Zkusili jsme připravit majonézu z cizrnového nálevu: Veganská náhražka chutná skoro jako klasická majonéza a snáze se dělá
30. 4. 2024 Vaření
Před časem jsme psali článek o tom, jak se dá využít obyčejný nálev z konzervované cizrny. Jednou z mnoha možností je i majonéza, na níž nepotřebujete vajíčka. A protože nás zajímalo, zda to opravdu funguje, rozhodli jsme se udělat majonézu z cizrnového nálevu také a zjistit, zda se opravdu podobá té klasické z vajec.
Jak využít nálev z cizrny?
Majonéza z nálevu z cizrny je jedním z hitů sociálních sítí. Předností této veganské pochoutky je, že je zcela bez vajec a využijete do ní zbytky – tedy nálev z konzervované cizrny, který většinou jinak vyléváme.
Tento nálev je ale ve skutečnosti skoro zázračná tekutina, která má dokonce svůj název aquafaba, a dokáže v různých pokrmech nahradit vejce, hlavně vaječné bílky (např. ve sněhu do těsta), což ocení hlavně vegani.
Pokud tedy vaříte často z cizrny, můžete kromě samotné luštěniny využít i nálev a nemusíte ho vylévat. V případě, že používáte sušenou cizrnu, která se nejprve namáčí a pak vaří, můžete použít i vodu, v níž se připravovala, ale ta nefunguje tak dobře jako nálev z konzervy nebo sklenice.
Mohlo by vás zajímat
Majonéza pro vegany
Přípravu této cizrnové veganské majonézy jsme viděli na Instagramu a velmi nás zaujala, a tak jsme se rozhodli ji vyzkoušet. Na majonézu z cizrny si vystačíte jen s pár ingrediencemi – kromě nálevu vám už stačí jen ocet nebo citronová šťáva, olej a sůl, případně pepř, hořčice nebo česnek na dochucení.
Nemusíte tak řešit, zda se vám podaří do správné konzistence vyšlehat vajíčka a nemusíte se ani obávat případných rizik spojených s konzumací syrových vajec. Je ale opravdu možné, že z obyčejného nálevu vznikne omáčka, která vypadá jako majonéza?
Jak se připravuje majonéza z nálevu?
Postupovali jsme podle následujícího receptu. Jak tedy na to? Budete potřebovat: 80 ml nálevu z cizrny + asi 12 kuliček cizrny, 1 lžíci (15 ml) citronové šťávy (z 1 citronu), 250 ml rostlinného (např. slunečnicového) oleje, 1 lžičku dijonské hořčice (10 ml), 1/2 lžičky soli a čerstvě mletý pepř.
- Smíchejte citronovou šťávu, hořčici, tekutinu z cizrny a cizrnu ve vysoké nádobě, která je dostatečně velká, aby se do ní vešla hlava ponorného tyčového mixéru. Mixujte při vysokých otáčkách, dokud nebude směs zcela hladká. Mixérem přitom pohybujte nahoru a dolů.
- Za stálého šlehání pomalu přilévejte olej, dokud se nevytvoří hladká krémová emulze. Podle chuti osolte a případně opepřete. Majonézu uchovávejte v uzavíratelné nádobě v lednici, kde vydrží přibližně týden.
Naše zkušenosti:
- Hned na počátku našich pokusů jsme se dopustili chyby, neboť jsme použili konzervu cizrny značky Bonduelle, připravenou na páře. Ta ale nemá téměř žádný nálev. Přesto nás zajímalo, zda i z toho mála se dá něco vytvořit. Lehce jsme tedy nálev naředili vodou a opravdu z něj malé množství majonézy udělali.
- V druhém pokusu jsme ale vybrali cizrnu v láhvi z Lidlu, a to rovnou větší balení. Nálevu v ní bylo hodně, takže jsme se mohli rovnou pustit do mixování. Příprava majonézy je velmi snadná – jen vše vymixujete ponorným mixérem nebo rovnou ve velkém mixéru. My jsme použili právě ten ponorný.
- Postupovali jsme jako u klasické majonézy - důležité je šlehat ve vysoké nádobě a mixérem pohybovat nahoru a dolů. Směs začne rychle houstnout, přestane být průzračnou a během chvilky vypadá jako klasická majonéza.
- Olej je dobré do ochuceného nálevu přilévat postupně a tenkým pramínkem, stejně jako byste připravovali běžnou majonézu. I když se v některých receptech objevuje olivový, spíš doporučujeme slunečnicový, neboť s tím olivovým měla majonéza nahořklou chuť.
- Pokud do majonézy přihodíte navíc i pár zrnek cizrny (jako máme uvedeno v receptu výše) a rozmixujete je v ní, bude mít majonéza lepší konzistenci. Lze ale udělat majonézu klidně i jen z nálevu.
- Na dochucení nám přišel lepší citron, majonéza s ním byla jemnější. Přidali jsme i trochu dijonské hořčice, která jí dodala pikantnosti.
Závěr: Majonéza z cizrny je chuťově velmi dobrá, na přípravu snadná a ještě při ní upotřebíte zbytky. Za nás si pozornost rozhodně zaslouží, ať už jste vegani nebo ne.
Na fotografie z přípravy majonézy se můžete podívat v naší fotogalerii:
Fotogalerie - Vyzkoušeli jsme: Majonéza z nálevu z cizrny je veganskou náhražkou té klasické. Vyrovná se jí ale i chutí?
Náš tip: Samotnou cizrnu pak můžete využít třeba do tohoto salátu s bazalkou, který připravíte podle našeho video receptu.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Jak jednoduše uvařit cizrnu? Máme pro vás tři tipy, jak ušetřit čas i práci při vaření oblíbené luštěniny
Jak jednoduše a rychle připravit skvělou majonézu? Zkuste to podle videonávodu
Zkusili jsme připravit majonézu z cizrnového nálevu: Veganská náhražka chutná skoro jako klasická majonéza a snáze se dělá
Přečtěte si Zobrazit více
Jak si užít zdravou cizrnu, aby dobře chutnala a nenadýmala? Stačí použít jednoduchý trik se slupkou a je po problému
Domácí veganská majonéza z nálevu z cizrny: Je neskutečně jemná, snadná na přípravu a zcela bez vajec
Zdravější verze majonézy: Naučíme vás různé varianty, jejichž chuť vás nadchne