Jak hnojit rajčata: Správné postupy zajistí bohatou úrodu a zdravé rostliny po celou sezonu
31. 5. 2024 Zahrada
Výborná rajčata můžete vypěstovat i na balkoně v květináči či truhlíku. Jak a kdy hnojit rajčata, o která tak s láskou pečujete? Zjistěte, na co se zaměřit, abyste mohli sklidit bohatou úrodu.
Jak získat nejlepší hnojivo na rajčata
Rajčata, podobně jako papriky, naplno využijí důležité látky z půdy, ale to nestačí. Kdybychom jim nedopřáli více, rostlina by málo plodila a nevypadala dobře. Proto je důležité rajčatům živiny doplňovat, obzvlášť při pěstování v květináči nebo kontejneru.
Vhodná zemina je pro pěstování základem. Při rozvažování, co vše rajčatům dále dopřát, se vyplatí vědět, že všechny potřebné látky musejí být v rovnováze.
Rajčata potřebují řadu živin pro zdravý růst a bohatou tvorbu plodů. Přitom je třeba dbát také na správné dávkování, pravidelnost a dobrý výběr hnojiva. Důležité je hlídat růst rostlin a sledovat jejich stav.
Mohlo by vás zajímat
Kdy hnojit rajčata
První hnojivo by rostlina rajčete měla dostat zhruba týden po zasazení. Další hnojení záleží na tom, které hnojivo si vybereme. Obecně je třeba přidávat cenné látky 2-4x za měsíc. S hnojením pokračujte průběhu pěstování až do doby, kdy se plody začnou zbarvovat.
Jaké hnojivo na rajčata
Když se budeme poohlížet po vhodném hnojivu, je třeba vědět, co taková rajčata při pěstování vůbec potřebují. Důležité jsou živiny s obsahem dusíku, fosforu a draslíku. Jsou nezbytné pro správný růst a tvorbu výborných rajčat. Mezi hnojivy je řada druhů, organických i syntetických.
Organická hnojiva obsahují hnůj, kompost, případně další přírodní materiály plné živin. Kromě toho posilují schopnost půdy udržovat vlhkost. Oproti tomu syntetická hnojiva jsou umělého původu a účinkují rychleji.
Ideální je si pořídit hnojivo hotové, které má dostatek všech potřebných látek pro správný růst rajčat. Variantou jsou ale také přírodní způsoby, lidové je hnojení skořápkami, kávovým lógrem, ale také například popelem. Pro všechny ale třeba vzít na vědomí doporučení. Oblíbeným hnojivem jsou také slepičince, které se dají i zakoupit v podobě tekutého hnojiva.
Proč hnojit dusíkem
Jak už jsme zmínili, jednou z nezbytných živin pro rajčata je dusík (dusičnan amonný, dusičnan vápenatý). Jeho význam spočívá v podpoře růstu stonků a listů. Ale pozor na nadbytek. Pak totiž roste více listů a méně plodů.
Proč hnojit fosforem
Fosfor (superfosfát, kostní moučka) je další důležitou živinou. Je nezbytný pro vývoj kořenů, ale podporuje také tvorbu květů a plodů. A co se děje, když fosfor chybí? Rajčata mohou trpět žlutavými nebo hnědými listy. Nedostatek fosforu vede také k malým plodům, které nevypadají dobře. Důležitý je hlavně na začátku po přesazení, a pak pro vývoj plodů.
Proč hnojit draslíkem
Draslík (draselná sůl, draselné hnojivo) je živina důležitá hlavně pro vývoj plodů. Bez něj jsou podobně jako v případě fosforu plody malé a bez chuti. Díky draslíku jsou rajčata odolnější vůči chorobám.
Rajčata chutnají skvěle v omáčkách, na pizze, na těstovinách, zapečená s masem a se sýrem, ale třeba i syrová - například italská dobrota caprese z rajčat, mozarelly, balzamica a bazalky je toho…
Jak hnojit rajčata
Podle druhu hnojiva ho dáváme na půdu, nebo ho vkládáme dovnitř. V případě organických se doporučuje jejich rozptýlení po půdě, a následné zapracování dovnitř. Účinek hnojiv tohoto druhu je viditelný po několika týdnech.
Syntetické hnojivo bývá nanášeno pomocí postřikovačů a je třeba se důsledně řídit pokyny od výrobce uvedené na obalu. Funguje rychleji.
Co se také vyplatí sledovat, je pH půdy. Pokud nemáme měřák nebo lakmusový papírek, využijeme ocet a sodu. K tomu potřebujete dvě stejně velké sklenice a v nich stejné množství půdy. Obsah jedné sklenice zalijte octem tak, aby půda byla ponořená a šla promíchat vařečkou. Druhou sklenici s půdou zalijte silným roztokem sody. Dobře promíchejte. Sledujte výsledek. Ocet zareaguje (vytváří bublinky) se zásaditou půdou, soda vytváří bublinky v kyselé půdě.
Pokud není pH vyrovnané, živiny se špatně dostávají do kořenů. Vyrovnat pH půdy pomůže vápník, případně síran železnatý.
Zdroj informací:
megazahrada.cz: Pro rajčata, papriky a okurky
zahrada.cz: Rajčata - hnojení
hnojik.cz: Hnojení rajčat
nasezahrada.com: Jak zjistit pH půdy
Náš tip: Těšíte se už na vlastní bohatou úrodu rajčat? Připravte si třeba rajčatovou omáčku na těstoviny podle následujícího videoreceptu:
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Pěstování rajčat pro začátečníky: Přehledný návod od vsazování do země přes hnojení až po řešení škůdců
Mýty a fakta: Pomáhají rostlinám mléko, kávová sedlina, skořápky či popel z cigaret? Pozor na chyby, které mohou škodit
Jak správně zalévat rajčata a kam je na balkoně či terase umístit: Pozor na severní stranu, déšť i denní dobu pro zalévání
Přečtěte si Zobrazit více
Okurková pomazánka benedictine ze tří ingrediencí: Je levná, rychlá a vynikající namazaná na toastu i jako dip
Začínáte pěstovat rajčata? Základní výbava vyjde zhruba na 400 Kč, potřeba jsou správné květináče, zemina i tyčky
Nakládané okurky ze sáčku: Jejich výroba je snadná a pochutnávat si na nich můžete už druhý den