Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Brokolice je v české kuchyni stále oblíbenější. Víte však, jak si správně očistit?
Zdroj: Freepik, 8photo

Omývání zeleniny a ovoce je velmi důležitým krokem před jejich konzumací. Děláme ovšem skutečně vše pro to, abychom se zbavili například hmyzu, který v některých druzích potravin může zůstat? Jak ukazuje zajímavé video na sociálních sítích, například u brokolice můžeme mít velké rezervy.

Pryč s nechtěným broukem

Ačkoliv o nutném omývání některých potravin moc dobře víme, často na něj „zapomeneme“. Přitom, kdo z nás by si přál pozřít s porcí lahodné zeleniny i nějakého drobného tvora, který po špatném očištění zůstal uvnitř.

Otázkou tedy zůstává, kde děláme zmiňovanou chybu? Je to jednoduché, omýváme brokolici špatným směrem, tedy košťálem dolů. Jak předvádí tiktoker s nickem andrelifehack ve svém videu, právě to může vést k nedostatečnému očištění.

@andrelifehack Broccoli 🤢#andreiemelianov #lifehack #andrelifehack #lifehacks ♬ оригинальный звук - This is hack

Zbavte se pesticidů

Je zároveň velmi důležité si uvědomit, že omývání zeleniny je nezbytným krokem před její konzumací nebo tepelnou úpravou. Nejen, že se tak i podle studie z roku 2022 zbavíme alespoň části pesticidů, které jsou v zelenině, prodávané třeba v supermarketech obsaženy běžně, ale také odstraníme některé bakterie.

Omývání také pomáhá zbavit zeleninu nečistot a prachu, které se na ní mohou nahromadit během sklizně, dopravy a skladování.

Kartáček i ocet

Pokud si chcete být jisti, že zeleninu, kterou se chystáte konzumovat, očistíte skutečně dobře, zapamatujte si pár rad. Pro pevnější zeleninu, jako je meloun nebo brambory, je užitečné použít kartáček k odstranění pevně uchycených nečistot.

Zeleninu, která bude konzumována syrová, je třeba důkladně opláchnout pod tekoucí vodou a nechat uschnout. V některých případech může být užitečné použít vodu smíchanou s octem, aby došlo k dodatečnému odstranění bakterií, je ovšem třeba vědět, na které druhy zeleniny je možné octový roztok použít.

Jak na „čistou“ brokolici

Konkrétně brokolici můžete očistit velmi jednoduše. Odstraňte všechny listy, pokud je stonek příliš dlouhý nebo dřevnatý, ořízněte jeho konec.

Následně brokolici rozdělte na menší růžičky, které vložíte do misky s vodou. V tomto případě můžete přidat i trochu octa nebo soli, což pomáhá odstranit případné zbývající škůdce nebo pesticidy. Poměr je daný - na jeden litr vody přijde lžíce octa nebo soli.

Růžičky brokolice ponořte do připravené vody a nechte je namočené asi 5-10 minut. Poté brokolici vyjměte a důkladně ji opláchněte pod tekoucí vodou, aby se odstranily všechny nečistoty a zbytky roztoku.

Po opláchnutí si prohlédněte růžičky, jestli na nich nezůstaly žádné viditelné nečistoty nebo malí škůdci. Nakonec brokolici důkladně osušte. Můžete ji nechat oschnout přirozeně na čistém utěrce nebo použít papírové ručníky pro odstranění přebytečné vody.

Náš tip: Brokolice se dá v kuchyni využít mnoha způsoby, vyzkoušejte třeba skvělý krém podle našeho videoreceptu:

Zdroj informací:

ncbi.nlm.nih.gov - Effectiveness of Different Washing Strategies on Pesticide Residue Removal: The First Comparative Study on Leafy Vegetables

Recepty k tomuto článku