Moon pies aneb Měsíční koláčky: Křehké americké sušenkové sendviče s náplní nadýchanou jak obláček připravíte i doma
22. 2. 2024 Vaření
U nás moon pies moc známé nejsou, v Americe jde o jednu z nejoblíbenějších svačinek dětí i dospělých. Tyto sušenkové sendviče s náplní z marshmallow se vyrábějí v mnoha příchutích. A protože jsou u nás hůře sehnatelné, není nic jednoduššího, než si je upéct doma.
Americké měsíční koláčky versus čínské
Při zmínce o moon pies si někteří možná vybaví slavné čínské pečivo, známé právě pod stejným českým názvem měsíční koláč. Tento sváteční koláč se ale angličtině jmenuje moon cake a vypadá úplně jinak – dělá se z křehkého těsta, v jehož středu se ukrývá speciální kořeněná náplň.
To americké moon pies jsou spíš takové sušenkové sendviče nebo sendvičové sušenky s náplní uprostřed – trochu jako třeba Oreo nebo Disko. Mezi dvěma křehkými sušenkami se ovšem neukrývá krém, ale bílá vrstva marshmallow, která v originální verzi krásně kontrastuje s čokoládovou polevou, jíž jsou koláčky polité.
Mohlo by vás zajímat
Svačina velká jako měsíc
Měsíční koláčky patří dodnes v Americe k nejoblíbenějším sladkostem, a to navzdory tomu, že nejde o žádný moderní vynález. Tato populární dobrota se vyrábí již od počátku minulého století a k jejímu vzniku se váže zajímavý příběh, která dal sušenkám i jméno. Roku 1917 prý obchodníci z firmy Chattanooga Bakery, Inc. hledali praktickou svačinku pro horníky pracující v uhelných dolech.
Jeden z obchodních cestujících tehdy oslovil jistého horníka v Kentucky, co by si nejradši dal ke svačině. Horník tehdy řekl, že by měl chuť na grahamové sušenky s marshmallow a neskromně dodal, že by si přál, aby jeho svačina byla „velká jako měsíc“. A tak se zrodila myšlenka vytvořit sušenky, které by měly tvar měsíce (původně byly velké 10 cm, dnes se vyrábějí i v mini verzích nebo i vícevrstvé se třemi sušenkami) a náplň z bonbónů marshmallow, jež získaly název moon pies.
Byly syté, vešly se do svačinkového boxíku a horníci je milovali, vždyť tehdy stála jedna sušenka jen 5 centů. Během druhé světové války se moon pies dodávaly hlavně vojákům na frontě. Po válce nastal v Americe velký baby boom a koláčky se začaly dávat jako školní svačina tehdejším dětem. Dodnes jsou moon pies pro mnohé Američany symbolem dětství.
Měsíční koláčky v mnoha příchutích
Až do dnešních dob jsou měsíční koláčky spojovány s kuchyní amerického jihu a jsou považovány za legendární pochoutku a trochu i součást místní kultury. Podávají se na festivalech, poutích, rodinných oslavách, piknicích, zkrátka na každé významné události.
Když roku 2017 sušenky slavily 100. výročí, vrátila se společnost k původní receptuře a dokonce vyhlásila soutěž, jejíž hlavní cenou byla zásoba měsíčních koláčků na 100 let. To už je pořádné množství, naštěstí je z čeho vybírat, koláčky se totiž v současnosti prodávají v mnoha příchutích, přičemž pět je základních (čokoládová, vanilková, banánová, jahodová a slaný karamel). Postupně se však přidávaly i další, třeba pomeranč, jahoda, kokos, arašídové máslo nebo dýňové koření.
Jak na domácí moon pies?
U nás moon pies seženete jen ve specializovaných obchodech s americkými cukrovinkami (třeba Candy-store.cz), v Americe naštěstí vznikly i domácí verze těchto koláčků a jednu si nyní můžete upéct i vy. Jak na to?
Budete potřebovat: ½ hrnku změklého másla, ½ šálku krystalového cukru, ¼ šálku třtinového cukru, ½ lžičky soli, 1 velké vejce, 1 žloutek, 1 lžičku vanilkového extraktu, 1 a ¾ šálku hladké mouky, 1 lžíci kukuřičného škrobu. Na náplň si připravte: 2 lžíce vody, 2 lžíce lehkého kukuřičného sirupu, ⅓ šálku krystalového cukru, 1 bílek, ½ lžíce želatiny v prášku, 1 lžíci studené vody, ¼ lžičky vanilkového extraktu. Na čokoládovou polevu: 340 g hořké čokolády, nasekané na kousky a 1 lžíci rostlinného oleje.
- V míse vyšlehejte máslo, cukry a sůl elektrickým šlehačem do pěny, přidejte vejce, žloutek a vanilku a šlehejte, dokud se vše nespojí. V jiné míse smíchejte mouku a kukuřičný škrob. Vše smíchejte s máslovo-žloutkovou směsí. Z těsta vytvarujte kouli, přikryjte plastovou fólií a dejte do chladničky alespoň na 2 hodiny.
- Předehřejte troubu na 180 °C. Z těsta odebírejte kousky o velikosti polévkové lžíce a vyválejte z nich kuličky. Kuličky těsta položte 2 cm od sebe na plech vyložený pečicím papírem. Pečte 10 až 12 minut. Pak nechte sušenky vychladnout.
- Na náplň v kastrolku smíchejte vodu, kukuřičný sirup a cukr. Přiveďte k varu a vařte, dokud sirup nedosáhne teploty 90 °C. Mezitím ve velké míse vyšlehejte bílky na střední rychlost, dokud se nevytvoří měkké špičky. Želatinu namočte do vody podle návodu na obalu a nechte nabobtnat. Pak ji dejte do sirupu a míchejte, dokud se zcela nerozpustí. Za stálého mixování poté sirup přilévejte do vyšlehaného bílku. Přidejte vanilku. Zapněte mixér na středně vysokou rychlost a pokračujte ve šlehání, dokud nebude směs tuhá.
- Přeneste marshmallow krém do cukrářského sáčku s kulatou špičkou. Na spodní stranu poloviny sušenek dejte trochu krému a zakryjte druhou sušenku, aby vznikl sendvič. Čokoládu rozpusťte společně s olejem ve vodní lázni, až vznikne hladká poleva. Do ní pak postupně namočte sušenky, nechte okapat a pak na mřížce zaschnout. Pak už si můžete na měsíčních koláčcích pochutnávat.
Náš tip: Máte-li rádi domácí sušenky, můžete vyzkoušet i ty z ovesných vloček podle našeho video receptu.
Moonpie.com: History never tasted so good
Bakedbyanintrovert.com: Homemade Moon Pies
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Sušenky Iced VoVo jsou pokryté fondánovou vrstvou, zdobené malinovým džemem a sypané strouhaným kokosem
Buchty po ránu: Vynikající arašídové sušenky podle Josefa Maršálka zvládnete upéct jen ze čtyř surovin, navíc bez mouky
Křidýlka jako z KFC: Slavnou americkou specialitu amerického jihu snadno uděláte i doma. Máme recept!
Přečtěte si Zobrazit více
Deset školních svačinek z celého světa: Ve Švédsku frčí tousty s čoko posypkou, v Turecku lodička se sýrem a v Izraeli bamba
Americký Sad cake neboli „smutný" dort voní oříšky a díky snadnému hrníčkovému receptu je připraven za chvilku
APRÍL! Máme v rukávu pár triků, jak někoho nachytat. Na závěr přinášíme vtipný kvíz