Jarní jídelníček 50. let v Československu: Stará slepice, převařené mléko a saláty, které se nedoporučovalo mýt v potoce
6. 4. 2024 Historie a zajímavosti
Padesátá léta minulého století byla ve znamení budování socialismu, překračování plánů v továrnách a zakládání zemědělských družstev. Zásobování pracujících však trochu pokulhávalo, proto se spousta lidí spoléhala na vlastní zahrádku nebo na příbuzné na venkově. A jaká jídla se podle dobové propagandy měla připravovat na jaře?
Pravidelné zásobování potravinami mělo výkyvy
Padesátá léta nebyla žádnou idylickou dobou. V kulisách života a práce povinně nadšených dělníků a pilných zemědělců, ale také drsných politických procesů a hledání nepřátel socialismu, tak trochu vázlo zásobování základními potravinami. Proto bylo potřeba lidi správně „nasměrovat“, co, proč a kdy jíst.
Kromě článků v dobovém tisku se k tomuto úkolu skvěle hodily kuchařské knihy. A zatímco dneska o ně v knihkupectvích doslova zakopáváme, limitovaný příděl papíru z nich lehce vytvořil nedostatkové a doslova podpultové zboží.
Například Rok v české kuchyni měl v roce 1959 za sebou už druhé vydání s celkem více než 103 000 výtisky. Kuchařka naší vesnice o několik let později atakovala ve čtvrtém vydání celkový náklad 280 000 kusů!
Zdá se to sice hodně, ale jiné kuchařky k dostání nebyly, takže se neustále dělaly dotisky. Netisklo se tolik knih jako dnes, takže ty, které se dostaly na pulty, paradoxně měly na dnešní dobu neuvěřitelně vysoký náklad (zahraniční detektivky i 100 000 kusů).
Mohlo by vás zajímat
Zbytky ze spíže a stará slepice
A co se doporučovalo pro časné jaro? Především šetřit zásobami. Pokud měl někdo ještě zavařené maso ze zabíjačky nebo uzené, mělo se s ním zacházet tak, aby vydrželo až do žní.
Velkokapacitní drůbežárny byly teprve v plenkách, takže kuřata ještě nebyla běžnou součástí jídelníčku. Ten se podle knihy Rok v české kuchyni měl obohatit starou slepicí, která už nenese, nebo králíkem.
Mohlo by vás zajímat
Zeleň na stole
Mezititulek jsem si vypůjčila z již zmíněné publikace Rok v české kuchyni. První jarní bylinky, saláty a natě byly totiž tehdy oslavovány jako zdroj tak potřebných vitaminů. Prvním salátem byl ten z polníčku, který se měl sázet hned poté, jak slezl sníh.
Další glorifikovanou zeleninou byl hlávkový salát, protože... „v rodinách, kde se tento salát pravidelně požívá, nejsou děti bledolící a chudokrevné, nýbrž že jim tvářičky zdravím jen kvetou!“
Mohlo by vás zajímat
Neomývat vodou z potoka
Zásadní informací bylo to, že salát se podává syrový a před servírováním je potřeba ho omýt. Ovšem pouze pitnou vodou z veřejného vodovodu nebo pravidelně kontrolované studny, nikoli z potoka.
Na jaře také začaly slepice pravidelně snášet vajíčka, proto se s nimi už nemuselo tak šetřit (vejce se před zimou nakládala do tzv. vodního skla, byla pak použitelná do vaření a pečení).
Mohlo by vás zajímat
Důležité mléko a čisté dojičky
Protože se na jaře všude zelenalo, lépe se stravovaly i krávy, které více dojily. Mléko bylo postaveno na piedestal správné výživy jako naprosto nezbytná součást jídelníčku dětí i dospělých.
Popisoval se i postup, jak správně dojit. Dojičky měly mít na sobě čistě vypranou zástěru a šátek, ruce si měly umýt teplou vodou a mýdlem až po lokty. Kravičkám pak bylo potřeba umýt vemeno. Samozřejmostí pro spotřebitele pak bylo mléko převařit.
Mohlo by vás zajímat
A jaký byl doporučený jídelníček?
Polévky se doporučovaly především zeleninové, tedy celerová, zeleninová s ovesnými vločkami, pórková s krupicí nebo z kysaného zelí. Na jídelníčku měly být i luštěninové, ale také hovězí polévka s rýží nebo nudličkami, nebo vydatná gulášová.
Po syté polévce, jako byly právě gulášová či luštěninové, následovalo často sladké jídlo, například kynuté knedlíky s povidly nebo buchty s tvarohem.
K večeři byly oblíbené byly zbylé knedlíky s vejci, rizoto s houbami, pomazánky z tvarohu či fleky s uzeným masem.
Ačkoli nám možná některé pokrmy vyvolávají úsměv na tváři, stále podobný jídelníček najdeme i dnes v závodních jídelnách a školách a školkách. A mnozí z nás na tato tradiční obyčejná jídla nedají dopustit.
Náš tip: Pórková polévka podle našeho videoreceptu evokuje náladu padesátých let.
Zdroje informací:
M. Úlehlová-Tilschová: Rok v české kuchyni
Dr. Marie Hrubá a František Raboch: Kuchařka naší vesnice
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Co se jedlo za války: Recepty na vánočku bez vajec, med z margarínu nebo krém skoro z ničeho můžete zkusit i dnes
Čech na výletě v Dubaji ochutnal virální dubajskou čokoládu: Prozradil nám, kolik za ni zaplatil i jestli stojí za ten humbuk kolem
Přečtěte si Zobrazit více
Jídelníček na rekreacích ROH: Vydatné snídaně, na oběd výběr ze čtyř jídel a pokaždé tradiční moučník
Jak se jedlo v 60. letech: Voňavé jitrničky, guláš jako předehra a pěkně tučný ovar s křenem aneb Taková domácí zabíjačka
Jak vařila moje babička v 60. letech: Nákupy v konzumu, mléko v bandasce a tahle nastavovaná kaše, to bylo naše dětství