Začínáte pěstovat rajčata? Základní výbava vyjde zhruba na 400 Kč, potřeba jsou správné květináče, zemina i tyčky
19. 4. 2024 Zahrada
Chcete vlastní voňavá rajčata? Na pěstování nepotřebujete zahradu, stačí vám balkon, terasa. Co je třeba nakoupit na pěstování rajčat? V našem seriálu vás budeme seznamovat s tím, jak si poradit jako začátečník.
Pěstujeme rajčata
I když máme zahradu, často pěstujeme rajčata v nádobách, není tedy důvod nevyzkoušet tuto zeleninu, i když bydlíme v bytovce. Hodí se balkon a nejlépe se rajčatům bude dařit u slunečné stěny, kde mohou být navíc chráněna stříškou, aby na ně nepršelo.
Rajčata milují teplo a zkušení zahrádkáři říkají, že se mají rostlinky dávat na venkovní stanoviště až po svátcích tzv. tří ledových mužů. Pankrác, Servác a Bonifác, zvaní jako "ledoví muži" nebo "tři zmrzlí", mají svátek 12., 13. a 14. května. Dříve totiž v této době bývaly ranní mrazíky, které mohly rostlinky poškodit. Ať už se rozhodneme dát rajčata ven kdykoliv, je potřeba sledovat předpovědi, abychom o ně nepřišli.
Než dáme sazeničky do nádoby a ven, postupně je otužujeme (větráním, vynášením ven na kratší dobu). Pozor aby jim během postupného zvykání sluníčko nepopálilo listy. Kromě vhodného místa a dostatku vláhy potřebujeme na pěstování i vhodné sazeničky, zeminu, nádobu, hnojivo a případně tyčky.
Mohlo by vás zajímat
Vhodné sazeničky rajčat
Mezi základní druhy rajčat patří keříčková, balkonová a tyčková. Pokud máme k dispozici málo prostoru, hodí se obzvlášť keříčková a balkonová (ta mohou být i převislá). Obvykle nejsou zapotřebí podpůrné tyče a konstrukce. Tyto rostlinky mívají menší plody. Keříčková rajčata mají kratší vegetační dobu. Na plody se pak můžeme těšit dříve než u tyčkové varianty. U keříčkové odrůdy nevyštipujeme boční výhony jako v případě tyčkových.
Protože je letos příroda o trochu napřed, místo předpěstování rajčat je lepší sazeničky koupit. Sazeničky rajčat můžeme sehnat v obchodech už zhruba za 12-20 korun.
Nádoba na pěstování rajčat
Aby se rajčatům dobře dařilo, potřebujeme správnou nádobu. Vhodný je květináč, ideálně samozavlažovací, ze kterého si rostlina průběžně bere potřebnou vláhu. Pokud chceme zasadit jednu rostlinu, bude nám stačit nádoba o velikosti 35 x 35 cm. Na dvě rostliny bude zapotřebí nádoba o velikosti 50 x 50 cm. Obojí se týká tyčkových a keříčkových rajčat. Čím větší a hlubší nádoba bude, tím lépe. Nádoby bývají s plným dnem. Není třeba mít strach, že rajčata přelijeme. Denně je v průměru potřeba zhruba litr vody.
Balkonová rajčata mohou být zasazena i do truhlíků a menších nádob s hloubkou 15–20 cm. Na balkon si můžeme pořídit i převislá rajčata, která dáváme do závěsných nádob o hloubce 15-20 cm.
Rajčata se dají pěstovat i v silném igelitovém pytli, ve vědru, a dalších nádobách odpovídajících rozměrů. Nádoby jsou ideální barevné. Je třeba dát pozor na to, že nevhodné jsou černé a průhledné materiály, protože by se mohly přehřívat kořeny. Samozavlažovací nádoby jsou ale nejvhodnější.
Nejmenší samozavlažovací květináč 25 x 25 je možné koupit už od 100 Kč.
Zemina na rajčata
Sazenice vkládáme do nového substrátu, abychom jim zajistili dostatek živin a budou i tak chráněnější před chorobami. Vhodným substrátem je ten pro plodovou zeleninu, vhodný je i zahradnický substrát, obohacený o kompost. Na dno ale můžeme dát i lopatku dřevěného popelu, variantou je i posekaná tráva.
Dvacetilitrový substrát na rajčata je možné pořídit za 55 Kč.
