Kulajda podle babičky Pepy Nemravy: Voní houbami a máslem a díky vývaru má fantastickou chuť
4. 6. 2024 Vaření
Houbařská sezóna pozvolna startuje, přitom počasí stále není moc příznivé. To je však skvělý okamžik, kdy si uvařit polévku, která nás trochu zahřeje, a zároveň využít dary lesa, které jsme našli. Nabízí se hned několik variant, ale kulajda podle receptu Pepy Nemravy, účastníka MasterChef Česko 2020, bude ta pravá.
Mnoho jmen pro jednu polévku
Kulajda má v české kuchyni nezastupitelnou roli. V minulosti byla dokonce považována za pokrm, který pomáhá po nemoci získat tělu ztracenou sílu. I když je u nás kulajda známá nejvíce pod tímto pojmenováním, existují i krajové názvy.
Na Vysočině ji říkají kudlavka, na Milevsku kulimajda. Samotný název kulajda eviduje Ústav pro jazyk český ze Sušicka, Táborska a Pelhřimovska.
Mohlo by vás zajímat
Sytost a různorodost
Stejně jako název se může lišit i receptura v závislosti na regionu, kde se kulajda připravuje. Někde do ní přidávají bylinky, jinde se třeba jíška, použitá v základu, nedělá z másla, ale ze sádla. Kulajda se tradičně podává s krajícem chleba, ale není to nutnost. Mnoha strávníkům stačí sytost, kterou díky bramborám a houbám nabízí samotná polévka.
Rýmující kuchař
Pepa Nemrava se do paměti televizních diváků zapsal svou účastí v televizní soutěži MasterChef Česko 2020. Přestože nedosáhl na stupně vítězů, upoutal svým sympatickým vystupováním i očividným nadšením pro vaření. To mu zůstalo a své kuchařské umění nyní prezentuje mimo jiné na Instagramu.
Internetové fandy kolikrát překvapí a potěší i pár verši. „Já mám rád celkově vaření natolik, že si u něj zpívám nebo skládám rýmy. Kulajda není jediný recept, který jsem zveršoval nebo k němu vytvořil něco jako písničku,“ svěřil se Pepa pro Toprecepty.cz.
Zároveň vysvětlil, proč se do polévky podle receptu jeho babičky musí používat studený vývar. „Kdyby byl horký, tak by se jíška hned zavařila, špatně by se dala rozmíchat a udělaly by se v polévce hrudky,“ říká Pepa, který na vývar nedá dopustit. Kulajda má díky němu skvělou chuť. Zároveň dodal, že do kulajdy používá klasický kvasný ocet, takže není třeba shánět nějaký speciální.
Kulajda podle babičky Pepy Nemravy
Na oblíbenou polévku budete potřebovat: 30 g sušených hub, 2 lžíce másla, 2 lžíce hladké mouky, 1,2 l kuřecího vývaru, 350 g brambor, 2 dcl vody z hub, 3 lžíce octa, 1 lžíci cukru krupice, 200 ml smetany 33%, 4-6 vajec (záleží na chuti každého), kopr dle chuti a sůl.
Jak na to?
- Houby namočíme do vody alespoň dvě hodiny před vařením polévky.
- Z másla a hladké mouky si v hrnci uděláme tmavou jíšku. Mezi tím si brambory nakrájíme na kostičky a houby na menší kousky.
- Jíšku nadvakrát zalijeme studeným kuřecím vývarem a důkladně rozmícháme.
- Přidáme brambory a vodu z hub. Vše osolíme a vaříme, dokud brambory nezměknou.
- Poté přidáme pokrájené houby, ocet, cukr a vaříme dalších 10 minut. Následně přidáme smetanu a ještě 10 minut necháme povařit. Do polévky vyklepneme vejce a necháme vařit už jen minutu.
- Vypneme plotýnku a před podáváním do polévky zamícháme nasekaný kopr.
Do soukromí Pepy Nemravy můžete nahlédnout v naší fotogalerii:
Náš tip: Jak si připravit kulajdu narychlo, zjistíte v našem video receptu:
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Kulajda podle babičky Pepy Nemravy: Voní houbami a máslem a díky vývaru má fantastickou chuť
Café Imperial je třicátou nejlegendárnější restaurací na světě: Vyzkoušeli jsme oslavovanou Pohlreichovu kulajdu
Kam na houby? Meteorologická mapa i houbaři hlásí, že už rostou! Nejlépe jsou na tom Jižní Čechy, Ústecko a Benešovsko
Přečtěte si Zobrazit více
Kulajda s pošírovaným vejcem podle Zdeňka Pohlreicha: Recept z legendární restaurace si můžete doma udělat taky
Jak na silný vývar podle vítězky MasterChef Česko Kristíny: Maso předem opečte a určitě zapomeňte na sůl, radí
Pět způsobů, jak využít ředkvičky: Křupejte je v salátu, v pomazánce, uvařte je v polévce, upečte či osmažte