantní křen, ale překvapivě i brambory
Přečtěte si Zobrazit více
Desatero rad na téma kachna: Víme, jak na šťavnaté maso a křupavou kůžičku
Kachna na pomerančích je luxusní pokrm, který snadno zvládne i začátečník. S pomerančovým likérem chutná omáčka božsky
Chyby při přípravě kachny: Nepodceňujte teplotu v troubě ani vhodnou dobu pečení