Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Majonéza s medvědím česnekem podle Těhotnýho kuchaře rozhodně stojí za vyzkoušení.
Zdroj: se souhlasem Těhotnýho kuchaře, Freepik, foodbynature/ koláž Toprecepty

Majonéza má v naší kuchyni téměř nezastupitelné místo. Nejen, že ji přidáváme do mnoha pokrmů, jako jsou saláty nebo pomazánky, ale rádi si ji užíváme také ve formě tatarské omáčky, třeba k některým smaženým jídlům. Klasickou majonézu však můžeme dochutit mnoha ingrediencemi, například i medvědím česnekem, jak ukazuje Těhotnej kuchař.

Vznikla náhodou

Majonéza je oblíbená po celém světě, protože se může pochlubit rozmanitými variantami i způsoby použití. Historie omáčky není zcela jasná, ale populární teorie tvrdí, že byla vynalezena de facto náhodou ve Francii v polovině 18. století během sedmileté války kuchařem, který chtěl vytvořit krémovou omáčku z olivového oleje a vejce.

Složení se může lišit v závislosti na regionálních preferencích a chutích, ale základními složkami majonézy jsou žloutky, rostlinný olej a ocet nebo citronová šťáva. Kromě tradiční receptury ovšem existují i různé další varianty, obsahující další ingredience, jako jsou česnek, bylinky či koření.

Experimenty s majonézou

Přestože je bohatá na tuky, majonéza také obsahuje důležité vitaminy a minerály z oleje a vajec. Pro ty, kdo sledují příjem kalorií nebo mají některé z dietních omezení, existují moderní varianty s nižším obsahem tuku nebo alternativním složením, například s cizrnou místo vajec.

V moderní gastronomii se často s majonézou experimentuje, například přidáním netradičních přísad, jako jsou wasabi, mango nebo dokonce káva, které mají vytvořit nové a specifické chutě. Tu rozhodně přidává i stále populárnější medvědí česnek, s jehož použitím se majonéza mění nejen chuťově, ale také barevně. 

Česnek jinak

Pro své chuťové kvality a zdravotní přínosy se medvědí česnek těší popularitě nejen mezi kuchaři, ale i mezi lidmi, kteří dodržují zdravý životní styl. Podle studie z roku 2022 obsahují jeho listy množství biologicky aktivních látek s antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi, což přispívá k jeho pozitivnímu přínosu nejen v pokrmech, ale i v přírodní medicíně. Navíc dokáže chuťově plnohodnotně zastoupit klasický česnek. Třeba v majonéze, kterou na svém instagramovém profilu prezentoval oblíbený influencer Těhotnej kuchař.

Majonéza z medvědího česneku

Na přípravu zelené česnekové majonézy budete potřebovat: 4 dcl slunečnicového oleje, 10 listů medvědího česneku, 2 žloutky, 1 lžičku plnotučné hořčice, 1 lžíci červeného vinného octa, sůl a bílý pepř.

Jak na to?

  1. Do rendlíku dejte zvolna ohřívat slunečnicový olej, dokud nebude mít 75 stupňů.
  2. Mezi tím si nakrájejte medvědí česnek na nudličky a dejte ho do mixéru, kam následně přilejte zahřátý olej a zhruba 2-3 minuty mixujte.
  3. Do skleněné misky dejte cedník a do něj papírovou utěrku. Vlijte olej a nechte ho zvolna překapat (může to trvat i několik hodin). 
  4. Do další misky dejte žloutky, lžičku plnotučné hořčice, ocet, špetku soli a bílého pepře. Vše elektrickým šlehačem pořádně rozmíchejte.
  5. Poté postupně zašlehávejte zchladlý zelený olej. Ze začátku přilévejte olej pomaleji, když je majonéza hustší, můžete přilévat rychleji.
  6. Hotová majonéza se hodí do burgerů, sendvičů nebo do salátů.

Rady Těhotnýho kuchaře:

  • Místo papírové utěrky můžete při cezení oleje použít plátýnko.
  • Červený vinný ocet můžete nahradit šťávou z limetky nebo citronu. 
  • Pokud si chcete z majonézy udělat remuládu, přidejte lžičku hořčice, nasekané kapary, nakrájené kyselé okurky, nasekanou pažitku, špetku soli a zamíchejte. Skvěle se hodí třeba k pečenému kuřeti s bramborem.

Zdroj informací:

steric.com.au - Tracing the adventurous history of mayonnaise 

sciendo.com - Evaluation of the Phenolic Profile of Bear’s Garlic (Allium Ursinum L.) Leaves

Náš tip: Připravte si domácí majonézu třeba i podle našeho videoreceptu:

Recepty k tomuto článku