Tlačenkový salát: Masopustní dobrota s cibulí, hořčicí a okurkou chutná perfektně s čerstvým chlebem
13. 2. 2024 Vaření
Tlačenka patří k těm nejoblíbenějším masopustním a zabijačkovým pochoutkám. Kromě toho, že můžeme tuto dobrotu konzumovat klasicky s octem a cibulí, nebo jen tak na chlebu, nabízí se i její použití do salátu. Ne však do klasického zeleninového, ale do speciálního tlačenkového, který se určitě stane oblíbenou lahůdkou na vašem jídelníčku.
Jídlo chudých
Tlačenka je tradičním pokrmem, připravovaným z vařeného masa, nejčastěji vepřového, ale můžete ji vyrobit třeba i z drůbeže. Má své kořeny v dobách, kdy se usilovalo o maximální využití zvířete a byla historicky považována za jídlo chudých. Vyráběla se totiž z méně ceněných částí zvířat, jako jsou hlavy, nohy, kůže, srdce, jazyk a některé vnitřnosti.
Dnes ovšem tlačenka patří mezi oblíbené pokrmy nejen naší kuchyně. Populární je také na Slovensku, v Polsku, Německu či Rakousku. Recepty na její výrobu se však mohou lišit v v závislosti na regionálních tradicích a chutích.
Mohlo by vás zajímat
Co nesmí chybět
Tlačenkový salát může být velmi rozmanitý díky různým ingrediencím, které do něj můžete zakomponovat, aby obohatily jeho chuť a texturu. Například tenké plátky červené nebo bílé cibule dodají pikantnost, zatímco okurky, ať už nakládané nebo čerstvé, mu přidají osvěžující křupavost, obdobně jako kyselejší jablka nakrájená na menší kousky.
Svěží aroma můžete docílit přidáním bylinek jako je petržel, pažitka nebo kopr. Pro větší kyselost můžete přidat ocet nebo citronovou šťávu. Salát spojí a chutě zvýrazní použití rostlinného oleje. A pro pikantní nebo krémovou texturu můžete přidat hořčici nebo majonézu.
Oblíbený salát je ukázkou toho, jak lze z několika ingrediencí vytvořit chutný pokrm. Jeho příprava nevyžaduje mnoho času ani speciální kuchařské dovednosti, což zjistíte už z našeho receptu.
Tlačenkový salát
Na přípravu jednoduchého jídla z tlačenky budete potřebovat: 250 g tlačenky, 30 g cibule, 80 g řezů z nakládané kapie, 40 g kyselých okurek, 2-3 lžičky plnotučné hořčice, 1 lžíci octa, 2 lžičky oleje, sůl a pepř.
Jak na to:
- Tlačenku nakrájejte na kostičky. Cibuli oloupejte, rozpulte a nakrájejte na tenké měsíčky, okurky na kolečka.
- V míse smíchejte ocet, olej, sůl, pepř a hořčici.
- Do mísy dejte nakrájenou tlačenku, cibuli a okurky. Vše dobře promíchejte.
- Salát nechte uležet v lednici, ideálně tři hodiny. Podávejte s čerstvým pečivem.
Náš tip: Pokud si chcete vyrobit domácí tlačenku, náš videorecept vám poradí:
Témata
Masopust
Masopust, který se lidově označuje jako ostatky, fašank, moravsky voračky, voráčí, končiny či obecně karneval, je svátek mezi Vánocemi a postní dobou. Masopust začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a končí na Popeleční středu, jejíž datum se odvíjí podle termínu Velikonoc. Během masopustu probíhají zabijačky.
S tématem Masopust souvisí:
Smažené vdolky | masopustní koblihy | masopustní šišky | jitrnice
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Holka u plotny radí: Šťavnaté kuřecí řízečky, marinované v jogurtu a smažené v těstíčku, si zamilují malí i velcí
Masopust na vesnici ožívá i v roce 2024: Tradiční masky i veselí jako v dobách dávno zapomenutých
Masopustní akce nabízí slevu 30 % na vše z našeho e-shopu: Nakupte kuchařky za ceny, kterým neuvěříte
Přečtěte si Zobrazit více
Jiřina Bohalová v mládí z nouze jedla i tlačenku pro psy. Dnes ale ráda vaří i peče, třeba tento strouhaný koláč
Jitrnice patří k masopustu: Aby při opékání dozlatova nepraskly, stačí je obalit v mouce nebo použít fígl s vodou
Vynikající polévka prdelačka z kroupového jelítka chutná jako na zabijačce, přitom ji doma připravíte snadno a rychle