Bůček v kysaném zelí: Šťavnaté jídlo z jednoho hrnce dokonale propojí chutě obou ingrediecí a prospěje mu i černé pivo
22. 2. 2024 Vaření
Vepřový bůček a kysané zelí do české kuchyně patří a báječně spolu ladí. Připravte si bůček v kysaném zelí v jednom hrnci a uvařte vynikající oběd. Chutě obou ingrediencí se krásně prolnou.
Bůček a kysané zelí
Bůček sice není nejzdravější kus masa, ale do české kuchyně patří. Oproti tomu kysané zelí má na organismus příznivý vliv. Obzvlášť, pokud si kvašené zelí připravíme doma. Jde to i v paneláku. Kysané zelí obsahuje díky procesu fermentace zdraví prospěšné látky, jako jsou probiotika a zvyšuje obsah vitaminů, minerálů a antioxidantů, jak uvádí studie z roku 2021.
Když bůček zkombinujeme s kysaným zelím a připravíme obě potraviny najednou, vznikne velmi dobré propojení chutí.
Mohlo by vás zajímat
Ingredience na bůček s kysaným zelím
K bůčku a kysanému zelí určitě patří cibule, chuť můžeme doplnit česnekem. Zajímavou kombinací se zelím je nastrouhané jablko. Z koření pak přidáme kmín, pepř a sůl. Chuti prospěje i anglická slanina. Vše můžeme zalít silným hovězím vývarem. Velmi zajímavou variantou je místo něho využití černého piva. Jestliže nechceme zelí zahustit moukou, můžeme k tomu využít nastrouhanou bramboru varného typu C.
Pokud bychom přece jen chtěli nahradit bůček, můžeme zvolit třeba plecko nebo krkovičku.
Kdo nemá rád kyselé, toho asi nepřesvědčíme, ale pokud tuto chuť zvládáte bez problému, pak si klidně dopřejte jednu malou misku kysaného zelí každý den! Tato zázračná pochoutka totiž díky procesu…
Bůček v kysaném zelí
Na přípravu tohoto jídla si připravte: 600 g vepřového bůčku bez kosti, 400-500 g kysaného zelí (nejlépe domácího), 1 jablko, 1 střední cibule, 4 stroužky česneku, polohrubá mouka, masox, kmín, pepř, sůl a 10 dkg anglické slaniny.
Jak na to? Pěkný prorostlý bůček pokrájejte na kostky cca 2 x 2 cm, osolte ho a opepřete. Přichystejte si hlubší pánev nebo kastrol, nádobu rozehřejte a vložte do ní maso. Opékejte tak dlouho, dokud nepustí tuk. Maso vyndejte a dejte stranou.
Česnek oloupejte. Cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno. Pokud zbude hodně tuku, tak část slijte a na zbylé pak orestujte cibuli do světle hněda. Slaninu nakrájejte na kostičky a přidejte k cibuli. Těsně před koncem restování prolisujte do směsi česnek a krátce ho osmahněte.
Kysané zelí nechte okapat a pokrájejte ho. Jablko nastrouhejte a spolu se zelím přidejte k cibuli. Směs pokmínujte, případně přidejte půl až kostku masoxu, podlijte cca 1 dcl vody a duste pod pokličkou cca 20 minut. Pak zelí zaprašte polohrubou moukou, pořádně promíchejte, vraťte zpět maso, přilijte cca 1-1,5 dcl vody a duste dalších 20-30 minut. Jako příloha jsou vhodné třeba šťouchané brambory s orestovanou cibulkou.
Zdroj:
ncbi.nlm.nih.gov: Anti-Inflammatory and Immunomodulatory Properties of Fermented Plant Foods
Náš tip: Připravit si také můžete nakládaný bůček podle tohoto videoreceptu:
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Budapešťská pomazánka chutná báječně. Je skvělá na čerstvém pečivu i na topinkách
Šťouchané brambory: Jednoduchá klasika s osmaženou křupavou cibulkou a čerstvými bylinkami chutná fantasticky
Na Vánoce patří vaječňák: Nejlepší je z kvalitního rumu a smetany. Pravá vanilka z něj udělá delikatesu
Přečtěte si Zobrazit více
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Kysané zelí patří mezi české superpotraviny. Na podzim vás ochrání před virózami i bacily!
Jak na dokonalé domácí kysané zelí? Jednoduchý postup zaručí dobrý výsledek i v paneláku, stačí dodržet několik zásad