Hnojení rajčat
První hnojivo na rajčata bychom měli využít do týdne po zasazení. Na hnojení rajčat jsou ideální přidávat speciální hnojiva. Tradiční jsou třeba slepičince. Nakoupit je můžeme v tekuté podobě. Rajčata hnojíme zhruba dvakrát za měsíc podle toho, jak máme výživnou půdu.
1 kg organominerálního hnojiva stojí necelých 80 Kč.
Rajčata chutnají skvěle v omáčkách, na pizze, na těstovinách, zapečená s masem a se sýrem, ale třeba i syrová - například italská dobrota caprese z rajčat, mozarelly, balzamica a bazalky je toho…
Tyčky na uchycení rajčat
Pokud máme k dispozici větší prostor a rozhodneme se pro pěstování tyčkových rajčat, hodí se podpůrné systémy. Využijeme kovové či bambusové tyčky. Variantou jsou i dřevěné tyčky. Podpůrné tyčky dáváme už při sázení rajčat. Tyčková rajčata postupně zaštipujeme, ale o tom zase v některém z příštích dílů seriálu.
Tyčka o výšce 180 cm stojí asi okolo 90 Kč. Variantou je také pevnější klacek z lesa.
A kolik zhruba stojí startovací sada na pěstování jedné sazeničky rajčat? Je třeba počítat asi s 337 Kč.
Zdroje informací:
permazahrada.cz: Pěstování rajčat na balkoně
nkz.cz: Vše, co byste měli vědět o rajčatech
semena.cz: Rajčata
Náš tip: Z rajčat si můžeme připravit řadu pokrmů. Jedním z nich jsou míchaná vejce s rajčaty a medvědím česnekem.
Témata
Mohlo by vás zajímat
Související obsah
Čajové pečivo stříkané sáčkem se zdobičkou s námi zvládne téměř každý
Těsto má jiný postup přípravy i jiné složení než klasické linecké. Obsahuje hodně tuku, je křehké a v puse se rozplývá. Můžeme jej tvarovat sáčkem,… Číst více
S marcipánem i modelovací hmotou musíme správně zacházet, abychom je nezničili
Jedná se o několik jednoduchých pravidel, která se opravdu vyplatí dodržovat, pokud má být výsledek dokonalý. Většina z nich platí pro pravý i… Číst více
Retro okénko: Arabesky aneb vánoční chuť dětství. Oblíbené želé bonbony úspěšně konkurovaly kolekcím i salonkám
Věšíte každoročně na stromeček kromě kouliček… Číst více
Pohlreich prozradil, kdo u nich doma peče cukroví i co nemá rád v bramborovém salátu: Dělám si takový polovlašák, říká
Příprava na Vánoce, především pak na Štědrý den,… Číst více
Ochutit nebo obarvit marcipán můžete produkty koupenými nebo přírodními. Vyberte si
Umělá ochucovadla koupíme v drogeriích nebo na cukrářských webech. Máme na výběr pestrou paletu barev, a dokonce i několik příchutí. Více ceněné jsou… Číst více
Falešný vařený marcipán: Naučíme vás vyrobit levnou potahovací hmotu
Základem této hmoty je mouka zpracovaná obdobně jako u odpalovaného těsta. V horké tekutině "odpálíme" mouku a po zchladnutí zapracujeme příchuť a… Číst více
Příběh vánoční kolekce: Prodávaly se v Tuzexu a sloužily i jako úplatky. Jednopatrová stávala 48 Kčs
Pestrobarevné figurky zvířátek a dalších… Číst více
Špaldové rohlíčky, žitné perníčky nebo pohankové linecké aneb Jak se peče z jiných druhů mouky
Vánoční cukroví sice většinou pečeme z klasické… Číst více
Estonský věnec kringel: Severský vánoční moučník je krásně vláčný, omamně voní skořicí a příprava je překvapivě snadná
Skořicové rolky z kynutého těsta určitě znáte.… Číst více
Svátky slavných: Šéfkuchař Roman Paulus šokoval svou alergií na cukr a prozradil, proč dělá dva bramborové saláty
Na vánoční svátky se těší i populární šéfkuchař… Číst více
Přečtěte si Zobrazit více
Domácí pěstování: Rychlení zeleniny a bylinek není žádná věda. Dobrou sklizeň zajistí pařeniště i obyčejné PET lahve
Jak zaštipovat rajčata. Správný postup je důležitou podmínkou bohaté úrody
Předpěstování rajčat krok za krokem: Chce to zalévat 3x týdně, větrat i včas semenáče přesadit, pak bude úroda jak víno!